Zdrowe żywienie dzieci – 7 sposobów, by zachęcić dziecko

Na początku rozszerzania diety, powoli i ostrożnie wprowadzamy nowe produkty do diety naszego dziecka. Bacznie również obserwujemy czy któreś z produktów dziecku nie zaszkodziło. Do roku nie podajemy dziecku cukru, soli oraz staramy się podawać wiele warzyw i owoców. Co dzieje się, kiedy nasze dziecko kończy rok? Stopniowo zaczyna żywić się tak jak pozostali członkowie rodziny, dochodząc do momentu, kiedy żywi się, tak, jak oni. Tak naprawdę proces rozszerzania diety jest najłatwiejszy, bo to my rodzice wybieramy to, co dziecko będzie jadło. Zdrowe żywienie naszych dzieci, staje się dużo trudniejsze, kiedy same zaczynają o sobie stanowić i wybierają to, co i kiedy będzie jeść.

zdrowe żywienie dzieci

Co zrobić, aby nasze dziecko odżywiało się zdrowo?

1. Zdrowe żywienie dzieci, zaczyna się od rodziców!

Musimy przyjrzeć się dokładnie diecie naszej rodziny. Jeśli okażę się, że nasz sposób żywienia jest monotonny (chociaż monotonność, jeśli jest odpowiednio zbilansowana, wcale nie jest zła!) i niezbyt zdrowy, należy zmienić go na lepszy.
Oprócz tego, że nauczymy nasze, dziecko po co jemy, musimy dziecku pokazać, że to, co mu wpajamy, przekłada się na nasze zachowanie.

Jeśli tłumaczymy dziecku, że jemy, aby żyć a zamiast tego urządzamy wielkie obżarstwo, sami sobie zaprzeczamy i wysyłamy dziecku sprzeczne komunikaty.

Każdy kolejny punkt z tego wpisu możemy zrealizować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dieta rodziców będzie odpowiednia. Jeśli Twoja dieta nie jest najlepsza i nie masz zamiaru jej zmieniać, nie możesz oczekiwać od swojego dziecka, że będzie się odżywiać zdrowo. Nie ma też sensu, żebyś czytała kolejne punkty, tego wpisu.

2. Ucz dziecko anatomii człowieka

Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko podstawowych zagadnień anatomii człowieka. Sprawdzą się do tego wszelkiego rodzaju puzzle, drewniane układanki czy proste książeczki.

Podczas takiej nauki tłumacz dziecku:

  • Jak funkcjonuje ludzki organizm?
  • Po co właściwe jemy?
  • Jaki wpływ ma jedzenie na nasz organizm?
  • Jak jedzenie i wartości odżywcze w nim zawarte są rozprowadzane po organizmie?

Rozmawiając z dzieckiem o żywieniu, stosuj wszelkiego rodzaju porównania ułatwiające z wizualizowanie i zrozumienie, czym tak naprawdę jest proces odżywiania.

  • Mów o tym, w jaki sposób odżywiają się zwierzęta
  • Opowiadaj o tym, jak żyli ludzie w prehistorii, jak zdobywali pożywienie, co tak naprawdę jedli.

3. Nie rozmawiaj o jedzeniu przy jedzeniu

Bardzo ważne jest rozmawianie z dzieckiem, o tym dlaczego w ogóle jemy i dlaczego zbilansowana dieta jest dla wszystkich taka ważna. ALE! Nie rozmawiajmy o jedzeniu przy stole, kiedy nasze dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Tylko podczas zabawy, nauki o ciele człowieka czy luźnej rozmowy.

zdrowe żywienie dzieci

4. Dostosuj przekaz do wieku dziecka

Mniej więcej do 2 roku życia, jeśli gdzieś w zasięgu wzroku mojej córki pojawił się jakiś niezdrowy produkt, odwracałam uwagę córki, dawałam jej coś innego i koniec tematu. Nie tłumaczyłam, że to nie zdrowe, bo była na to po prostu za mała.

Kiedy córka skończyła 3 lata, zaczęłam co raz częściej rozmawiać z nią o zdrowym żywieniu. Podczas tych rozmów tłumaczę córce, dlaczego należy jeść zdrowo. Na razie ku mojej radości córka rozumie argumenty i akceptuje nasz styl życia. Wiem, że z czasem, kiedy grupa rówieśnicza, stanie się dla córki najważniejsza, może się to zmienić. Cieszy mnie jednak, że choć przez te najmłodsze lata udało mi się uchronić moją córkę przed śmieciowym jedzeniem. Mam też nadzieje, że jeśli nawet na chwilę zejdzie na złą drogę, to kiedy dorośnie, z powrotem wróci na właściwe tory, żyjąc według wartości, które wyniosła z domu.

5. Jedźcie wspólne posiłki regularnie o stałych porach

Dzięki temu, że Wasze dziecko wie, że codziennie o stałych porach zjada śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację, nie będzie domagało się jedzenia o innych porach dnia. A dzięki temu, że podajesz mu słodkie przekąski tylko na podwieczorek, będzie wiedziało, że czekolady czy batona nie jada się na obiad, czy śniadanie. Pory jedzenia na stałe ulokują się w planie dnia dziecka i staną się dla niego czymś naturalnym. O tym, jak wiele w rodzicielstwie ułatwia regularność, pisałam np. tutaj. A tutaj możesz przeczytać, jak regularność pozwala nam uniknąć awantur i kontrolować ilość oglądanych bajek.

6. Nie ma czegoś takiego, jak zdrowe żywienie dzieci i jedzenie dla dzieci i dla dorosłych!

Nie ma czegoś takiego, jak jedzenie dla dzieci i jedzenie dla dorosłych. Taki podział nie przekonuję żadnego dziecka i na dłuższą metę nie przyniesie nic dobrego. Nie ma też racjonalnych argumentów, które mogłyby pomóc wytłumaczyć naszemu dziecku, skąd właściwie wziął się ten podział jedzenia.

Bo niby jak wytłumaczyć dziecku, że dorosły, świadomy człowiek żywi się produktami, które są niezdrowe i zamiast odżywiać organizm, tylko sobie szkodzi?

Dlaczego dorośli mogą się truć, a dzieci już nie?

Dlaczego w ogóle dorośli się trują?

I w końcu, kiedy dziecko będzie na tyle dorosłe, że i ono będzie mogło sięgnąć po zakazane produkty tylko dla dorosłych?

7. Jemy po to, żeby odżywić nasz organizm

Oczywiście super, jeśli jedzenie, które spożywamy oprócz tego, że dostarczam nam niezbędnych składników odżywczych, jest smaczne i pięknie wygląda. Nie możemy jednak zapominać, że jest to sprawa drugorzędna.
Nie jemy dla rozrywki, z nudy, aby coś uczcić, czy złagodzić stres. Jemy wtedy, kiedy jesteśmy głodni i nasz organizm tego potrzebuje.

Tylko takie podejście do żywienia może ochronić nasze dziecko przed otyłością i innymi chorobami spowodowanymi nieprawidłowym odżywianiem.

Podsumowanie – zdrowe żywienie dzieci

Dziecko, kiedy dorośnie, wyjdzie z domu. Na swojej drodze spotka wiele innych dzieci, a później dorosłych, którzy niestety bardzo często będą mieli ukształtowane złe nawyki żywieniowe. Jeśli my sami nie damy dziecku w domu solidnych podstaw, możemy mieć pewność, że ono również będzie się źle odżywiać. A jeżeli z czasem na skutek własnych przemyśleń, uda mu się zmienić swój sposób żywienia, będzie to dla niego proces długotrwały i pracochłonny.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie posiłki serwuje dla mojej rodziny, koniecznie zajrzyj na mój profil @mamprzepis_pl, który prowadzę na Instagramie. Codziennie dziele się tam moimi propozycjami zdrowych i smacznych potraw dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *