Emocje w ciąży – obawy i radości przyszłej mamy

Większość kobiet w okresie ciąży dba o swoją o dietę, pilnuje regularnych wizyt u lekarza i jeśli stan zdrowia im na to pozwala, pozostaje aktywna jak najdłużej. Wszystko to po to, aby jak najlepiej w tym szczególnym czasie zadbać o siebie i o swoje jeszcze nienarodzone dziecko.
Oprócz dbania o fizyczność w tym wyjątkowym okresie warto również zadbać o emocje w ciąży, które na skutek zmian, hormonalnych, fizycznych i życiowych, będą często silne i nieznane.

Emocje kobiety w ciąży - obawy i radości

Najlepszym sposobem, aby oswoić emocje w ciąży, jest zrozumienie, dlaczego i w jakim okresie ciąży doświadczamy poszczególnych emocji. Pomocne jest również uświadomienie sobie, że to, co odczuwamy, jest normalne i przeżywa to większość przyszłych mam.

Emocje w ciąży – I trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży kobiety w zależności od tego, czy ich ciąża była planowana, czy też nie odczuwają zazwyczaj zupełnie skrajne emocje.
Kobiety, które starały się o dziecko, kiedy dowiadują się o ciąży, odczuwają szczęście i radość. Często, jeśli starania trwały długo, pojawia się u nich niedowierzanie i zarazem ulga, że nareszcie się udało. Czasem, jeśli droga do upragnionej ciąży wiązała się z wcześniejszymi poronieniami, kobieta może odczuwać również silny lęk przed kolejną utratą ciąży. Większość kobiet po chwili euforii zaczyna odczuwać strach przed nową rolą i przebiegiem ciąży. Kobieta, która zaszła w ciąże nieplanowaną i niechcianą, często nie może pogodzić się z sytuacją i zaprzecza jej istnieniu.

Rola mężczyzny w oswojeniu ciąży

Mogłoby wydawać się, że na początku, kiedy kobieta nie ma jeszcze widocznego brzuszka, a dziecko jest wielkości ziarenka, rola ojca dziecka nie jest zbyt duża. Okazuje się, że to nieprawda. Badania pokazują, że wsparcie ze strony partnera czy męża ma istotny wpływ na natężenie rozwijającej się więzi matki z dzieckiem. Już samo zaakceptowanie przez przyszłego ojca informacji o ciąży wpływa pozytywnie na stosunek matki do dziecka. Pozwala również przyszłej mamie pogodzić się jej z nową sytuacją zwłaszcza wśród tych kobiet, u których ciąża była nieplanowana.

W I trymestrze ciąży możemy zauważyć dwa momenty kluczowe, które często budzą u kobiety silne emocje.

Pierwsze bicie serca dziecka

Mniej więcej w 7 tygodniu ciąży, kobieta podczas USG może po raz pierwszy usłyszeć bicie serca swojego dziecka. To pierwszy moment, kiedy przyszła mama ma okazję na własne oczy, a bardziej uszy przekonać się, że w jej ciele rodzi się nowe życie. Zazwyczaj w tym momencie kobieta odczuwa radość i wzruszenie, zaczyna również czuć odpowiedzialność za dziecko, które nosi w brzuchu.

Minął najbardziej ryzykowny czas poronienia

Po 12 tygodniu ciąży mija najbardziej ryzykowny czas poronienia. W tym okresie kobieta bardzo często odczuwa ulgę, radość i podekscytowanie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta często nie może się już doczekać, o ile oczywiście nie zrobiła tego wcześniej, żeby podzielić się z rodziną i przyjaciółmi szczęśliwą nowiną.

Emocje w ciąży – II trymestr

Drugi trymestr ciąży to dla większości kobiet czas wewnętrznego spokoju i harmonii. Widząc rosnący brzuch oraz odczuwając pierwsze ruchy dziecka, bycie mamą staje się dla kobiety, coraz bardziej namacalne. W tym okresie kobieta całkowicie akceptuje już fakt, że zostanie mamą i powoli zaczyna kompletować wyprawkę dla dziecka. Zazwyczaj oprócz obawy o zdrowie dziecka, które pojawia się przed każdą wizytą u lekarza lub po pojawieniu się niechcianego symptomu, przez większość czasu przyszła mama odczuwa pozytywne emocje.

Pierwsze ruchy dziecka

U kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy ruchy dziecka, są zazwyczaj wyczuwalne po 18 tygodniu ciąży. U kobiet w kolejnej ciąży, mogą pojawić się wcześniej. Kobieta podczas pierwszych ruchów dziecka odczuwa radość, podekscytowanie oraz fascynacje nowym zjawiskiem. Więź z dzieckiem staje się jeszcze silniejsza. Kobieta nie mogąc nadziwić się, że czuje swoje dziecko, częściej dotyka, głaszcze i uciska brzuch, czekając na odpowiedź ze strony dziecka.

Emocje w ciąży – III trymestr

Trzeci trymestr to czas oczekiwania. Kobiety z jednej strony odczuwają podekscytowanie i nie mogą się doczekać spotkania ze swoim dzieckiem. Z drugiej strony coraz częściej odczuwają lęk przed porodem i nadchodzącymi zmianami. Przyszła mama boi się przebiegu porodu, bólu oraz jego konsekwencji, gdyby coś poszło nie tak.

Najlepsze co możemy zrobić dla siebie w tym okresie to przerzucenie uwagi na coś przyjemniejszego np. kompletowanie reszty niezbędnych rzeczy dla maleństwa. Dobrym sposobem jest również zdobywanie fachowej wiedzy dotyczącej przebiegu ciąży i opieki nad dzieckiem.
Kobieta, która wie, czego może się spodziewać, podczas porodu ma większą świadomość sytuacji, w jakiej się znalazła. Dzięki temu lepiej współpracuje z personelem medycznym oraz ma większą tolerancję na ból.

Sama podczas ciąży starałam się zagłębiać wiedzę dotyczącą przebiegu porodu. Oprócz tego ćwiczyłam oddechy i pozycje, które pomogą mi poradzić sobie z bólem. Dzięki temu, kiedy poród się rozpoczął, byłam spokojna. Niestety poród nieoczekiwanie zakończył się cesarskim cięciem, na co nie byłam zupełnie gotowa. Brak wiedzy na temat operacji spotęgował u mnie lęk i niepewność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *