Zmiany w życiu dziecka – jak pomóc się przystosować?

Istnieją dzieci, które bardzo dobrze radzą sobie ze wszystkim zmianami i przychodzą im one bardzo łatwo. Jest również taka grupa dzieci, która potrzebuje czasu, aby poradzić sobie z nowymi wyzwaniami, które pojawiają się w ich życiu. Jeśli należycie do rodziców tej drugiej grupy dzieci, dzisiejszy wpis powinien Was zainteresować! Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam ogólne zasady, dzięki którym dużo łatwiej będzie Waszemu dziecku uporać się z nową sytuacją i przystosować się do zmiany, która ma pojawić się w życiu dziecka.

Zmiany w życiu dziecka - jak pomóc się przystosować?
Dzięki podstawce na krzesło dziecko z większą chęcią zrezygnuje ze swojego krzesełka do karmienia. Jeśli nakładka na krzesło mojej córki wpadła Wam w oko, to możecie kupić ją tutaj.

Można powiedzieć, że w życiu dziecko co rusz pojawiają się jakieś zmiany, do których maluch musi się zaadaptować.

Małe dziecko mierzy się m.in. z takimi wyzwaniami jak:

Osoby dorosłe, które dużo lepiej radzą sobie z emocjami i mają większą ilość doświadczenia życiowego, nie muszą tak często, jak małe dzieci mierzyć się z aż tak dużymi wyzwaniami.

Zmiany w życiu dziecka – jak pomóc się przystosować?

1. Zaakceptujcie fakt, że dziecko potrzebuje więcej czasu, aby dostosować się do nowości.

Zaakceptujcie to, że Wasze dziecko potrzebuje więcej czasu, aby przystosować się do zmian niż jego rówieśnicy. Wasze nielubiące zmian dziecko, może kurczowo trzymać się jakiego nawyku np. towarzyszącego usypianiu tj. picie mleka przed snem czy usypianie w towarzystwie bliskiej osoby, ponieważ daje mu to poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Pamiętajcie, że Wasze dziecko w końcu przystosuje się do nowego lub porzuci stare nawyki, potrzebuje jednak do tego więcej czasu i waszego wsparcia.

2. Zadbajcie o organizm dziecka

Każde dziecko dużo lepiej radzi sobie z nowością, jeśli jest zdrowe, wypoczęte i najedzone! Jeśli chcecie wprowadzić w życie jakąś nowość lub dziecko ma się właśnie zmierzyć z nowym wyzwaniem, zadbajcie o dobrostan jego organizmu!

3. Dobry humor to podstawa

Zadbajcie o to, aby dziecko podczas zmiany było w dobrym humorze. Jeśli jednak dziecko jest w złym humorze, a wyzwanie mimo to i tak się pojawi ( nie zawsze mamy na to wpływ np. na rozpoczęcie roku szkolnego) zadbajcie o to, aby humor dziecka się poprawił! Najlepiej sprawdza się do tego wprowadzenie elementu humoru czy inicjacja ciekawej zabawy.

4. Spokój to druga podstawa 😊

Starajcie się spokojnie podchodzić to każdej zmiany. Wiem, że łatwo powiedzieć, ale naprawdę uwierzcie, że dziecko wyczuwa Wasze emocje lepiej niż ktokolwiek inny. Wasze emocje, przekonania i oczekiwania, wpływają na dziecko i sprawiają, że odczuwa on większy stres związany z nową sytuacją. Dziecku ma już i tak wystarczająco dużo stresu wynikającego faktu, że musi zmierzyć się z nowością, a wasze negatywne odczucia to już dla niego zdecydowanie zbyt wiele.

Zmiany w życiu dziecka – jak pomóc się przystosować?

5. Starajcie się dać dziecko kontrolę tam gdzie jej nie ma

Poczucie bezsilności nie jest przyjemne dla rozwijającego się przedszkolaka, który chce być skuteczny, w tym, co robi. Małe dziecko chce samodzielnie podejmować decyzję i co najważniejsze mieć kontrolę nad tym, co się wkoło niego dzieje. Jeśli chcecie wspomóc dziecko podczas ważnego wyzwania lub zmiany dajcie mu zdecydować, przynajmniej w jakiejś małej kwestii. Dzięki temu dziecko poczuje się pewniej, widząc, że ma wpływ na sytuację. Zapytajmy dziecko, czy woli pośpiewać, czy poprzytulać się za nim zagasicie lampkę w pokoju przed snem. Czy woli iść do przedszkola przez osiedle, czy koło drogi? Pamiętajcie jednak, żeby zawsze dawać dziecku tylko dwie możliwości do wyboru, ponieważ zbyt duża liczba propozycji może dziecko niepotrzebnie przytłoczyć.

Nowości dotyczące ciała dziecka – na to uważajcie!

Bardzo często dzieci mają problem z nowymi pokarmami lub nowymi ubraniami, czyli rzeczami, które bezpośrednio dotyczą ich ciała. W tych szczególnych sytuacjach zawsze zapewniajcie dziecko, że nikt nie będzie go zmuszał do noszenia danego ubrania lub jedzenia jakiejś potrawy. Pokazujcie dziecku, że waszym wypadku wybór ubrania, np. spodni przeciwdeszczowych, kiedy pada deszcz, przyniosło dobry efekt (nie zmoczyliście spodni, mimo że skakaliście po kałużach).

Zmiany w życiu dziecka - jak pomóc się przystosować?
Dzięki kaloszom i spodniom przeciwdeszczowym, można się bawić w piaskownicy nawet w styczniu po deszczowej nocy, to jest dopiero argument!

6. Ustalcie ważność wprowadzonych w życie zmian

Tak jak wspominałam dziecko w ciągu całego swojego życia mierzy się z wieloma zmianami. Musimy zawsze pamiętać o tym, aby wszystkie zmiany wprowadzać pojedynczo. W jednym miesiącu próbujcie rezygnować ze smoczka (o odsmoczkowaniu pisałam więcej tutaj) a w drugim zacznijcie trening czystości, nigdy nie róbcie tego jednocześnie.

7. Przygotujcie na zmiany, które mają pojawić się z życiu dziecka

Każdy rodzic wie, z jakimi nowościami będzie musiało zmierzyć się ich dziecko. Na każde z tych wyzwań jesteśmy w stanie dziecko choć trochę przygotować. Rozmawiajcie o tym, co ma nastąpić, czytajcie książki przedstawiające bohaterów, którzy mierzą się z danym problemem, opowiadajcie o tym, jak dany proces przebiegał u Was, wszystko to wiele nie kosztuje, a z pewnością sprawi, że dziecku będzie o wiele łatwiej.

8. Nie porównujcie dziecka z innym dzieckiem

Nie porównujcie dziecka z jego kolegami, rodzeństwem czy kimkolwiek innym. Każde dziecko jest inne i potrzebuje więcej lub mniej czasu, aby zaadaptować się do nowości. Porównywanie do kogoś sprawia, że dziecko czuje się sfrustrowane, a jego samoocena ulega obniżeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *