Zabawa w gotowanie i sklep – wartość edukacyjna

Dzieci uwielbiają robić wszystko to, co dorośli. Chętnie angażują się we wszystkie aktywności domowe tj. sprzątanie czy gotowanie. Niestety w dzisiejszych czasach rodzice często w trosce o jak najlepszy rozwój swoich pociech zarzucają dzieci nowymi zabawkami edukacyjnymi, zapominając o prostych zabawach w naśladowanie, które mimo że proste, mają ogromną wartość edukacyjną. Ćwiczenie życia praktycznego pozwala dziecku zaadoptować się do otaczającego go świata oraz uczy reguł i zasad w nim panujących. Zabawa w gotowanie i sklep to jedne z najczęstszych zabaw naśladowczych wśród małych dzieci, dlatego dziś chciałabym Wam przybliżyć wartość edukacyjną właśnie tych dwóch zabaw.

Zabawa w gotowanie i sklep

1. Zabawa w gotowanie

Dzięki zabawie w gotowanie nasze dziecko rozwija swoją wyobraźnię oraz poznaje różne rodzaje żywności. Dowiaduje się również, jak powinny być skomponowane posiłki. Wspólne gotowanie razem z dzieckiem czy to za pomocą prawdziwego jedzenia, czy zabawkowego to świetna okazja do nauczenia dziecka jak powinna wyglądać prawidłowa dieta i dlaczego jest ona taka ważna. Dziecko zaznajomione z różnorodnym wyborem żywności, warzywami i owocami, również chętniej sięgnie po nie w życiu codziennym.

Dodatkowo dziecko bawiąc się w gotowanie z małą pomocą rodzica uczy się:

  • nowego słownictwa (poznaje nazwy warzyw, owoców i innych produktów)
  • samodzielności (samodzielnie wybiera produkty z których ma zamiar wykonać danie)
  • zasad prawidłowego żywienia
  • zasad panujących w kuchni
  • zagrożeń, które czekają na dziecko w kuchni tj. ostre narzędzia czy gorący piekarnik
  • współpracy

Najbardziej przydatne akcesoria do zabawy w gotowanie to przede wszystkim kuchnia i zabawkowa żywność. Drewniana starannie wykonana żywność wygląda jak prawdziwe jedzenie, dzięki czemu dziecko jeszcze bardziej może wczuć się w zabawę.

Uważam, że bardzo fajnym gadżetem, który przyda się nam, jeśli chcemy zaangażować dziecko do wspólnego gotowania, jest pomocnik kuchenny, dzięki, któremu nasze dziecko będzie mogło dosięgnąć do blatu. O zaletach Kitchen Helpera pisałam więcej w tym artykule.
Jeśli pozwalamy naszemu dziecku uczestniczyć we wspólnym gotowaniu, starajmy się zlecać dziecku zadania bezpieczne i dostosowane do jego możliwości rozwojowych.

Moja dwuletnia córka podczas gotowania:

  • podaje mi produkty
  • wsypuje łyżką mąkę i przyprawy
  • rozbija jajka
  • miesza np. ciasto ma placki
  • rwie sałatę
  • przekłada pomidorki koktajlowe do miseczek

Nie pozwalam córce na używanie ostrych i niebezpiecznych narzędzi tj. tarka, nóż czy obieraczka. Niestety czasem zdarza się, że nasze dziecko uprze się i chce wykonywać czynności dla niego niebezpieczne np. kroić warzywa. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam zestawy do krojenia, wraz z deską i nożem, które pozwolą dziecku bezpiecznie ćwiczyć umiejętność krojenia.

2. Zabawa w sklep – przegląd zabawek

Drugą świetną zabawą, która pozwala dziecka poznać nowe zagadnienia związane z żywieniem i żywnością, jest zabawa w sklep.
Bawiąc się w sklep dziecko, rozwija wyobraźnię. Oprócz tego uczy się zasad panujących w sklepie oraz tego, jak należy zachowywać się podczas zakupów.

Dodatkowo dziecko bawiąc się w sklep z małą pomocą rodzica, może nauczyć się:

  • co to są ceny, czym płacimy w sklepie i skąd biorą się pieniądze
  • cyfr i wykonywania prostych działań matematycznych
  • jak wyglądają monety i banknoty
  • co to jest karta płatnicza
  • jakie pakowane i sprzedawane są różne rodzaje żywności (opakowanie, na wagę itd.)

Na rynku dostępna jest ogromna ilość świetnych akcesoriów do zabawy w sklep. Jeśli nasz budżet i przestrzeń w domu nam na to pozwala, możemy sprezentować dziecku cały sklep. Mi najbardziej podoba się ten drewniany sklep oraz drewniany sklep dla dzieci z kuchnią

Ja niestety nie mam w domu tyle przestrzeni, dlatego zdecydowałam się na drewnianą kasę z kalkulatorem oraz drewnianą wagę z odważnikami. Kasa, którą mamy posiada skaner na sznureczku z przyciskiem, który piszczy, rolkę papieru, miejsce do odczytu karty płatniczej, kartę płatniczą, oraz drewniane monety.
Córka oprócz kasy i wagi posiada dużą liczbę drewnianej żywności, którą wykorzystuje do zabawy w gotowanie i sklep.

Jeśli szukacie jeszcze więcej propozycji zabawek do zabawy w sklep, zajrzyjcie tutaj.

Wszystkie proponowane przeze mnie zabawki pochodzą ze sklepu ZieloneZabawki, w którym znajdziecie wiele starannie wykonanych, drewnianych zabawek edukacyjnych dla dzieci.

5 thoughts on “Zabawa w gotowanie i sklep – wartość edukacyjna”

    1. Witam,

      czy mogłabyś napisać firmę kuchni dla dzieci, którą pokazujesz w blogu. Niestety nie mogę znaleźć w sklepie, który link podałaś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *