Wiele świeżo upieczonych mam martwi się wyglądem swojego brzucha. Zastanawiają się, czy jeszcze kiedykolwiek będzie wyglądał tak jak przed ciążą i co mogą zrobić, żeby ich brzuch znowu stał się płaski. Nasze ciało po ciąży zawsze trochę się zmienia. Niektóre zmiany są zupełnie nieodwracalne. Jednak w większości wypadków, kiedy nasza ciąża przebiega w sposób fizjologiczny, a my przed w trakcie i po ciąży odpowiednio o siebie dbamy, możemy sprawić, że nasz brzuch nadal będzie płaski i jędrny bez względu na to, czy rodziłyśmy naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Co zrobić, żeby mieć płaski brzuch po cesarce? Jakie ćwiczenia wykonywać? Zapraszam na wpis!

Jakiś czas temu na blogu zamieszczał wpis opisujący, jak wyglądały moje ćwiczenia, które wykonywałam 3 miesiące po porodzie, oczywiście dopiero po konsultacji z lekarzem, który wyraził zgodę na rozpoczęcie ćwiczeń. W tamtym okresie wybierałam tylko ćwiczenia nóg, rąk oraz ćwiczenia rozciągające. W żadnym wypadku nie wykonywałam ćwiczeń, które bezpośrednio trenują mięśnie brzucha. Zarówno mój lekarz prowadzący, jak i fizjoterapeuta, zalecili mi, aby ćwiczenia mięśni brzucha rozpocząć dopiero po 6 miesiącach od porodu i tak też zrobiłam.
Jeśli chcesz zobaczyć, jakie ćwiczenia wykonywałam 3 miesiące po porodzie, przeczytaj ten wpis.
Ćwiczenia na płaski brzuch 6 miesięcy po cesarskim cięciu
Mocniejsze ćwiczenia w tym również na brzuch rozpoczęłam po 6 miesiącach od porodu. Wtedy też do moich ćwiczeń dodałam klasyczne brzuszki. Od tego momentu starałam się ćwiczyć codziennie. Oczywiście nie zawsze udawało mi się poćwiczyć, ale starałam się to robić w miarę regularnie. Często nie ćwiczyłam w weekendy, kiedy zdarzało nam się całą rodziną być długo poza domem lub, kiedy po prostu źle się czułam. Nie mniej jednak jestem w miarę zadowolona z regularności ćwiczeń i jeśli tylko mogę, staram się ćwiczyć.
Codzienne ćwiczenia, nie są dla mnie dużym problemem, ponieważ wykonanie mojego zestawu ćwiczeń trwa maksymalnie 10 minut. Ćwiczenia wykonywałam i nadal wykonuje zazwyczaj po południu. Kiedy córka nie była jeszcze aktywna i siedziała w leżaczku, mogłam ćwiczyć bez problemu przy niej, ponieważ lubiła mnie obserwować. Później, kiedy córka była starsza i kładła się na mnie podczas ćwiczeń, ćwiczyłam, kiedy mąż był w domu lub, kiedy zabierał córkę na spacer. Kiedy córka skończyła dwa lata, coraz chętniej ćwiczyła ze mną, starając się powtarzać po mnie ćwiczenia, które wykonuje.
Plaski brzuch po cesarce – moje ćwiczenia
Co drugi dzień wykonuje inny zestaw ćwiczeń. Jeden zestaw wykonuje głównie w pozycji leżącej, drugi w pozycji stojącej.
1 zestaw ćwiczeń – w pozycji stojącej
- Klasyczne przysiady – 2 serie (30 powtórzeń)
- Sumo przysiady – 1 seria (30 powtórzeń)
- Sumo przysiad podnoszenie nóg – 1 seria (30 powtórzeń)
- Odwodzenie nogi w bok – 2 seria (30 powtórzeń)
- Odwodzenie nogi do tyłu – 2 seria (25 powtórzeń)
- Wykop – 1 seria (15 powtórzeń)
- Skłony na boki – 2 serie (20 powtórzeń)
- Wykrok -1 seria (20 powtórzeń)
2 zestaw ćwiczeń – w pozycji leżącej
- Brzuszki skośne – 2 serie (20 powtórzeń)
- Unoszenie miednicy w pozycji leżącej – 2 serie (30 powtórzeń)
- Utrzymanie uniesionej miednicy w pozycji leżącej i zaciskanie nóg – 1 minuta
- Setka z dwiema nogami uniesionymi i zgiętymi do kąta 90⁰ – 1 powtórzenie
- Deska – 30 sekund
- Brzuszki – 2 serie (30 powtórzeń)
- Brzuszki z rękoma do środka – 2 serie (20 powtórzeń)
- Rowerek – 1 seria (30 powtórzeń)
Plaski brzuch po cesarce – moje ćwiczenia
Jak widzicie, mój plan treningowy nie jest bardzo angażujący. Uważam jednak, że moje ciało i brzuch, jak na tak krótkie treningi jest w naprawdę dobrej formie i z całego serca mogę polecić te ćwiczenia. Oczywiście, jeśli chcemy, aby nasz brzuch był plaski i jędrnym nie możemy zapominać o zdrowej diecie, która jest kluczowa w dbaniu o zdrową i zgrabną sylwetkę.