Wiele świeżo upieczonych mam martwi się wyglądem swojego brzucha. Zastanawiają się, czy jeszcze kiedykolwiek będzie wyglądał tak jak przed ciążą i co mogą zrobić, żeby ich brzuch znowu stał się płaski. Nasze ciało po ciąży zawsze trochę się zmienia. Niektóre zmiany są zupełnie nieodwracalne. Jednak w większości wypadków, kiedy nasza ciąża przebiega w sposób fizjologiczny, a my przed w trakcie i po ciąży odpowiednio o siebie dbamy, możemy sprawić, że nasz brzuch nadal będzie płaski i jędrny bez względu na to, czy rodziłyśmy naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Co zrobić, żeby mieć płaski brzuch po cesarce? Jakie ćwiczenia wykonywać? Zapraszam na wpis!
![Plaski brzuch po cesarce - moje ćwiczenia](https://mamprzepis.pl/wp-content/uploads/2021/11/IMG_20211115_143843-1024x768.jpg)
Jakiś czas temu na blogu zamieszczał wpis opisujący, jak wyglądały moje ćwiczenia, które wykonywałam 3 miesiące po porodzie, oczywiście dopiero po konsultacji z lekarzem, który wyraził zgodę na rozpoczęcie ćwiczeń. W tamtym okresie wybierałam tylko ćwiczenia nóg, rąk oraz ćwiczenia rozciągające. W żadnym wypadku nie wykonywałam ćwiczeń, które bezpośrednio trenują mięśnie brzucha. Zarówno mój lekarz prowadzący, jak i fizjoterapeuta, zalecili mi, aby ćwiczenia mięśni brzucha rozpocząć dopiero po 6 miesiącach od porodu i tak też zrobiłam.
Jeśli chcesz zobaczyć, jakie ćwiczenia wykonywałam 3 miesiące po porodzie, przeczytaj ten wpis.
Ćwiczenia na płaski brzuch 6 miesięcy po cesarskim cięciu
Mocniejsze ćwiczenia w tym również na brzuch rozpoczęłam po 6 miesiącach od porodu. Wtedy też do moich ćwiczeń dodałam klasyczne brzuszki. Od tego momentu starałam się ćwiczyć codziennie. Oczywiście nie zawsze udawało mi się poćwiczyć, ale starałam się to robić w miarę regularnie. Często nie ćwiczyłam w weekendy, kiedy zdarzało nam się całą rodziną być długo poza domem lub, kiedy po prostu źle się czułam. Nie mniej jednak jestem w miarę zadowolona z regularności ćwiczeń i jeśli tylko mogę, staram się ćwiczyć.
Codzienne ćwiczenia, nie są dla mnie dużym problemem, ponieważ wykonanie mojego zestawu ćwiczeń trwa maksymalnie 10 minut. Ćwiczenia wykonywałam i nadal wykonuje zazwyczaj po południu. Kiedy córka nie była jeszcze aktywna i siedziała w leżaczku, mogłam ćwiczyć bez problemu przy niej, ponieważ lubiła mnie obserwować. Później, kiedy córka była starsza i kładła się na mnie podczas ćwiczeń, ćwiczyłam, kiedy mąż był w domu lub, kiedy zabierał córkę na spacer. Kiedy córka skończyła dwa lata, coraz chętniej ćwiczyła ze mną, starając się powtarzać po mnie ćwiczenia, które wykonuje.
Plaski brzuch po cesarce – moje ćwiczenia
Co drugi dzień wykonuje inny zestaw ćwiczeń. Jeden zestaw wykonuje głównie w pozycji leżącej, drugi w pozycji stojącej.
1 zestaw ćwiczeń – w pozycji stojącej
- Klasyczne przysiady – 2 serie (30 powtórzeń)
- Sumo przysiady – 1 seria (30 powtórzeń)
- Sumo przysiad podnoszenie nóg – 1 seria (30 powtórzeń)
- Odwodzenie nogi w bok – 2 seria (30 powtórzeń)
- Odwodzenie nogi do tyłu – 2 seria (25 powtórzeń)
- Wykop – 1 seria (15 powtórzeń)
- Skłony na boki – 2 serie (20 powtórzeń)
- Wykrok -1 seria (20 powtórzeń)
2 zestaw ćwiczeń – w pozycji leżącej
- Brzuszki skośne – 2 serie (20 powtórzeń)
- Unoszenie miednicy w pozycji leżącej – 2 serie (30 powtórzeń)
- Utrzymanie uniesionej miednicy w pozycji leżącej i zaciskanie nóg – 1 minuta
- Setka z dwiema nogami uniesionymi i zgiętymi do kąta 90⁰ – 1 powtórzenie
- Deska – 30 sekund
- Brzuszki – 2 serie (30 powtórzeń)
- Brzuszki z rękoma do środka – 2 serie (20 powtórzeń)
- Rowerek – 1 seria (30 powtórzeń)
Plaski brzuch po cesarce – moje ćwiczenia
Jak widzicie, mój plan treningowy nie jest bardzo angażujący. Uważam jednak, że moje ciało i brzuch, jak na tak krótkie treningi jest w naprawdę dobrej formie i z całego serca mogę polecić te ćwiczenia. Oczywiście, jeśli chcemy, aby nasz brzuch był plaski i jędrnym nie możemy zapominać o zdrowej diecie, która jest kluczowa w dbaniu o zdrową i zgrabną sylwetkę.