W czasach, kiedy ja byłam dzieckiem naukę języka obcego, dzieci rozpoczynały dopiero od klasy 4. W klasach 4-6 rozpoczęłam naukę języka rosyjskiego, a dopiero w gimnazjum języka angielskiego. Od 8 roku życia uczęszczałam na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego i należałam do nielicznej grupy dzieci, które na takie zajęcia chodziły. Wtedy wydawało się, że rozpoczęcie nauki języka angielskiego w wieku 8 lat wypada naprawdę bardzo wcześnie. W dzisiejszych czasach dzieci uczą się języka już od najmłodszych lat. Język angielski jest wpisany w podstawę programową nie tylko klas 1-3, ale i przedszkoli. Dzisiaj napiszę trochę więcej o tym, dlaczego nauka języka angielskiego u dzieci w wieku przedszkolnym, jest potrzebna oraz jakie są korzyści z nauczania języków obcych tak małych dzieci.

Nauka języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym – dlaczego warto zacząć tak wcześnie?
1. Gotowość językowa
Badania mózgu jasno pokazują, że w okresie dzieciństwa jedna z półkul, najczęściej ta lewa, staje się półkulą dominującą. Zakończenie tej dominacji przypada mniej więcej na wiek 12–13 lat i właśnie wtedy wypada koniec okresu tzw. naturalnej gotowości językowej.
2. Przyswajanie różnych dźwięków
Z kolei badania laryngologów wskazuję, że ucho dziecka, na początku swojego rozwoju reaguje na wszystkie długości fal. Mniej więcej po 12 roku życia przestawia się na długości, które są charakterystyczne dla języka ojczystego, czyli w przypadku naszych dzieci języka polskiego. W związku z powyższym młodszym dzieciom nie sprawia trudności przyswajanie wymowy języka obcego.
3. Akcent języka obcego
Z wiekiem słabnie dyskryminacja dźwięków i zdolność ich naśladowania. Rozpoczęcie nauki języka obcego w wieku przedszkolnym pozwala na bezakcentowe opanowanie uczonego języka. Rozpoczęcie nauki języka po 13. roku życia praktycznie zawsze niesie ze sobą opanowanie go z wyraźnym akcentem języka ojczystego.

Nauka języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym – korzyści
4. Według psychologii rozwojowej wczesna nauka języków obcych sprzyja:
- otwartość dziecka w stosunku do nowego języka
- ciekawości świata zewnetrznego
- potrzeby komunikowania się z otoczeniem
5. Język obcy – coś naturalnego
Dzieci traktują język obcy w sposób naturalny i są gotowe do naśladowania. W przeciwieństwie do dorosłych i starszych dzieci (po 12 roku życia) nie wykazują lęku przed popełnieniem błędów, co jest bardzo ważne podczas procesu nauczania.
6. Nauka języka a rozwój intelektualny
Nauka języka obcego ma ogólnie pozytywny wpływ na rozwój sprawności intelektualnej dziecka. Jedna z badaczek w swoich badaniach zauważyła korelację między nauką języka obcego a rozwojem procesów myślowych cechujących operacje konkretne.
7. Poznawanie świata
Przyswajanie języka obcego oprócz nauki komunikacji jest również związane z poznawaniem innej kultury, zwyczajów i tradycji. Wczesny kontakt z językiem oraz pokazanie dziecku, szerszego kontekstu świata (małe dziecko, jest przeświadczone, że wszyscy mówią w tym samym języku, co my) zwiększa szansę na wychowanie naszego dziecka na człowieka otwartego i szanującego innych.
8. Lepszy start zawodowy
Nabycie umiejętności posługiwania się biegle językiem obcym zapewni dziecku w przyszłości lepszy start zawodowy na międzynarodowym rynku pracy. Wspominałam już, że nie jestem fanką zapisywania dzieci na dużą ilość zajęć dodatkowych. Ale, zajęcia z języka angielskiego i zajęcia sportowe to właśnie takie zajęcia, na które warto dziecko zapisać. Tutaj pisałam więcej, dlaczego uważam, że nie należy zapisywać dziecka na dużą ilość zajęć dodatkowych.
Nauka języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym – dlaczego warto zacząć tak wcześnie?
Jak widzicie, istnieje wiele naukowo popartych dowodów, które wskazują, że rozpoczęcie nauki języka obcego właśnie w okresie przedszkolnym to naprawdę bardzo dobry pomysł. Należy jednak pamiętać, że aby proces nauczania był, jak najbardziej efektywny my rodzice również musimy włączyć się w naukę języka obcego i starać się, aby nasze dziecko miało kontakt z nauczanym językiem na co dzień.