W okresie letnim oprócz tego, że musimy chronić nasze dzieci przed słońcem, które może poparzyć ich delikatną skórę i doprowadzić do udaru, musimy chronić nasze dzieci również przed upałem, który często dokucza nam nie tylko na dworze, ale i w domu. Jak uchronić siebie i dzieci przed upałem w mieszkaniu? Co zrobić, żeby mimo upału na dworze w domu panował przyjemny chłód? Koniecznie przeczytaj mój wpis!

Wiele osób uważa, że jedynym rozwiązaniem, które uchroni nas przed upałem, jest zamontowanie w domu klimatyzacji. Niezaprzeczalnie klimatyzacja zrobi to najefektywniej. Pamiętajmy jednak, że klimatyzacja nie jest najzdrowsza, tym bardziej dla małych dzieci. Jej zamontowanie często wiąże się z większymi pracami montażowymi i dużymi kosztami. Upał w krajach śródziemnomorskich dotyka ludzi od dawna i za nim powstała klimatyzacja, ludzie potrafili sobie z nim bardzo dobrze radzić. Dlatego jeśli będziesz przestrzegać opisanych powyżej zasad, żaden upał nie będzie dla Ciebie straszny!
Jak uchronić siebie i dzieci przed upałem w mieszkaniu?
1. Wietrz mieszkanie tylko późnym wieczorem i wczesnym rankiem
Wielu osobom wydaję się, że otwieranie okien na tzw. przestrzał i wietrzenie w ciągu dnia obniża temperaturę w mieszkaniu. Niestety to nieprawda. Mimo podmuchu, który daje nam uczucie ulgi, temperatura w pomieszczeniu po otwarciu okna rośnie.
Oprócz tego, ze wietrzenie mieszkania podczas upału nic nie daje, musimy również pamiętać, że kiedy mamy w domu małe dzieci takie wietrzenie nie jest zbyt bezpieczne, ponieważ może przyczynić się do zawiania dziecka. Oczywiście w mieszkaniu można, a nawet należy wietrzyć, ale dopiero późnym wieczorem i wczesnym rankiem. Dopiero, kiedy temperatura na dworze będzie niższa niż ta panująca w mieszkaniu. Warto mieć w domu termometr, dzięki któremu na bieżąco, możemy mierzyć temperaturę w mieszkaniu. Rok temu, kiedy panowały upały, zdarzało się, że okna otwierałam dopiero około godziny 23 i zamykałam już o 6 rano. Dzięki temu przez noc zawsze udawało mi się schłodzić w mieszkaniu przynajmniej o półtora stopnia.
2. Rolety w oknach opuszczone cały dzień
O tym, że rolety idealnie nadają się do chłodzenia mieszkania, po raz pierwszy dowiedziałam się jeszcze jako dziecko, będąc na koloniach we Włoszech. Nasza grupa zatrzymała się w małym hotelu niedaleko plaży, w którym nie było klimatyzacji. Mimo że w hotelu nie było klimatyzacji, upał nie dokuczał nam tak bardzo. Dlaczego? Ponieważ we wszystkich oknach były zamontowane rolety zewnętrzne, które za radą personelu hotelu opuszczaliśmy przynajmniej do połowy w ciągu dnia.
Sama mam teraz w domu rolety, co prawda nie zewnętrzne, tylko wewnętrzne materiałowe, zaciemniające, które oprócz tego, że świetnie wpływają na sen mojej córki, o czym wspominałam w tym artykule, sprawdzają się również idealnie do ochrony przed upałem.
Rok temu, kiedy praktycznie przez większość lata była bardzo gorąco, pilnowaliśmy razem z mężem, żeby okna były szczelnie zamknięte, a rolety w pokoju córki i sypialni zasłonięte przynajmniej do połowy. Dzięki temu temperatura w domu nigdy nie wzrosła powyżej 25,5 C.

Jakie rolety najlepiej ochronią mieszkanie przed upałem?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w walce z upałem jest zamontowanie rolet zewnętrznych. Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne są zamontowane w taki sposób, że nie dotykają szyby, dzięki czemu stanowią świetną barierę ochronną przed słońcem i powodują, że temperatura w mieszkaniu jest odczuwalnie niższa niż na dworze.
A, że to właśnie okna w 80% odpowiadają za nagrzewanie mieszkania, takie rolety potrafią zdziałać cuda.Zamontowanie rolety w oknach chroni nasze mieszkanie przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki roletom promienie słoneczne nie docierają do okna, szyby nie nagrzewają się i w mieszkaniu jest chłodniej.
Jeśli tak jak ja nie macie możliwości zamontowania rolet zewnętrznych. Możecie zdecydować się na montaż rolet wewnętrznych materiałowych, zaciemniających. U mnie sprawdzają się bardzo dobrze i naprawdę widzę dużą różnicę w porównaniu do poprzednich lat, kiedy nie miałam zamontowanych rolet w oknach.
Sama zdecydowałam się na zamontowanie bezinwazyjnych zaciemniających rolet wewnętrznych w kolorze białym, które pochodzą ze sklepu knall.com.pl
3. Otwieraj wszystkie drzwi w mieszkaniu
Moja córka śpi zazwyczaj z zamkniętymi drzwiami. Dzięki temu nie musimy skradać się na palcach z obawy, że obudzimy córkę. Często przymykamy również drzwi do naszej sypialni, w której oprócz łóżka znajdują się komputery. Kiedy na dworze panują upały, pilnujemy, żeby we wszystkich pokojach drzwi były szeroko otwarte, co sprzyja przepływowi powietrza między pomieszczeniami. Bardzo często, żeby hałasy z dworu nie budziły córki, nie otwieram okna w jej pokoju. Otwarcie okien w pozostałych pomieszczeniach i otwieranie drzwi, pozwala na to, aby również do jej pokoju przywędrował kojący chłód.
4. Unikaj pieczenia i długiego gotowania
W upały staram się podawać posiłki, które przygotowuje się ekspresowo. Nie używam piekarnika i gotuje tylko wcześnie rano lub późnym wieczorem, żeby jak najmniej nagrzewać w mieszkaniu. Jeśli na dworze nie jest jeszcze bardzo gorąco podczas gotowania otwieram szeroko okno balkonowe i włączam okap. Mimo że zdecydowanie wolę gotować sama, kiedy temperatura zaczyna znacząco wzrastać i nie widać końca upałów, zdarza się mi się rezygnować z gotowania i zamawiać obiady w restauracji.
Przestrzegając tylko tych czterech zasad, jesteśmy w stanie uchronić nasze mieszkanie przed upałem! Musimy jednak o nich pamiętać! A wy jak radzicie sobie z upałem w mieszkaniu? Macie jakieś sposoby?
Jeszcze klimatyzator przenośny można kupić. W sklepie Mateko są niedrogie a pełnią tez funkcję wentylacji co przy upale przyda sie na pewno. Zimą może być też farelką 🙂