Jak pomóc dziecku nawiązać kontakt z innymi dziećmi?

Czasem zdarza się, że nasze dziecko ma problem z nawiązywaniem nowych znajomości lub włączeniem się do grupy bawiących się dzieci. Może to wynikać z różnych czynników tj. cechy osobowości czy wiek. Często jednak wynika to z faktu, że nasze dziecko po prostu nie wie jeszcze, jak należy to robić. W takich sytuacjach zadaniem rodzica jest pomóc dziecku nawiązać kontakt z innymi dziećmi, pokazując mu, jak to się robi.

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko chce się pobawić z innym nieznajomym dzieckiem, ale nie za bardzo wie, jak się do tego zabrać, pomóż mu nawiązać kontakt. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie ma jeszcze wszystkich niezbędnych narzędzi i dopiero uczy się, jak należy nawiązywać kontakt i funkcjonować w grupie.

Oto sposoby na to, jak pomóc dziecko nawiązać kontakt z innymi dziećmi:

1. Znajdź, coś wspólnego czyli tworzenie podobieństw

Zasadę „Znajdź coś wspólnego” często bezwiednie już od najmłodszych lat stosują również same dzieci.

Chcesz przykładu?
Proszę bardzo!

Twoje dziecko chcę włączyć się do zabawy dwójki bawiących się dzieci. Kręci się wkoło i nie za bardzo wie, jak nawiązać kontakt i zwrócić na siebie uwagę. W pewnym momencie Twoje dziecko zauważa, że jedno z dzieci trzyma w ręku butelkę z wodą.

Co robi Twoje dziecko? Biegnie do Ciebie po swój bidon i zadowolone wraca do bawiących się dzieci.

Co się wtedy dzieje? Dzieje się magia! Twoje dziecko zostaje dostrzeżone.

Dziecko, które wcześniej nie miało przy sobie picia, zauważa, że jest w mniejszości i zaczyna szukać swojego bidonu, żeby na nowo przynależeć do grupy.

Zasada „Znajdź coś wspólnego” – co mogą zrobić rodzice?

Pokażę Ci to na przykładzie sytuacji z naszego życia.

Córka kręci się na karuzeli z nieznajomą dziewczynką. Dziewczynki nie odzywają się do siebie. W pewnej chwili zauważam, że obie dziewczynki mają na czapkach literę A.

Mówię do dziewczynek:
„Widzę, że obie macie taką samą literkę na czapce.”
„Wiecie, jaka to literka?”

Dziewczynki oczywiście aktywizują się i odpowiadają.
Następnie mówię do córki.
„Może dziewczynka też ma imię na literę A tak jak ty?”
Moja córka robi się ciekawa i pyta: „Jak masz na imię?”
Okazuje się, że nie jest to imię na literę A.
Ale dziewczynki już nawiązały kontakt….
Rozmawiają o tym, że ich czapki mają inne kolory, a później bawią się przez długi czas.

Możesz pomyśleć, że czapki z taką samą literką zdarzają się bardzo rzadko. Masz rację. Ale zawsze, no może prawie zawsze można znaleźć, coś, co łączy dwie osoby.

Kolejny przykład:

Dziewczynka, z którą bawi się moja córka, ma na imię Stefania. Mówię córce, że ona ma tak na drugie imię, to sprawia, że obie dziewczynki pałają do siebie od razu większą sympatią.

Co jeszcze może łączyć dzieci?

  • ulubiona bajka, której symbol zauważyłeś na ubraniu lub w zabawce
  • wiek
  • miejsce zamieszkania
  • ulubiona zabawa
  • strój (kolor, rodzaj)

2. Zorganizuj wspólną zabawę

Dzieci oprócz tych samych zainteresowań czy ubrań, może również połączyć wspólny cel. Jeśli dzieci nie za bardzo wiedzą, w co mają się bawić, zaproponuj im jakąś zabawę. Dobrze, jeśli jest to zabawa, która nie opiera się na rywalizacji, a w jej wyniku dzieci osiągają cel, który wypracowały wspólnymi siłami.

Dobrze sprawdzają się do tego wszelkiego rodzaju zabawy w piaskownicy. Na przykład: budowanie zamku, tunelu czy wulkanu.

3. Powiedz coś miłego …

Jedna z dawno już potwierdzonych zasad psychologii społecznej mówi: Jeśli powiesz komuś coś miłego, zyskasz jego sympatię.
Nasze dziecko nie potrafi jeszcze tak skrzętnie prawić komplementów, jak osoby dorosłe, ale my rodzice możemy pokazać mu jak to zrobić.

Powiedz na przykład:

„Zobacz, jaką dziewczynka ma fajną piłkę”
„Jaki piękny zamek zbudowała dziewczynka? Widziałaś?”

UWAGA!

Jeśli stosujemy tę zasadę, trzeba bardzo uważać, żeby nie sprawić przykrości naszemu dziecku. Komplementów w kierunku innego dziecka nie może być zbyt wiele, bo Twoje dziecko może poczuć się odrzucone.

Dlatego chwaląc inne dziecko, warto od razu pochwalić swoje dziecko.

Mów na przykład:
„Zobacz, jaką dziewczynka ma ładną piłkę. Ty też masz w domu bardzo podobną”.
„Widziałaś, jaki dziewczynka zbudowała piękny zamek? Ty też umiesz budować zamki. Może opowiesz dziewczynce, jaki piękny zamek ostatnio zbudowałaś z tatą?”

Jak pomóc dziecku nawiązać kontakt z innymi dziećmi? – Odrzucenie

Czasem może się zdarzyć, że jakieś dziecko odmówi zabawy i nie będzie chciało bawić się z Twoim dzieckiem. Nie zdarza się to często, bo dzieci z natury mają potrzebę zabawy z innymi dziećmi, ale jednak zdarza.

Po pierwsze powiedz swojemu dziecku, że tak się czasem zdarza. Wytłumacz, że może to dziecko z różnych powodów akurat teraz chciało pobyć trochę samo, albo, po prostu ma mniejszą potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem (ludzie różnią się w tym zakresie od siebie, jaki i pod wieloma innymi względami).

Po drugie wytłumacz swojemu dziecku, że to, że jakieś dziecko odmówiło zabawy, nie wynika z faktu, że coś jest z Twoim dzieckiem nie tak. Po prostu to dziecko nie ma ochoty na zabawę z nikim (dotyczy to sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nieznanym dzieckiem, zupełnie inaczej należy postępować, kiedy dziecko jest odrzucane przez znajome dziecko lub grupę) Dzięki temu Twoje dziecko nie zniechęci się do nawiązywania nowych kontaktów w przyszłości, a jego samoocena się nie obniży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *