Dzisiaj chciałabym napisać trochę więcej na temat dzielenia się. Za nim jednak napiszę więcej o tym, jak nauczyć dziecko dzielenia się zabawkami, warto zastanowić się, o jakie dzielenie nam chodzi i czego tak naprawdę chcemy nauczyć nasze dziecko? Czy zależy nam na tym, aby nasze dziecko dzieliło się swoją rzeczą tylko dlatego, że ktoś inny tę rzecz chcę? Czy może bardziej, żeby umiało dzielić się ze słabszymi od siebie i pomagało osobom, które naprawdę potrzebują pomocy? Podejrzewam, że większości z nas zależy na tym drugim. Dlatego, jeśli Twoje dziecko odmówi podzielenia się swoją zabawką na placu zabaw, nie obawiaj się, że w przyszłości stanie się bezduszną pozbawioną empatii osobą i uszanuj jego decyzję, bo to naprawdę nic złego nie oznacza!

Jak nauczyć dziecko dzielenia się zabawkami?
Czy nasze dziecko musi się wszystkim dzielić?
Oczywiście, że nie!
My też (chodzi mi o osoby dorosłe) nie dzielimy się wszystkimi naszymi rzeczami. Istnieją wręcz rzeczy, o które nie wypada kogoś pytać, czy nam pożyczy. Mamy swoje osobiste, prywatne rzeczy. W życiu dorosłych tak naprawdę bardzo rzadko coś sobie pożyczamy, ponieważ każdy korzysta ze swoich rzeczy.
Nasze dziecko nie może więc nauczyć się dzielenie prywatnymi rzeczami od rodziców, obserwując nas w naszych codziennych sytuacjach. Może jednak nauczyć się dzielenia ze słabszymi, którzy tego naprawdę potrzebują, np. obserwując nas, kiedy wspomagamy biednych i potrzebujących.
Jeśli nasze dziecko bawi się zabawką, nie zabierajmy jej i nie nakłaniajmy do pożyczenia, mówiąc dziecku, że może się nią pobawić w domu. To jest zabawka naszego dziecka i to nasze dziecko samo powinno zdecydować, czy ma ochotę się nią podzielić.
Jeśli się podzieli to super. Jeśli nie również nie ma problemu i nasze dziecko nie powinno w żaden sposób odczuć, dezaprobaty z naszej strony tylko dlatego, że nie chciało się podzielić.
Kiedy najlepiej się dzielić?
Jeśli nasze dziecko jest zaoferowane zabawką, nie powinniśmy liczyć na to, że się podzieli.
W takiej sytuacji możemy pomóc drugiemu dziecku znaleźć np. inną łopatkę lub wytłumaczyć mu, że nasze dziecko bawi się teraz tą zabawką.
Pytaj swoje dziecko czy się podzieli najlepiej wtedy, kiedy nie używa już danej zabawki lub właśnie ją odkłada.
Żeby pomóc dziecku podzielić się z innymi, możesz na przykład powiedzieć:
Widzę, że skończyłaś już kopać. Udało Ci się wykopać naprawdę głęboką dziurę. Może teraz damy łopatkę Kasi? Ona też na pewno chciałaby wykopać dziurę. A my w tym czasie może pójdziemy się pobujać?
1. Po pierwsze zawsze dajemy naszemu dziecku dokończyć, to co robi. Czekamy i nie naciskamy. Naciskaniem i nakłanianiem dziecka uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego. Nasze dziecko będzie używać zabawki, nawet jeśli nie będzie miało już na to ochoty. Obojętność rodzica tak samo, jak w przypadku jedzenia jest tu kluczowa.
2. Po drugie chwalimy nasze dziecko za pracę, którą wykonało, wskazując, co dokładnie nam się podoba (nie chwalimy ogólnikowo).
3. Po trzecie zachęcamy do podzielenia się nieużywaną już rzeczą, a nie kiedy nasze dziecko bawi się nią w najlepsze.
4. Po czwarte proponujemy dziecku nową interesującą aktywność, która zajmie nasze dziecko, podczas gdy inne dziecko będzie bawiło się łopatką. (odwrócenie uwagi).
Jak pomóc dziecku dzielić się z innymi?
Tak jak wspominałam wcześniej, Twoje dziecko nie musi się z nikim dzielić!
Nie musi, ale może.
Dzielenie się z innymi dziećmi zdecydowanie sprzyja pozytywnej atmosferze „w piaskownicy”, pozwala dziecku nawiązać nowe znajomości i zacieśnić te stare.
Aby zachęcić dziecko do dzielenia się tłumacz, jakie są pozytywne skutki dzielenia się z innymi. Nie powinniśmy dziecku mówić, co powinno robić.
Powinniśmy wskazywać, co się wydarzy, jeśli dziecko się czymś podzieli lub nie i pozwolić dziecku samodzielnie podjąć decyzję.
Wspominałam już wiele razy, że dawanie dziecku wyboru w wielu kwestiach naprawdę czyni cuda i sprawia, że nasze dziecko czuje, że samo może decydować o własnym losie.
Dlaczego warto się dzielić z innymi?
- wspólna zabawa jest fajniejsza
- można wymienić się zabawkami
Co się stanie jeśli się nie podzielimy?
- istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości dziecko, które chciało coś od nas pożyczyć, też nam odmówi, jeśli my, coś będziemy od niego chcieli.
Odwołuj się do uczuć innych
Warto odwoływać się również do uczuć innych dzieci, dodatkowo rozwijając u naszych dzieci empatię.
Można np. powiedzieć:
- Kasia bardzo się ucieszy, jeśli pożyczysz jej swoją łopatkę.
- Dużo fajniej jest bawić się piłką razem. Można zagrać mecz!
- Kasi na pewno jest smutno, też miała ochotę pograć.
Pytajmy i rozwiewajmy obawy
Pytajmy dziecko, dlaczego nie chce się podzielić i starajmy się rozwiewać wątpliwości. Czasem może się okazać, że rozwianie obaw i zapewnienie dziecka, że nie ma się czegoś bać, spowoduje, że nasze dziecko dużo chętniej będzie dzielić się z innymi:
Pytajmy na przykład:
- Dlaczego nie chcesz pożyczyć koparki?
- Boisz się, że się zniszczy?
- Martwisz się, że Zosia Ci jej nie odda?
Jak nauczyć dziecko dzielenia się zabawkami?- TYM SIĘ NIE DZIELIMY
Dziecku najtrudniej jest podzielić się nową rzeczą, którą nie zdążyło się jeszcze nacieszyć lub czymś ulubionym i ważnym np. ulubioną maskotką, która towarzyszy dziecku w ważnych momentach dnia np. podczas usypiania czy rozłąki z rodzicem.
W przypadku takich wyjątkowych lub nowych rzeczy w ogóle nie powinniśmy nakłaniać naszego dziecka do podzielenia się. Pokazując mu tym samym, że zdajemy sobie sprawę, że są to rzeczy dla dziecka ważne.
Ulubioną zabawkę zostawiamy w domu
Aby uniknąć awantur na podwórku, warto wyrobić w dziecku nawyk zostawiania ulubionych rzeczy w domu i niezabierania ich ze sobą na plac zabaw. Jeśli jednak nasze dziecko upiera się, że chce zabrać zabawkę ze sobą, wytłumaczmy mu, jakie mogą być tego konsekwencje (inne dziecko może zainteresować się zabawką).
Mimo tłumaczeń nasze dziecko nadal chce zabrać ze sobą zabawkę. Co dalej? Jeśli nasze dziecko nadal będzie się upierać, że chce zabrać zabawkę, pozwólmy mu na to (to w końcu jego własność, o której ma samo prawo decydować).
Jeśli dojdzie do sytuacji, że inne dziecko będzie chciało pożyczyć ulubioną zabawkę naszego dziecko, pomóżmy mu wybrnąć z tej często mało przyjemnej sytuacji.
Powiedzmy na przykład:
Podoba Ci się króliczek Anastazji? To jej ulubiona przytulanka. Lubi z nią spać i zawsze z nią podróżuje. Nie lubi się nią dzielić. Ty też na pewno masz taką rzecz?
Jak nauczyć dziecko dzielenia się zabawkami?
Podsumowując, nasze dziecko nie musi dzielić się z innymi swoimi zabawkami, ale może. Tłumaczmy dziecku, dlaczego warto się dzielić, nie naciskajmy i pozwólmy decydować, a z czasem nasze dziecko dostrzeże pozytywne skutki dzielenia się i chętniej będzie dzielić się z innymi!