Ile powinno jeść dziecko w wieku od 1 do 3 lat?

Według badań dieta polskich dzieci nie należy do najlepszych. Okazuje się, że małe dzieci w Polsce oprócz tego, że są bardzo często nieodpowiednio żywione, są również przekarmiane. Najlepiej to zjawisko pokazują badania przeprowadzone na dzieciach w żłobkach. Badacze dzięki dostępowi do dziennego jadłospisu dzieci mogli dokładnie przeanalizować ich dietę i okazało się, że… Jak wygląda dieta Polskich dzieci? Ile kalorii powinno zjadać małe dziecko? Ile tak naprawdę powinno jeść nasze dziecko? Tego dowiecie się z mojego wpisu.

Ile powinno jeść dziecko w wieku od 1 do 3 lat?

Dieta polskich dzieci od roku do 3 lat

Według badaczy dzieci w żłobkach powinny zjadać 75% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Tak, żeby pozostałe 25% zapotrzebowania dziecko mogło otrzymać w domu na kolację. Niestety okazuje się, że dzieci zjadają w żłobkach około 85% dziennego zapotrzebowania, czyli aż o 100 kalorii więcej. Dokładając do tego jedzenia w domu i częste podawanie przez rodziców słodkich przekąsek skutkuje nadwyżką energetyczną, która przyczynia się do otyłości naszych dzieci, które nie bez powodu już od kilku lat należą do najszybciej tyjących dzieci w Europie.

Ile kalorii powinno zjadać małe dziecko w wieku 13-36 miesięcy (1-3 lata)?

Według Norm Żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy (1-3 lata) o wadze 12 kg powinny zjadać około 1000 kcal dziennie.
Oczywiście jest to wartość uśredniona. Wszystko zależy od wagi naszego dziecka. Siatki centylowe dla małych dzieci mają dość szeroki zakres, a więc waga naszych dzieci może znacznie odbiegać od tych 12 kg. Jeśli nasze dziecko waży mniej i znajduje się w normie na siatkach centylowych, czyli nie jest za chude, jego zapotrzebowanie kaloryczne będzie oczywiście mniejsze.

Po przeliczeniu wychodzi, że na każdy kilogram ciała naszego dziecka przypada około ok. 84 kcal.

Przykład 1 – dziecko 2-letnie o wadze 11 kg

Jeśli nasze dziecko waży 11 kg jego zapotrzebowanie będzie wynosiło około 925 kcal

Przykład 2 – dziecko 2-letnie o wadze 13 kg

Jeśli nasze dziecko waży 11 kg jego zapotrzebowanie będzie wynosiło około 1092 kcal.

Ile tak naprawdę powinno jeść dziecko w wieku od 1 do 3 lat.

Żadna mama, podając dziecku posiłki, nie będzie liczył ich kaloryczności to normalne. Warto jednak wiedzieć ile mniej więcej kalorii powinna zawierać dieta naszego dziecka w porównaniu np. do diety osoby dorosłej, która powinna być prawie dwa razy więcej. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że porcja obiadowa takiej samej wielkości, jak porcja dla nas jest dla dziecka zdecydowanie za duża.

To jak zmierzyć ile powinno jeść dziecko? Ile nakładać mu na talerz? Nie każdy z nas orientuje się w kaloryczności produktów. Dlatego warto przyjąć zasadę, którą na blog opisała Mama ginekolog. Artykuł, o którym wspominam, znajdziecie tutaj.

Według autorki na każdy główny posiłek, czyli śniadanie, obiad i kolacja nasze dziecko powinno zjadać 1 porcja (warzywa i owoców, białka i produktów zbożowych.

Jeśli chodzi o ilość serwowanego posiłku, to można przyjąć, że podajemy dziecku po 1 łyżce stołowej każdej z głównych grup produktów na każdy rok życia dziecka.

Przykład:
Jeśli nasze dziecko ma 2 lata, na obiad powinno dostać: 2 łyżki kaszy, 2 łyżki marchewki, kawałek mięs o objętości 2 łyżek i na deser 2 łyżki borówek.

Jak powinien wyglądać rozkład kaloryczności posiłków małego dziecka w wieku 13-36 miesięcy (1-3 lata)?


Trzy głównie dania, czyli śniadanie, obiad i kolacja, powinny być najbardziej kaloryczne. Pozostałe dwa posiłki powinniśmy potraktować bardziej jak przekąski. Podwieczorek powinien być najmniej kalorycznym posiłkiem.

  1. Śniadanie 25% zapotrzebowania energetycznego – około 250 kalorii
  2. Drugie śniadanie od 10 do 15% zapotrzebowania energetycznego – od 100 do 150 kcal
  3. Obiad około 30% zapotrzebowania energetycznego około 300 kalorii
  4. Podwieczorek od 5 do 10% zapotrzebowania energetycznego około od 50 do 100 kcal
  5. Kolacja 20% zapotrzebowania energetycznego około 200 kalorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *