Dzielenie się z innymi to nie tylko dzielenie się własnymi zabawkami przyniesionymi z domu, to również dzielenie się zabawkami i przyrządami znajdującymi się na placu zabaw, umiejętność czekania na swoją kolej oraz rozumienie, że nie tylko my chcemy się czymś pobawić. Żeby pokazać maluchom w jasny i zrozumiały sposób, na czym polega dzielenie się z innymi, napisałam książkę „Hela sama dzieli się z innymi”, do której lektury bardzo Was zachęcam!


Hela sama dzieli się z innymi swoją koleżanką i kolegą
Zawsze razem się bawimy
nikt na ławce sam nie siedzi …
Na początku książki wspominam o tym, że dzieci bawią się na placu zabaw razem i że nikt nie jest wykluczany z grupy. Taka wspólna zabawa jest również formą dzielenia się np. ulubioną koleżanką z innymi dziećmi.
Odrzucenie jest bardzo krzywdzące dla dzieci. Negatywnie wpływa na ich rozwój społeczny i emocjonalny, dlatego już od najmłodszych lat warto tłumaczyć dzieciom, że nie można tego robić i uczyć je, jak radzić sobie, jeśli zostaną odrzucone.
Aby zachęcić dziecko do wspólnej zabawy, warto pokazać mu, że zabawa w grupie może być fajniejsza. W książce jako przykład zabawy grupowej opisałam grę w piłkę nożną. ALE tych zabaw, które są zdecydowanie fajniejsze, jeśli uczestniczy w nich więcej osób, jest o wiele więcej.
Na przykład: zabawa w ganianego, chowanego, czy lodowego berka.
Jeśli chcemy pokazać maluchom, że wspólna zabawa może być fajna, warto wystrzegać się zabaw z elementami rywalizacji indywidualnej tj. wyścigi czy konkurs na najlepszą babkę z piasku. Grupową porażkę jest zdecydowanie łatwiej znieść dziecku niż porażkę indywidualną.

Hela sama czeka na swoją kolej
Oj Michasiu nie bądź smutny,
Później z nimi się zmienimy ….
Maluchy są z natury niecierpliwe. Trudno im zrozumieć, że muszą na coś czekać. Bardzo często zdarza się, że chcą bawić się tam, gdzie aktualnie bawi się inne dziecko. Kiedy dziecko jest małe jedyne, co możemy zrobić, to spokojnie tłumaczyć, że należy czekać na swoją kolej, a jeśli dziecko nie może się doczekać np. pobujania na huśtawce, warto zaproponować inną ciekawą aktywność.
W książce Hela proponuje Michasiowi, który chciał pobujać się na huśtawce, urządzenie wyścigów autek na zjeżdżalni.

Hela sama dzieli się z innymi, ale NIE WSZYSTKIM!
Każde dziecko ma swój skarb,
co jest pewnie wiele wart ….
Ważne jest też, aby pamiętać o tym, że nasze dziecko nie musi dzielić się wszystkim z innymi. Maluch ma prawo mieć rzeczy, których nie chce nikomu dać i to jest, jak najbardziej ok.
ALE przynoszenie ulubionej zabawki, którą nie chcemy się podzielić na plac zabaw, na którym są inne 2 i 3 -letnie dzieci (które też dopiero uczą się dzielenia i szanowania cudzej własności) zamiast dobrą zabawą może skończyć się niepotrzebnym konfliktem i płaczem.
Dlatego tę ulubioną zabawkę warto zostawiać w domu, żeby dziecko mogła skupić się na zabawie z dziećmi. Jeśli jednak dziecko upiera się, że zabiera zabawkę ze sobą, należy mu na to pozwolić. Warto jednak przypomnieć dziecku, jakie mogą być tego konsekwencję. Z czasem dziecko (któremu z wiekiem, coraz bardziej będzie zależało na kontaktach z rówieśnikami) zrozumie, że lepiej zostawiać taką zabawkę w domu, albo się nią podzielić.

Nie zmuszaj dziecka do dzielenia
Kop Michasiu, ile zechcesz.
Nie jest dobre pośpieszanie…
Jeśli nasze dziecko bawi się jakąś zabawką, nie powinniśmy go pośpieszać i prosić, żeby pożyczyło zabawkę innemu dziecku. Takim zachowaniem osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko poczuje się zagrożone i nawet jeśli nie będzie miało ochoty dalej bawić się zabawką, będzie to robiło na przekór.
Jeśli inne dziecko domaga się zabawki, którą bawi się nasze dziecko, warto wspomóc swojego malucha, mówiąc np.:
Adaś teraz kopię dziurę. Jak skończy, na pewno da Ci łopatkę.
Warto również zwrócić się do swojego dziecka i zapewnić je, że nikt nie będzie, go pośpieszał. Brak pośpieszania i wsparcie z naszej strony sprawi, że dziecko, kiedy skończy zabawę, dużo chętniej się podzieli.
Rymowane książeczki z serii „Hela sama”
O rymowanych książkach z serii Hela sama możecie więcej przeczytać tutaj. A tutaj przeczytacie więcej o tym czym różnią się małe i duże książeczki z serii „Hela sama”?
Gdzie można kupić książkę „Hela sama dzieli się z inny”?
Książeczkę możecie kupić w Empiku i w wielu wielu innych sklepach np. tutaj.