Dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co zrobić?

Dzisiaj kolejny wpis dotyczący adaptacji przedszkolnej. Dlaczego znowu o przedszkolu? Dlatego, że ten temat dotyczy teraz naszej rodziny i podejrzewam, że jest jeszcze wiele domów, w których adaptacja do przedszkola nadal trwa! Tym razem chciałam napisać o tym, co zrobić, jeśli nasze dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co robić, jeśli mimo naszych zachęt, nasze dziecko nadal nie lubi tego miejsca i chodzi do przedszkola z płaczem? Jeśli śledzicie mojego bloga, to wiecie, że moja córka należy właśnie do tych dzieci, które do przedszkola nie chcą chodzić. Czy możemy zrobić coś, aby pomóc dziecku w tej trudnej sytuacji? Oczywiście!

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co zrobić?

1. Dziecko nie chce chodzić do przedszkola, bo tęskni

Po pierwsze musimy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nasze dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Wiele dzieci nie chcę tam chodzić, ponieważ tęskni za rodzicami, a rozłąka z mamą i tatą budzi w dziecku lęk.

Jeśli problemem jest tylko, a może, aż tęsknota, warto cały czas przedstawiać dziecku pozytywne aspekty chodzenia do przedszkola, tak aby pobyt w przedszkolu był na tyle interesujące, aby nasze dziecko chciało tam chodzić.

Starajmy się nadal w miarę możliwości odbierać dziecko, jak najszybciej z przedszkola i poświęcajmy dziecku czasu po przedszkolu.

Nie warto również w tym okresie zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe, ponieważ tak krótka rozłąka z rodzicem podczas zajęć dodatkowych będzie dla dziecka dotkliwa. Dziecko w tym momencie zamiast zajęć dodatkowych potrzebuje bliskości z mamą i tatą. Zbyt szybkie zapisanie na dodatkowe zajęcia, może spowodować, że dziecko zrazi się i będzie je źle kojarzyć. Pamiętajmy, że na naukę i rozwój przyjdzie jeszcze czas. Teraz najważniejsze jest oswojenie dziecka z nową sytuacją i sprawienie, żeby czuło się bezpiecznie.

Co jeszcze może pomóc?

  1. Ulubiona maskotka

Córka codziennie do przedszkola zabierała w plecaku maskotę, ponieważ chciała jej pokazać swoje przedszkole. Zawsze wcielałam się w tę zabawkę i chodziłam za córką, komentując jak, to fajnie jest w jej przedszkolu. Córce bardzo się to podobało i robiłyśmy tak codziennie.
Oczywiście córka zabawki, nie mogła zabrać do sali, ale sama świadomość, że czeka na nią w szatni w plecaku, była pokrzepiająca.

2. Za każdym razem zapewniaj dziecko, że wrócisz.

To oczywiste, ale dziecku takie zapewnienia naprawdę bardzo pomagają. U nas sprawdzało się śpiewanie piosenki „Zawsze wracamy” z ulubionej bajki o Tygrysku Danielu, którą znajdziecie tutaj.

3. Nie twórz wokół wyjścia do przedszkola negatywnej atmosfery

Rano nie śpiesz się. Jeśli Twoje dziecko ma w zwyczaju po śniadaniu oglądać bajkę, pozwól mu ją obejrzeć, chociaż połowę. Jeśli wiesz, że przez to nie zdążysz do przedszkola na piechotę, zawieź dziecko samochodem. Najważniejsze, żeby dziecko nie czuło się pośpieszane.

2. Jeśli problemem nie jest tylko i wyłącznie tęsknot, warto szukać dalej.

Starajmy się dowiedzieć od dziecka, co jest przyczyną jego negatywnego stosunku do przedszkola, ale nie naciskajmy. Jeśli dziecko nie chce rozmawiać o przedszkolu, zaakceptujmy to. Z czasem powinno się otworzyć. Możesz spróbować zainicjować rozmowę np. podczas zabawy kukiełkowej, możliwe, że dziecko chętniej opowie, co je trapi swoim ulubionym zabawkom lub np. tacie, a nie mamie.

Jeśli dziecko zacznie mówić, okażmy mu zrozumienie, pokażmy, że je wspieramy i staramy się pomóc. W żadnym wypadku nie bagatelizujmy problemów naszego dziecka i nie wyśmiewajmy ich. Takim sposobem stracimy zaufanie naszego dziecka i w naprawdę krytycznej sytuacji, nie zgłosi się do nas z problemem, pamiętając, że nie mogło liczyć na wsparcie z naszej strony.

Może się okazać, że powody, dla których nasze dziecko nie chcę chodzić do przedszkola, są błahe i szybko sobie z nimi poradzimy. Może się też okazać, że powody, dla których dziecko nie chce chodzić do przedszkola, są dla nas nie do przeskoczenia.

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola – powody mojej córki

Na początku córka w ogóle unikała tematu, ale z czasem zaczęła mówić. Jej argumenty były dość racjonalne i rozumiem, że mogły zniechęcić ją do chodzenia do przedszkola.

Co nie spodobało się moje córce?

  • mało zabawy dużo zasad
  • dość mocne zachęcanie do jedzenia i brak możliwości decydowania o tym, co zje
  • podpisane krzesełka i rozsadzenie z ulubioną koleżanką z podwórka
  • duży plac zabaw, na którym mogła bawić się tylko w jednej części

Szerzej o tym, co nie spodobało się mojej córce w przedszkolu, pisałam tutaj.

Wspominam o tym, co nie podobało się mojej córce w przedszkolu, nie po to, aby żalić się na placówkę lub negatywnie ją oceniać. Opisuje to po to, aby pokazać, że nasze dziecko może mieć trudności z adaptacją w nowym środowisku, jeśli różni się ono bardzo od tego, które zna z domu.

Pamiętajmy, że każda rodzina jest inna, ma inne zasady, inaczej wygląda jej dzień i przyzwyczajenia, dlatego każde dziecko może zupełnie inaczej zareagować na to samo przedszkole.

Co zrobić, kiedy już wiemy, dlaczego dziecko nie chcę chodzić do przedszkolu?

Po pierwsze po kolei przeanalizujmy to, co powiedziało nasze dziecko. Jeśli problem jest do rozwiązania, starajmy się rozmawiać z placówką, aby zmienić to, co naszemu dziecku się nie podoba.

W naszym przypadku podejrzewam, że można byłoby rozwiązać problem rozsadzenia z koleżanką. Pozostałe trzy problemy z różnych względów nie będą mogły ulec zmianie.

Możliwe, że rozwiązanie jednego najważniejszego problemu wystarczy, aby dziecko polubiło przedszkole możliwe jednak, że nie.

Jeśli nasze dziecko nadal nie chce chodzić do przedszkola, stajemy przed dylematem. Co zrobić? Zrezygnować z przedszkola? Zmienić przedszkole na inne? Wytłumaczyć, dziecku, że takie są zasady i należy się do nich dostosować?

Jak na psychologa przestało, muszę, odpowiedzieć to zależy.

Jeśli zasady, które funkcjonują w Waszym przedszkolu, są dla Ciebie racjonalne i w pełni się z nimi zgadasz, warto dziecku wytłumaczyć, że takie są zasady i trzeba się przystosować.

Zasady Ci nie odpowiadają? W takiej sytuacji należy zmienić przedszkole na inne, które bardziej odpowiada potrzebom Twojej rodzinie.

Jeśli masz taką możliwość, możesz również na jakiś czas zrezygnować z przedszkola. Dać dziecku czas na przemyślenie i wrócić do tematu przedszkola po paru miesiącach. Możliwe, że dziecko mimo wcześniejszej nie chęci zdecyduje się wrócić do swojego przedszkola, możliwe również, że poprosi o zapisanie go do nowego miejsca.
Wszystko jednak zależy od Twojej sytuacji zawodowej i rodzinnej i tylko ty wiesz, co jest dla Twojego dziecka najlepsze.

Hela sama idzie do przedszkola – książka przygotowująca dziecko i rodzica do przedszkola!

Nadal niezmiennie polecam Wam książkę MOJEGO autorstwa „Hela sama idzie do przedszkola”. W książce oprócz treści dla dziecka znajdziecie, również poradnik dla rodziców, ze wskazówkami, które mam nadzieje, sprawią, że również Wam rodzicom będzie łatwiej podczas adaptacji Waszego dziecka do przedszkola.

Więcej o książce przeczytacie w tym wpisie. A kupić możecie ja np. tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *