Kiedy pogoda na dworze nie dopisuje trudno przez cały dzień znaleźć ciekawe zajęcia, które zajmą moją córkę na dłużej. Dlatego od czasu do czasu zdarza się, że moje dziecko po prostu się nudzi… Na szczęście okazuje się, że tzw. nuda, jest taka samo ważna dla rozwoju dziecka, jak inne edukacyjne aktywności! Co nuda daje dziecku i dlaczego jest potrzebna? Jakie umiejętności rozwija nasze dziecko, kiedy się nudzi? Wszystkiego dowiecie się z tego wpisu!

Co nuda daje dziecku i dlaczego jest potrzebna?
Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Starają się organizować dziecku czas tak, aby zapewnić mu, jak najlepszy rozwój, a co za tym idzie lepszy start w przyszłości.
Dzieci już od najmłodszych lat są zapisywane na zajęcia dodatkowe oraz do żłobków i przedszkoli z rozszerzonym programem edukacyjnym, który ma zagwarantować im lepszy rozwój na wszelkich możliwych płaszczyznach.
Ale czy naprawdę tędy droga?
Jakiś czas temu zamieszczałam na blogu wpis dotyczący wartości, jakie niesie za sobą wolna zabawa (wpis możesz przeczytać tutaj) Zabawa, na którą niestety nasze dzieci mają coraz mniej czasu.
Współczesne dzieci oprócz tego, że coraz mniej się bawią, mają również coraz mniej czasu na nudę.
Nam rodzicom często wydaję się, że czas, kiedy nasze dziecko się nudzi to czas stracony. Ciężko nam również odmówić, kiedy dziecko marudzi i prosi nas, żebyśmy się z nim pobawili.
To, że w przeciwieństwie do rodziców z przeszłości, bawimy się z naszymi dziećmi, poświęcamy im czas i uczymy ich nowych rzeczy, jest bardzo dobre. Ale..
Nie musimy robić tego przez cały dzień!
Dzieci w wieku przedszkolnym, bardzo szybko się nudzą, a ich uwaga ulega rozproszeniu. Nawet gdybyśmy bardzo chcieli i bardzo się starali, nie jesteśmy w stanie zatrzymać uwagi dziecka na jakiejś rozwijającej edukacyjnej aktywności przez długi czas, bo jest to jeszcze poza zasięgiem poznawczym naszych dzieci.
1. Nuda pozwala dziecku wyciszyć się, zebrać myśli i odpocząć
Nasze dzieci w ciągu dnia są bombardowane ogromem informacji. Kiedy nasze dziecko jak to się potocznie mówi „snuje się po domu” może przez chwilę odpocząć od natłoku zewnętrznych bodźców i po prostu się odprężyć.
Niestety przez nadmiar informacji i możliwość nieograniczonego dostępu do nowych technologii nasze dzieci przestają umieć się nudzić. Źle się czują, kiedy się nudzą i zaczynają poszukiwać bodźców, które mogą tę nudę przegonić.
Najczęściej w takiej sytuacji dziecko sięga po nowe technologie. Nie popełniajmy błędu i nie puszczajmy dziecku bajki!
U nas w domu panuje zasada, że bajki czy piosenki na telefonie córka zawsze ogląda tylko o określonych porach dnia.
Korzystanie z nowych technologii jest u nas wpisane w stały harmonogram dnia. Dzięki temu córka nie domaga się oglądania bajek częściej i sama wyłącza telewizję, kiedy jej czas się skończył.
W tym wpisie pisałam więcej o mądrym oglądaniu bajek przez dziecko.

2. Nuda zdecydowanie sprzyja kreatywności!
Jeśli nasze dziecko się nudzi i nie wie za bardzo, co ma ze sobą zrobić, najczęściej po jakimś czasie udaję mu się wymyślić nową, ciekawą zabawę, która odbywa się na jego zasadach.
Dlatego, kiedy Twoje dziecko mówi, że się nudzi, nie szukaj mu od razu jakiegoś nowego zajęcia. Przeczekaj chwilowy czas marudzenia, najlepiej zajmując się jakąś domową aktywnością, a zobaczysz, że Twoje dziecko wymyśli coś naprawdę kreatywnego. Zabawę, która poszerzy jego wyobraźnię i twórcze myślenie.
3. Nuda – uczy jak być szczęśliwym samemu ze sobą
Nuda ma również wpływ na postrzeganie przez dziecko swojej osoby i tego, jak się ze sobą czuje. Zarówno jako dziecko, jak i później w życiu dorosłym!
Dzięki nudzie dziecko uczy się również, jak spędzać czas z samym sobą. Jak dobrze czuć się samemu ze sobą i że aby być szczęśliwym, nie potrzebujemy zawsze towarzystwa drugiej osoby!
4. Nuda pozwala poznać kim jesteśmy i co lubimy
Dzięki nudzie nasze dziecko ma również możliwość poznania tego co lubi, a czego nie lubi. Na jego decyzję nie wpływa nikt z zewnątrz (a jak wiadomo rodzice, a później grupa rówieśnicza mają ogromny wpływ na decyzję, jakie podejmujemy). Dziecko samo szuka i poznaje to, co je naprawdę interesuje i sprawia mu przyjemność.
5. Nuda ogranicza podejmowanie ryzykownych zachowań w przyszłości
Dziecko, które nie nauczy się nudzić, w przyszłości może chętniej podejmować ryzykowane zachowania w celu zniwelowania uczucia nudy. Nuda będzie dla niego odczuwalna jako coś negatywnego i nie do zniesienia.
Co nuda daje dziecku i dlaczego jest potrzebna?
Jak widzicie, nuda niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Nasze dziecko dzięki nudzie może rozwinąć swoją kreatywność, poznać swoje upodobania, stać się bardziej samodzielne, a nawet odpocząć i się wyciszyć.
Żeby jednak czerpać tylko z pozytywnych skutków nudy, tej nudy nie powinno być za dużo. Z nudą jest tak jak ze wszystkim. Umiarkowana ilość jest w sam raz. Brak nudy jest dla dziecka złe, ale zbyt duża ilość nudy również nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jeśli na zbyt długi czas zostawimy nasze dziecko samemu sobie, może poczuć się odtrącone. Jego potrzeba bliskości może nie być wystarczająco zaspokojona.
Aby Twoje dziecko nie poczuło się odtrącone, najlepiej, jeśli nudzi się wtedy, kiedy ty jesteś zajęta obowiązkami domowymi.
Możesz raczej zapomnieć, że Twoje dziecko będzie się nudziło, podczas gdy ty zajmiesz się czytaniem książki czy oglądaniem filmu. Dziecku trudno będzie zrozumieć, że zamiast spędzać czas z nim, wolisz poleżeć na kanapie 😉