Jak łagodnie odstawić smoczek w dzień?

Pożegnanie smoczka to długotrwały proces, przez który nasze dziecko może przejść bez płaczu, jeśli będziemy przeprowadzać go małymi, praktycznie niezauważalnymi dla malucha kroczkami. Jeśli dziecko korzysta ze smoczka zarówno w dzień, jak i w nocy, to w pierwszej kolejności musimy pozbyć się smoczka w dzień. Zła wiadomość jest taka, że cały proces trochę trwa i wymaga zaangażowania i cierpliwości rodziców. Dobra wiadomość jest taka, że wyeliminowanie smoczka w dzień jest zdecydowanie łatwiejsze i jeśli uda Wam się z tym poradzić, pełni nadziei, motywacji i wprawy pożegnacie z dzieckiem smoczek również w nocy! No dobra, no to jak łagodnie odstawić smoczek w dzień?

Jak łagodnie odstawić smoczek w dzień?

Jak łagodnie odstawić smoczek w dzień?

1. Dowiedz się, kiedy dziecko najczęściej używa smoczka?

Przyjrzyj się, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej korzysta ze smoczka w dzień. Jeśli ciężko Ci to zapamiętać, możesz, to nawet zapisywać, tak żeby mieć cały ogląd sytuacji. Taka wiedza ułatwi Ci zaplanowanie strategii zastępczej, którą możesz później wykorzystać zamiast podania smoczka.

Na przykład:
Jeśli dziecko ssie smoczek, kiedy się nudzi, zaproponuj maluchowi nowe ciekawe aktywności w ciągu dnia. Wymyślaj więcej zabaw, w które dziecko może się bawić samo lub wspólnie z tobą. Częściej i na dłużej wychodźcie z domu i czytajcie książki. Róbcie wszystko, to co pozwoli zapomnieć dziecku o smoczku.

2. Znajdź coś innego niż smoczek, aby ukoić emocje dziecka

Jeśli dziecko ssie smoczek, kiedy się denerwuje, boi się czegoś lub jest smutne, postaraj się zadbać o jego emocje w inny sposób, niż podanie smoczka. Przytul dziecko. Zapewnij je, że jesteś przy nim lub podaj ulubioną przytulankę, a jeśli takiej nie ma to mu taką spraw lub po prostu wybierzcie coś z przytulanek, które macie w domu.

3. Smoczek ma być schowany, a nie widziany 😊

Pozbądź się smoczka z zasięgu wzroku dziecka i zadbaj o to, aby nie miało do niego nieograniczonego dostępu. Smoczek podawaj dziecku tylko wtedy, kiedy o niego poprosi.  

Jak łagodnie odstawić smoczek w dzień?

4. Smoczek na spacerze

Jeśli zabierasz smoczek na spacer, również nie trzymaj go w zasięgu wzroku dziecka. Schowaj etui na smoczek głęboko w torbie. Staraj się podawać dziecku smoczek tylko wtedy, kiedy  będzie się go stanowczo domagać, a tobie nie uda się zająć jego uwagi czymś innym. .

5. Wykorzystaj wakacje lub ferie do pożegnania smoczka w dzień, ale nie w nocy

Dobrym momentem na pozbycie się smoczka w dzień, jest wyjazd na wakacje czy ferie. Pobyt w nowym miejscu, z dużą ilością atrakcji, często wiążący się ze zmianą planu dnia, zdecydowanie ułatwi pozbycie się smoczka w dzień. Nie ryzykowałabym pozbywania się używania smoczka w nocy na urlopie. Już sama zmiana miejsca snu i rytuałów jemu towarzyszących, może sprawić, że dziecko będzie miało problemy ze snem. A zabranie smoczka mogłoby to tylko pogłębić.

6. Czytaj książki o pożegnaniu smoczka

Czytajcie z dzieckiem książki o pożegnaniu smoczka. Takie, które pokażą dziecku, że smoczek nie będzie z dzieckiem na zawsze (bo maluch naprawdę, o tym nie wie), które dają dziecku motywację do pożegnania smoczka i pokazują, że nikt nie będzie robił nic wbrew jego woli.

Tutaj znajdziecie książkę, która pomoże Wam pożegnać smoczek i która spełnia wszystkie opisane przeze mnie kryteria dobrej książki o smoczku. Sama ją zresztą napisałam 😊. Książka oprócz treści dla dziecka zawiera poradnik dla rodziców, który ułatwi pożegnanie smoczka w nocy.

Tutaj możecie kupić książkę rymowaną dedykowaną młodszym dzieciom „Hela sama żegna smoczek” w której znajdziecie wątek Smoczkowej Wróżki 🙂
A to książeczka „Hela sama oddaje smoczek” z poradami dla rodziców.

Jak łagodnie odstawić smoczek w dzień? – Podsumowanie

Powoli zmierzaj do tego, aby smoczek towarzyszył dziecku tylko podczas zasypiania. Nie podtykaj maluchowi smoczka automatycznie i nie trzymaj go przy łóżku dziecka. Jeśli uda Ci się odstawić smoczek w dzień, będziecie mogli przejść do kolejnego etapu. O pożegnaniu smoczka w nocy pisałam więcej w tym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *