Jak zachęcić dziecko do nauki?

Zastanawiacie się jak zachęcić dziecko do nauki? Czy zauważyliście, że kiedy Wasze dziecko zainteresuje się danym tematem, dużo szybciej się go uczy? A jeśli coś go nie interesuje, to choćby nie wiem, jak bardzo byśmy się starali, robi niewielkie postępy? W rozwoju dziecka ciężko jest coś przyśpieszyć. Oczywiście możemy dziecko wspomóc, zainteresować i odpowiednio zmotywować, ale jeśli dziecko nie będzie posiadało odpowiednich zasobów poznawczych, a jego uwaga będzie skupiona na zupełnie innych zagadnieniach, to próba nauczenia dziecka czegoś nowego będzie zazwyczaj mało skuteczna.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

W okresie zafascynowania danym tematem można zauważyć, że dziecko bardzo szybko i przede wszystkim bardzo chętnie przyswaja nową wiedzę. Przez co w tydzień może nabyć wiedzę, której wcześniej nie udało mu się przyswoić nawet w pół roku.

Jeśli widzisz, że dziecko nie chcę się czegoś uczyć, lepiej odpuścić i poczekać do czasu, aż dziecko będzie bardziej zainteresowane.
Później, kiedy dziecko pójdzie do szkoły, nie będzie miało takiego komfortu, ponieważ będzie musiało realizować materiał wspólnie z klasą. Klasą pełną uczniów, których obszary zainteresowań nie muszą być w danym okresie takie same.

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zaczęło interesować literami, idź za tropem. Bawcie się literami, układajcie słowa, a nawet próbujcie uczyć dziecko pisać i czytać. Tu znajdziecie więcej o zabawkach do nauki liter. Nie ma znaczenia, w jakim jest wieku. A kiedy widzisz, że interesuje go liczenie, bawicie się cyframi. Tutaj znajdziesz wpis o tym, jak uczyć dziecko liczyć za pomocą gier.

Moje dziecko niczym się nie interesuje

Może się zdarzyć też tak, że dziecko w danym okresie nie będzie zainteresowane zagłębianiem typowo szkolnej wiedzy. Nie oznacza to jednak, że się nie uczy. Jeśli tylko dobrze przyjrzymy się naszemu dziecku, to będziemy mogli zauważyć, że jest teraz na etapie podnoszenia swoich kompetencji:

  • społecznych (spędza dużo czasu z innymi dziećmi i coraz lepiej radzi sobie w grupie rówieśniczej bez obecności rodzica)
  • motorycznych (motoryka duża: jeździ dużo na rowerze, hulajnodze, wspina się czy robi przewrotu motoryka mała: rysuje, wykonuje prace plastyczne)
  • logicznego myślenia i planowania (buduje bardziej złożone budowle z klocków, tworzy bardziej złożone scenariusze zabaw)
  • emocjonalnych

Wszystko to jest również ważną nauką, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.

Odpowiednio stymulujące środowisko

Jeśli nawet po odpowiednim przyjrzeniu się dziecku nadal nie widzisz, aby było czymś zainteresowane. W co bardzo wątpię. Ale, jeśli jednak to postaraj się pokazać swojemu dziecku, różne zagadnienia w interesujący sposób.

Małe dzieci, jeśli nie mają dostatecznie stymulującego środowiska, mogą po prostu nie wiedzieć, że gdzieś tam jest, coś, co je zainteresuje.

Dla przykładu:

Jak dziecko może wiedzieć, że lubi czytać książki, jeśli książek w domu nie ma za wiele i nikt mu do tej pory nie czytał?

Skąd dziecko ma wiedzieć, że malowanie farbami jest interesujące, jeśli do tej pory nigdy nie malowało farbami. A do rysowania dostało kredki całkowicie niedostosowane do ręki malucha.

I na koniec skąd nasze dziecko ma wiedzieć, że interesują go litery, jeśli żadnej do tej pory nie widział i nikt mu nie wytłumaczył, że z liter powstaje słowo, które po złożeniu w zdanie opowiada mu te wspaniałe bajki z książki.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Dlatego najlepsze, co możemy zrobić dla dziecka, aby zachęcić je do nauki, to podążać za jego zainteresowaniami i stwarzać dziecku odpowiednio stymulujące środowisko, dzięki któremu chętnie będzie poznawać świat.

Jeśli chlelibyście poczytać więcej o psychologii dziecka, zapraszam do odwiedzenia mojego autorskiego profilu, który prowadzę na Instagramie: kamila.gurynowicz.autorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *