Tworząc książki z serii „Hela sama”, zależało mi na tym, aby w rzeczywisty sposób (chociaż w niewielkim stopniu) pomagały uporać się dziecku z ważnymi zmianami i cały czas trwającymi wyzwaniami, które pojawiają się w jego życiu. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, które książki z Heli sama są o zmianie, a które nie. Chciałabym również pokazać Wam, jak prawidłowo czytać książki z serii Hela sama o zmianie!

Książki z serii Hela sama o zmianie
Takie książki z poradnikiem, które mają pomóc dziecku uporać się i zaakceptować zmianę, która jest już zazwyczaj nie odwracalna, są na razie w serii dwie. A właśnie teraz kończę pisanie trzeciej 😊):
Książki z serii Hela sama, które pomagają dziecku uporać się z nawracającymi wyzwaniami
A książki, które pozwalają dziecku uporać się z nawracającymi wyzwaniami, są już trzy. A już nie długo, już za momencik w sprzedaży będzie czwarta 😊):
Jak czytać dziecku książki z serii Hela sama o zmianie?
Książki, które mają pomóc dziecku uporać się ze zmianą, żeby można było czerpać z nich, jak najwięcej, warto czytać już na długo, za nim w życiu dziecka pojawi się zmiana. A także podczas adaptacji do zmiany. Kiedy dziecko zaakceptuje już zmianę i zacznie traktować ją jak coś naturalnego, czytanie tych książek nie będzie już potrzebne.
Ba ich czytanie może nawet odrobinę zaszkodzić. I mówię tu o wszystkich książkach, które pozwalają dziecku uporać się ze zmianą, nie tylko o tych mojego autorstwa.
Jak czytanie książkę o zmianie po zmianie 😊, może zaszkodzić dziecku?
Czytając książkę o odpieluchowaniu, dziecko może na nowo domagać się od rodzica większej uwagi podczas korzystania z toalety. A ta uwaga z czasem w naturalny sposób po prostu zanika w każdym domu. Bo przecież korzystanie z toalety to nie jest coś, co wymaga w późniejszych latach dziecka nadmiernej uwagi rodzica. A wręcz nie jest wskazana.
Czytając książkę o smoczku dziecko, może po prostu na nowo się go domagać, bo może się okazać, że jeszcze nie do końca pogodziło się z jego stratą.
Dlatego, kiedy dziecko upora się ze zmianą, ale jest „na świeżo” po zmianie, lepiej takie książki schować przynajmniej na jakiś czas.
Kiedy warto wrócić do książki o zmianie?
Może się okazać, że dziecko będzie przeżywać regres np. podczas odpieluchowania albo zacznie na nowo stawiać opór przed pójściem do żłobka czy przedszkola, w takiej sytuacji warto na nowo sięgnąć po te pozycje, tym samym od nowa rozpoczynając wdrażanie zmiany.