Najlepsza nauka to ta w formie zabawy, dlatego moja córka poznaje liczby i uczy się liczyć głównie poprzez zabawę, często nie zdając sobie sprawy z tego, że pod przykrywką rodzinnej rozgrywki czy wykonywania prac plastycznych uczy się liczyć. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam jak nauczyć dziecko liczyć wykorzystując do tego proste gry!

Od czasu do czasu zdarza nam się również robić typowe zadania matematyczne dla dzieci. Córka od małego bardzo je lubi, ale nie jest to nasz główny sposób nauki.
Jeśli szukacie ciekawego zestawu do nauki ogólnej w tym również matematyki dla przedszkolaka, to mogę Wam polecić ten zestaw. Obecnie kończymy zadania dla 5-latków. ofercie są dostępne teczki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
W podróży sięgamy często po różne zadania od CzuCzu, które moja córka uwielbia rozwiązywać. W ofercie są dostępne zadania typowo matematyczne do kupienia tutaj, przeznaczone dla dzieci od 3 do 5 lat.
Warto również wspomnieć, że aby dziecko nauczyło się liczyć, powinno trenować wiele innych umiejętności tj. kategoryzacja, orientacja przestrzenna czy kodowanie. Umiejętności, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z liczeniem.
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam jakie proste gry sprawdzają się idealnie do nauki liczenia.
Jak nauczyć dziecko liczyć wykorzystując do tego gry i zabawy?
1. Gra w kartofla
Tę starą prostą grę w kartofla możemy wykorzystać do nauki: kolejności liczb, liczenia od tyłu, liczb parzystych i nieparzystych, a nawet ułamków. Z każdą rozgrywką możemy zwiększać stopień trudności. Dodając co raz więcej liczb lub decydując, że łączymy ze sobą np. tylko występujące po sobie liczby parzyste.
Zasady gry:
- Na kartce zapisujemy w dowolnych miejscach liczby. Na przykład: od 1 do 20.
- Pierwszy gracz rysuje kółko wokół liczby 1, następnie prowadzi od niej linię do liczby 2, którą też zakreśla w kółko. Kolejny gracz w ten sam sposób łączy kolejne liczby.
- Linie nie mogą się ze sobą przecinać.
- Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy narysuje linię, która przetnie się z inną.

2. Kropki i kwadraty — dodawanie i odejmowanie
Zdecydowana większość gier sprawdza się do nauki dodawania, a nie odejmowania. Podczas tej gry w kropki i kwadraty, dziecko może uczyć się zarówno dodawania, jak i odejmowania. W zależności od wariantu gry, na który się zdecydujecie.
Przebieg gry:
1. Gracz rzuca dwoma kostkami.
2. Odejmuje lub dodaje od siebie liczby wyrzucone na kostkach.
3. Swoim kolorem zaznacz jeden z boków graniczących z otrzymanym wynikiem.
4. Wygrywa osoba, która jako pierwsza otoczy trzy kwadraty w swoim kolorze (na początek można umówić się na 1 kwadrat).

3. Gry planszowe – Nauka dodawania do 12
Do nauki dodawania do 12 sprawdzą się gry typu: Eurobiznes, chińczyk, wyścig. Czyli wszystkie proste gry planszowe, do których wykorzystujemy dwie kostki do gry.
Za nim jednak przejdziecie do rozgrywki z dwoma kostkami, dziecko musi opanować grę z jedną kostką. Dziecko bez liczenia powinno od razu wiedzieć, ile oczek zostało wyrzucone na kostce.
Żeby zachęcić dziecko do grania, warto wybierać gry, utrzymane w klimacie ulubionej bajki.
U nas ostatnio na topie jest prosta gra 5 w 1 z Krainy Lodu, którą mąż, rok temu kupił na promocji w Lidl za 2 zł. Nie wiedząc jeszcze wtedy, że okażę się takim hitem.
Jak nauczyć dziecko liczyć wykorzystując gry? — większe mniejsze
1. Gra w wojnę — większe, mniejsze
Moim zdaniem zdecydowanie najlepiej do określania, która liczba jest większa, a która mniejsza sprawdza się najprostsza gra karciana w wojnę. Rozgrywka jest tak prosta, że dziecko całą swoją uwagę będzie mogło skupić na porównywaniu kart.
Jak nauczyć dziecko liczyć wykorzystując gry? — zapis numeryczny liczb powyżej 20
1. Gra Zamki
Sama gra w Zamki, to świetne ćwiczenia organizacji przestrzennej, dopasowywana czy kreatywności. Wszystko to jest niezbędne do rozwijania umiejętności matematycznych i nauki liczenia.
Gra w Zamki ma coś jeszcze. Ma naprawdę wyjątkową planszę do zaznaczania punktów. Z taką planszą nie spotkałam się dotychczas w żadnej innej grze. Uważam, że jest ona idealna do nauki liczenia, aż do 50.
Moja córka jest jeszcze zdecydowanie za mała, żeby liczyć do 50. Będziemy to ćwiczyć nieco później.
Ale za to plansza sprawdza się u nas idealnie do rozpoznawania przez córkę liczb większych niż 20.
Dzięki grze córka uczy się numerycznego zapisu liczb aż do 50.

2. Mozaika do wyklejania
Ta kolejna fajna gra, a może bardziej zestaw kreatywny od Mellisa&Doug, sprawdzi się do nauki numerycznego zapisu cyfr, aż do 100.
Zadaniem dziecka jest stworzenie za pomocą numerowanych naklejek ilustracji zwierząt. Dziecko dopasowuje naklejkę z konkretnym numerem do miejsca na planszy z tym samym numerem.