Moja córka, od kiedy skończyła 2 lata, spożywa ksylitol. Wcześniej starałam się jak najmniej dosładzać dania córki, więc dodawanie ksylitolu nie było konieczne. Ksylitol tak jak wiele nowych produktów wprowadzałam do diety mojej córki w bardzo małej ilości, stopniowo zwiększając podawaną ilość. Teraz bardzo często dodaje ksylitol do ciast, ciasteczek czy babeczek, które co jakiś czas przygotowuje dla mojej rodziny. Mimo że coraz więcej słyszy się o właściwościach zdrowotnych ksylitolu, nadal wiele osób boi się go spożywać, a tym bardziej podawać go małym dzieciom. Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałabym napisać trochę więcej o ksylitolu. Czy ksylitol jest zdrowy? Jakie właściwości zdrowotne ma ksylitol? Czy ksylitol nadaje się dla dzieci?

Gdzie występuje ksylitol?
Ksylitol występuje naturalnie w niektórych owocach i warzywach. Zazwyczaj jest ekstrahowany z brzozy, buku, owsa, kukurydzy lub wytłoków trzciny cukrowej.
Nawet jeśli jeszcze nigdy świadomie nie korzystaliście z ksylitolu i nadal się go obawiacie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zarówno wy, jak i wasze dzieci mieliście już z nim styczność.
Ksylitol jest dodawany do wielu produktów żywnościowych np. mleka, cukierków, żelków, gum do żucia czy syropów. Dodawany jest również do środków profilaktycznych. Na przykład: płukanek do ust, past do zębów, nitek dentystycznych, a nawet do chusteczek do higieny jamy ustnej niemowląt.
Ksylitol dla dzieci – czy ksylitol jest zdrowy?
Właściwości ksylitolu:
- jest mniej kaloryczny niż sacharoza (cukier biały). Ksylitol zawiera 2,4 kcal/g, a cukier biały 4 kcal/g).
- ma podobnie słodki smak jak sacharoza i można zastępować nim biały cukier w mniej więcej takich samych proporcjach. A więc jego stosowanie nie jest zbytnio problematyczne.
- wykazuje działanie przeciwpróchnicowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe
- korzystnie wpływa na odporność
- zwiększa mineralizację kości
- wzmacnia również mineralizację szkliwa zębowego
- jest prebiotykiem, który w przeciwieństwie do cukru, wspomaga rozwój
- korzystnej flory bakteryjnej jelit
- ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków w przewodzie pokarmowym
Jeśli jeszcze Was nie przekonałam, to czytajcie dalej!
Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (American Academy of Pediatric Dentistry – AAPD) popiera stosowanie ksylitolu u dzieci. Ich zdaniem ksylitol jest bezpieczny dla dziecka, jeśli spożywa go w terapeutycznej ilości zapobiegającej próchnicy.
Na podstawie badań klinicznych stwierdzono również, że stosowanie ksylitolu przez matki znacząco obniża występowanie próchnicy u ich dzieci w wieku 19- 31 miesięcy.
Ksylitol ze względu na swoje właściwości zdrowotne jest stosowany jako naturalny środek przeciwdziałający grzybicy, infekcjom oraz stanom zapalnym, m.in ucha środkowego. Jest również stosowany w profilaktyce infekcji paciorkowcowych nosogardła.
Czy stosowanie ksylitolu jest bezpieczne?
Jako dodatek do żywności, leków i preparatów do higieny jamy ustnej ksylitol został uznany za bezpieczny do stosowania i zarejestrowany w ponad 35 krajach.
Stosowanie ksylitolu, jest dozwolone zgodnie z prawem europejskim, a jego dopuszczalna zawartość w produktach spożywczych nie jest limitowana. Obowiązuje zasada quantum satis, czyli nie określono maksymalnego poziom liczbowego spożycia.
Ile ksylitolu można spożywać?
Ksylitol spożywany przez osoby zdrowe według zaleceń nie wywołuje negatywnych objawów. Nie jest zalecany osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Jeśli do tej pory nie spożywaliście ksylitolu, jego spożywanie należy rozpocząć od zjedzenia małej porcji np. 1/3 łyżeczki.
Zaleca się spożywanie do 15 g ksylitolu dziennie (ok. 3-4 łyżeczek). Nie należy przekraczać dawki 45 g dziennie u dzieci i 100 g u dorosłych. Zbyt duże spożycie ksylitolu może skutkować wystąpieniem lekkiej biegunki. Nie zaleca się podawania ksylitolu niemowlakom, czy dzieciom około roku.
Jaki ksylitol wybrać?
Sama najczęściej sięgam po ten ksylitol fiński.
Ksylitol dla dzieci – czy ksylitol jest zdrowy?
Ksylitol jest coraz częściej wykorzystywany jako niskokaloryczny zdrowszy substytut cukru. Charakteryzuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi i co raz więcej badań, pokazuje, że spożywanie ksylitolu w odpowiedniej ilości bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka, czego nie można powiedzieć o białym cukrze.