Jakiś czas temu zamieściłam na blogu wpis, w którym opisałam jak krok po kroku, wyglądało odpieluchowanie mojego dziecka. Odpieluchowanie to proces i raczej rzadko zdarza się, żeby za jednym razem odpieluchować dziecko zarówno w dzień, jak i w nocy. W związku z tym dziś postanowiłam, podzielić się z Wami tym jak wyglądało odpieluchowanie nocne u mojej córki. Kiedy córka była gotowa, pożegnać się z pieluszką w nocy? Jakie są oznaki gotowości do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika w nocy? Jak odpieluchować dziecko w nocy?

Tutaj przeczytasz o tym, jak u mojej córki wyglądała nauka korzystania z nocnika w dzień.
Odpieluchowanie a drzemka – próba generalna
Jeśli Twoje dziecko nadal śpi w dzień i od jakiegoś czasu świetnie radzi sobie w dzień bez pieluszki, warto wykorzystać drzemkę, jako próbę generalną, przed odstawieniem pieluszki w nocy.
Za nim jednak zdejmiesz dziecku pieluszkę podczas drzemki zorientuj się, że przejawia ono oznaki, które wskazują na to, że jest gotowe na odpieluchowanie podczas drzemki.
Oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe zrezygnować z pieluszki podczas drzemki:
- świetnie radzi sobie bez pieluszki w dzień
- zazwyczaj po obudzeniu pieluszka jest sucha
- dziecko po przebudzenia korzysta z nocnika
Odpieluchowanie a drzemka, kiedy zacząć?
Zdecydowałam się zdjąć córce pieluszkę przed położeniem na drzemkę mniej więcej po 3 miesiącach od rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika w dzień. Córka po tym czasie bez najmniejszych problemów korzystała z nocnika w ciągu dnia i nie musiałam jej o tym przypominać. Jedyne co robiłam, to nadal przypominałam córce o zrobieniu siku przed wyjściem na spacer, czy przed pójściem spać.
Zorientowałam się, również, że córka po każdej drzemce budzi się z suchą pieluszką, ale jeśli zostawię ją po przebudzeniu samą w pokoju i wrócę po jakimś czasie, pieluszka jest już mokra.
Miałam wrażenie, że córa lubi robić siku do pieluszki i kiedy tylko miała ją na sobie, unikała chodzenia do toalety. Żeby nie utrwalać u córki tego zachowania, postanowiłam zdjąć jej pieluszkę przed drzemką.
Pierwszego dnia bez pieluszki podczas drzemki córka obudziła się po 2 godzinach. Zapytałam córkę, czy chcę zrobić siku, odpowiedziała, że nie, więc wyszłam z pokoju. I to był mój błąd! Od razu po moim wyjściu córka zrobiła siusiu do łóżka.
Następnego dnia ucząc się na swoich błędach, postanowiłam nie zostawiać córki samej w pokoju po przebudzeniu. Od tego czasu córce nie zdarzały się już wpadki. Niestety nie miałam okazji dłużej poćwiczyć z córką spania bez pieluszki w dzień, ponieważ po tygodniu córka całkowicie zrezygnowała z dziennego snu.
Odpieluchowanie a drzemka – co zrobić, żeby się udało?
- Pilnuj, aby dziecko zrobiło siusiu przed drzemką. Nie chodzi o zmuszenia dziecka tylko o przypominanie. Dziecko często komunikuje swoje potrzeby w ostatniej chwili. Nie potrafi przewidzieć, że podczas snu nie będzie miało, gdzie zrobić siku.
- Zapytaj czy dziecku nie chcę się siku zaraz po przebudzeniu. Moja córka, ma w zwyczaju dłuższe polegiwanie w łóżku po przebudzeniu. Za nim dziecko przywyknie do tego, że nie ma na sobie pieluszki, leżąc w łóżku może się zapomnieć i zrobić siku do łóżka.
Odpieluchowanie nocne
Po udanej próbie odpieluchowania podczas drzemki, postanowiłam zająć się odpieluchowaniem mojego dziecka w nocy.
Córka miała już za sobą próbę generalną, ponieważ spała bez pieluszki podczas drzemki, więc było mi trochę łatwiej. Na moją niekorzyść przemawiał fakt, że córka przestała spać w dzień i jej sen nocny trwał około 12 godzin. Tak długi sen nocny zwiększał szansę na to, że jeśli córka w ciągu nocy, nie skorzysta z nocnika, to zrobi siku do łóżka.
Dodatkowo córka, każdy podkład, który włożyłam pod prześcieradło, od razu ściągała. Nie pozwalała również założyć sobie majteczek treningowych.
Odpieluchowanie nocne, kiedy zacząć?
Kiedy zauważyłam, że córka w większości wypadków budzi się rano z suchą pieluszką i często woła mnie w nocy, że chce siusiu, stwierdziłam, że to już czas, żeby zrezygnować z pieluszki w nocy.
Córka od pewnego czasu zaczęła również mówić, że pieluszka jest niewygodna i nie chciała jej założyć, kiedy szykowałam ją dno snu. Takie sygnały córka zaczęła wykazywać mniej więcej 5 miesięcy od rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika w dzień.
Przyznam szczerze, że córka bardzo miło mnie zaskoczyła. Sama zaczęła coraz rzadziej sikać do pieluszki w nocy i często wołała mnie, kiedy chciało jej się siusiu. Byłam również w szoku, że kiedy zdarzały się noce, że córka znowu sikała do pieluszki po mojej prośbie, żeby starała się tego nie robić, znowu budziła się z suchą pieluszką.
Wydaję mi się, że po prostu przyszła jej pora i córka była na to gotowa. Jeśli zauważysz, że to już czas i dziecko praktycznie nie sika do pieluszki w nocy, nie ma co tego przeciągać.
Oczywiście, po zdjęciu pieluszki zdarzały się jeszcze nocne wpadki. Czasem nawet dość często. Zdarzały się noce, kiedy córka potrafiła zrobić siusiu do łóżka nawet dwa dni z rzędu. Mimo wpadek nie zakładałam już córce pieluszki.
Po 2 miesiącach od zdjęcia pieluszki na noc córka sporadycznie korzystała z nocnika w nocy. Potrafiła przespać około 11 godzin bez robienia siku. Wpadki praktycznie przestały się zdarzać. Na jakiś czas skrócił się sen nocny córki, ponieważ rano wybudzała ją potrzeba skorzystania z nocnika.

Oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe na opieluchowanie w nocy:
- świetnie radzi sobie bez pieluszki w dzień
- budzi się z drzemki z suchą pieluszką
- zazwyczaj rano budzi się z suchą pieluszką
- woła w nocy i mówi, że chce zrobić siusiu
- nie chce założyć pieluszki na noc
Odpieluchowanie nocne dziecka – co zrobić, żeby się udało?
- Nie czekaj zbyt długo, ze zdjęciem pieluszki w nocy.
- Po przebudzeniu nie zostawiaj dziecka samego w pokoju, tylko od razu zapytaj dziecko czy nie chcę skorzystać z nocnika.
- Na noc wstaw do pokoju dziecka nocnik. Codziennie wieczorem przypominaj, że nocnik jest w pokoju i gdyby zachciało się siusiu, może z niego skorzystać. U nas, aby podkreślić obecność nocnika w pokoju, mąż codziennie, kiedy córka jest już w łóżeczku, a ja czytam jej bajki, wchodzi do pokoju z nocnikiem i stawia go koło łóżka, mówiąc córce, że przyniósł go specjalnie dla niej.
- Kiedy dziecko przebudzi się w nocy, a od zaśnięcia minął już jakiś czas, zapytaj czy nie chce mu się siusiu.
Książka o odpieluchowaniu z poradnikiem dla dorosłych!
Kiedy moja córka była na etapie odpieluchowania szukałam książki, która pomogłabym nam poradzić sobie z tym problemem. Znalazłam wiele książek, ale żadna z nich do końca nie spełniała moich oczekiwań, w związku z tym postanowiłam napisać własną książkę!
Książka Hela sama robi siku to zabawna historia małej dziewczynki, która, kiedy była gotowa na pożegnanie pieluszki, z małą pomocą rodziców nauczyła się sikać do nocnika! W książce znajduje się praktyczny poradnik dla rodziców, który również im pozwoli przetrwać ten trudny czas!
Jeśli szukasz książki o nauce korzystania z nocnika, polecam też drugą moją książkę z rymowanym zabawnym tekstem „Hela sama na nocniku”.
Pogodniaki!
Temat na czasie! Właśnie jesteśmy w procesie odpieluchowania syna. W ciągu dnia osiąga sukcesy – chociaż umiejętność korzystania z nocnika nadal wymaga doskonalenia.
Po drzemkach i nocach pieluszka sucha, więc czas z niej zrezygnować.
Dziękuję za artykuł !
My jesteśmy na etapie oduczania dziennego. Idzie nam to do przodu, ale czasem jakby opornie. Natomiast zbliżają się cieplejsze dni, przygotowani jesteśmy w „kupę” bokserek – będziemy działać pełną parą 🙂 Mam nadzieję, że uda nam się pozbyć pampersa przed przedszkolem.
🙂 My też w tym roku do przedszkola, dlatego cieszę się, że to już za nami. Trzymam kciuki za Was! 🙂
Artykuł oczywiście ważny i przydatny 🙂 Tylko ten „pampers”. Strasznie razi mnie, gdy ktoś na każdą jednorazową pieluszkę tak mówi. Może to moje zboczenie językowe, ale nie wyobrażam sobie powiedzieć, że dla swoich dzieci kupuję pampersy Dady. Tak jak adidaski Nike itp. Pampers, to Pampers, a Adidas to nie Nike 😀
Ma Pani rację, dziękuje za uwagę 🙂 Kompletnie tego nie zauważyłam, pisząc tekst. Już to poprawiałam (mam nadzieję, że wszędzie).