Kiedy córka skończyła 18 miesięcy, powoli zaczęłam przygotowywać się do jej odpieluchowania. Przeczytałam wiele poradników o tym, jak nauczyć dziecko sikać do nocnika. Bacznie obserwowałam córkę i szukałam znaków wskazujących na to, że córka jest już gotowa, aby zrezygnować z korzystania z pieluszek. W końcu, kiedy córka skończyła 23 miesiące, nadszedł ten dzień, kiedy postanowiłam spróbować. Jesteś ciekawa, jak u nas wyglądało odpieluchowanie dziecka krok po kroku? Zapraszam na wpis!

Przyznam szczerze, że odwlekałam decyzję o rozpoczęciu nauki korzystania z nocnika, mimo że z dnia na dzień byłam coraz bardziej pewna, że córka jest już na to gotowa. Bałam się całego procesu odpieluchowania, ograniczeń wyjść z domu i reakcji córki.
Zależało mi jednak na tym, aby do odpieluchowania wykorzystać okres wakacyjny. Córka akurat na początku lata kończyła 2 lata, więc wydawało mi się, że będzie to idealny moment.
Odpieluchowanie dziecka bez stresu krok po kroku
Pierwsza próba odpieluchowania – całkowita porażka
Rano po przebudzeniu ściągnęłam córce pampersa, włożyłam córce tylko sukienkę i poinformowałam, że od dzisiaj będzie robić siku do nocnika. Wystawiłam nocnik, który za radą jednego z poczytnych poradników schowałam na jakiś czas, żeby córka się nim nie bawiła i się zaczęło.
Od pierwszego siku zrobionego rano do pieluszki, córka zrobiło siku dopiero po około 4 godzinach na podłogę. Córka ewidentnie wstrzymywała siku, tego dnia, co było do przewidzenia, nie pojawiła się również kupa. Córka nie chciała siadać na nocnik, była płaczliwa i poddenerwowana.
Nie licząc porannego siku do pieluchy, córka zrobiła w ciągu dnia siku tylko 4 razy, z czego dwa razy na podłogę, raz na spacerze i raz do wanny podczas kąpieli.
Po nieudanej próbie następnego dnia postanowiłam na nowo założyć córce pieluszkę. Ktoś mógłby stwierdzić, że łatwo się poddałam. Uważam jednak, że córka nie była po prostu gotowa na odpieluchowanie. Cały proces bardzo ją stresował, więc postanowiłam odpuścić i za jakiś czas znowu spróbować.
Postanowiłam jednak tym razem nie chować nocnika, żeby córka mogła się z nim oswoić. Córka od czasu do czasu na niego siadała, nie była jednak nim zbytnio zainteresowana.
Odpieluchowanie dwulatka – kiedy uczyć dziecko sikać do nocnika
Mniej więcej trzy tygodnie później, czyli 3 dni po 2 urodzinach córka zaczęłam dość mocna komunikować potrzebę sikania. Było widać, że siku w pieluszce jej przeszkadza. Tego dnia udało jej się pierwszy raz zrobić siku do nocnika. Co prawda od momentu zakomunikowania potrzeby, zajęło jej przynajmniej 30 minut za nim zrobiła siku, nie mniej jednak udało się i dodatkowo mogłam zaobserwować, że córka jest w stanie już dość długo wstrzymywać siku.
Następnego dnia córka nadal komunikowała, że chce jej się siku, nie chciała już jednak siadać na nocnik, a po dwóch dniach przestała od nowa komunikować potrzebę i sikała do pieluszki.
Zauważyłam jednak, że córka codziennie wieczorem po odłożeniu do łóżeczka robi siku w pieluszkę i od razu woła mnie, żebym zmieniła ją na nowo.
Druga próba odpieluchowania – sukces
Tydzień później, kupiłam córce książkę z jej ulubionej serii Jadzia Pętelka i postawiłam ją koło nocnika. Powiedziałam córce, że tę książeczkę będziemy oglądać tylko wtedy, kiedy będziemy korzystać z nocnika. Córka z przyjemnością usiadła na nocniku i oglądając książkę, zrobiła siku. Tego dnia siku do nocnika pojawiło się 3 razy i od pierwszego siku do nocnika nie pojawiło się żadne siku w pieluszce.
Następnego dnia postanowiłam ściągnąć córce pieluszkę i ku mojemu zaskoczeniu poszło jak z płatka. Przez 3 następne dni zdarzały się nie więcej niż 2 wpadki w ciągu dnia, tylko wtedy kiedy córka zapomniała się podczas zabawy.
Bez problemu wychodziłyśmy na spacery, do sklepu i na plac zabaw. Co jakiś czas pytałam córkę, czy nie chce siusiu i kiedy była tak potrzeba siusiała na dworze.
Po tygodniu córka bez problemu korzystała z nocnika, sama przerywała zabawę i szła do łazienki, kiedy chciała siusiu.
Przez pierwsze dwa tygodnie córka chodziła bez majtek, ponieważ miała jeszcze trudność z ich samodzielnym ściąganiem i zakładaniem. Zważyłam również, że kiedy chodzi bez majtek, rzadziej zdarzają jej się wpadki.
Odpieluchowanie dziecka krok po kroku – co nam pomogła?
- Spokój, którego zabrakło u mnie podczas pierwszej próby
- Oklaski i podrzucanie (w taki sposób rodzice bohaterki ulubionej książeczki mojej córki nagradzali ją za zrobienie siusiu do nocnika)
- Lato, czyli pogoda sprzyjająca chodzenia w sukience i bez majtek. W zimę byłoby mi zdecydowanie trudniej, ale jeśli dziecko jest naprawdę gotowe na odpieluchowanie, można proces rozpocząć również zimą.
- Całkowita gotowość córki do nauki korzystania z nocnika
- Brak natarczywości, ciągłego pytania i wysadzania
- Dokładna obserwacja córki i zachęcanie do skorzystania z nocnika, kiedy widzimy, że dziecko ma taką potrzebę. Wiele razy zdarzało się, że widziałam, że córka chce siusiu, ale nie chce przerywać zabawy. Bardzo często zdarzało się tak podczas zabawy na balkonie. Wtedy pomogło przestawienie nocnika na balkon i wpadki na balkonie przestały się zdarzać.

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika — co nam się przydało:
- Nocnik Babybjorn, mimo że nie należy do najtańszych, zdecydowałam się na jego zakup, ponieważ po przetestowaniu leżaczka oraz krzesełka do karmienia tej firmy miałam 100% pewność, że nocnik będzie dla córki wygodny, a to jest bardzo ważne.
- Książeczka nocnikowa z ulubionej serii. Zwróć uwagę, jaką serię książek najbardziej lubi Twoje dziecko i wybierz książkę o sikaniu czy kupie właśnie z tej serii. Córka w tamtym okresie przed snem czytała książki o Jadzi Pętelce, dlatego czułam, że sprawdzi się u nas również książka z tej serii o nocniku. Każdemu dziecku może spodobać się inna książki. Sami mamy w domu jeszcze inne pozycje na ten temat, ale nie cieszyły się większym zainteresowaniem. Polecam Wam również książeczki mojego autorstwa o pożegnaniu pieluszki: „Hela sama robi siku” ( z praktycznym poradnikiem dla rodziców) i „Hela sama na nocniku”(małą poręczną kartonową książeczkę z rymowanym tekstem)
- Mokre chusteczki Waterwipse, które przydają się do wytarcia pupy córki po zrobieniu kupy.
Odpieluchowanie dziecka bez stresu w pigułce
1. Obserwuj dokładnie dziecko i rozpocznij odpieluchowanie, dopiero kiedy dziecko jest na to gotowe.
2. Jeśli okażę się, że dziecko nie jest gotowe, zrezygnuj i za jakiś czas podejmij jeszcze jedną próbę.
3. Staraj się odpieluchować dziecko bliżej okresu letniego wiosną lub wczesną jesienią. Kiedy na dworze jest ciepło, dziecko w razie konieczności może zrobić siusiu.
4. Kup zwykły nocnik bez udziwnień, najważniejsze, żeby był dla dziecka wygodny.
5. Przez pierwszy tydzień zrezygnuj z zakładania dziecku majtek.
6. Znajdź coś, co zachęci dziecku do rozpoczęcia nauki np. nocnikową książeczkę.
7. Motywuj dziecko do próbowania, nagradzaj oklaskami i dobrym słowem.
Więcej o odpieluchowaniu!
Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to tutaj znajdziesz wpis o tym, jak odpieluchować dziecko w nocy, a tu co robić, kiedy pojawi się regres sikania.
Im wcześniej dziecko „zaprzyjaźni się” z nocnikiem tym lepiej. Miałam to szczęście, że syn lubił przesiadywać na nocniku i był wytrwały w nauce. Z sikaniem nie ma problemu, gorzej jest z tym drugim 🙂 ale jest uparty, by się nauczyć 🙂