Plan dnia mamy -jak się organizować będąc mamą?

Wiele razy publikowałam na blogu wpis z opisem tego, jak wyglądał plan dnia mojej córki w każdym miesiącu, a później roku jej życia. Od kiedy córka skończyła pół roku, funkcjonowałyśmy w stałym planie dnia i stan ten utrzymuje się do teraz, mimo że córka ma już prawie trzy i pół roku. Jednak dopiero teraz uzmysłowiłam sobie, że jeszcze nigdy nie zamieściłam wpisu dotyczącego tego, jak wygląda i wyglądał mój plan dnia, czyli plan dnia mamy, który jest równie ważny dla dobrego funkcjonowania całej rodziny. Chcesz się dowiedzieć, jak się organizować będąc mamą? Przeczytaj mój wpis!

Plan dnia mamy -jak się organizować będąc mamą

Bycie mamą nauczyło mnie wielu nowych rzeczy. Jedną z takich rzeczy jest zdecydowanie lepsze planowanie i organizacja własnego dnia. Mimo że nasze dzieci potrafią być bardzo nieprzewidywalne, na skutek czego wszystkie nasze plany mogą lec w gruzach i tak bardzo ważne jest, aby mama planowała swój dzień, ponieważ tylko dzięki temu jesteśmy w stanie wygospodarować czas na różne aktywności oraz poświęcić odpowiednią ilość uwagi naszemu dziecku.

Nie będę tutaj pisać, jak wygląda mój plan dnia co do godziny, ponieważ to z miesiąca na miesiąc ulegało zmianie. Mam zamiar pokazać Ci tutaj, kiedy i jak wykonuje różne aktywności dnia codziennego i co w tym czasie robi lub robiła moja córka.

Im dziecko starsze, tym łatwiej jest wykonać różne prace domowe, ponieważ maluch coraz dłużej potrafi zająć się samodzielną zabawą. Podczas gdy ty jesteś zajęta, może obejrzeć bajkę lub po prostu pomóc Ci w pracach domowych.

Plan dnia mamy – codziennie sprzątanie

Od samego początku, tak ustawiłam sobie dzień, że z samego rana, kiedy córka tylko się obudzi, zaczynam ogarniać mieszkanie. Kiedy córka była mała, nauczyłam się, żeby nie wchodzić do jej pokoju, dopóki sama mnie nie zawoła.

W tym czasie zazwyczaj ścieliłam łóżko i odkładałam wszystkie rzeczy na miejsce tj. ubrania, zagubione zabawki czy szklanki. Kiedy córka skończyła dwa lata, zazwyczaj po przebudzeniu pomagała tacie przygotowywać śniadanie (tata przejął ten obowiązek, kiedy na świecie pojawiła się moja córka i dotąd odpowiedzialny jest za przygotowanie śniadań w naszym domu). Ja w tym czasie mogłam ogarnąć cały dom łącznie z pokojem córki.

Przez cały dzień staram się na bieżąco odkładać rzeczy na miejsce, tak, żeby nie nagromadziło się tego zbyt dużo.

Kiedy córka skończyła 2,5 roku zaczęłam uczyć ją sprzątania po sobie. Zawsze przed spacerem i przed bajką na dobranoc razem z córką sprzątamy jej pokój i zabawki porozrzucane po całym mieszkaniu. Dzięki temu, kiedy córka kąpię się lub śpi ani tata, ani mama nie muszą sprzątać zabawek i mamy więcej czasu dla siebie.

Plan dnia mamy -jak się organizować będąc mamą?

Plan dnia mamy – czas na gotowanie

Po śniadaniu córka zazwyczaj ogląda krótką bajkę. Ten czas staram się wykorzystać w 100 procentach: sprzątając po śniadaniu, wyjmując i wstawiając brudne naczynia do zmywarki, przygotowując część obiadu i płatki owsiane na drugie śniadanie. Zazwyczaj nie udaje mi się skończyć wszystkiego do czasu, kiedy czas już wyłączyć bajkę, ale konsekwentnie uczę córkę, że dopóki nie zrobię obiadu, nie mogę się z nią pobawić.

Porządki i gotowanie w kuchni łącznie nie zajmuje mi więcej niż 30 minut. Po tym czasie, jeśli córka się czymś zajęła, wykonuje inne domowe prace, które mam zaplanowane na dany dzień, wstawiam pranie, sprzątam łazienkę, odkurzam lub przygotowuje mieszkanie do odkurzania i włączam samojezdny odkurzacz.

Jeśli córka kręci się koło mnie i nie ma zajęcia, proszę ją o pomoc. Wykonywanie aktywności domowych sprawia jej dużo radości. Razem segregujemy pranie i sprzątamy łazienkę. Kiedy sprzątamy córka dostaje swoją szmatkę i płyn (butelkę ze spryskiwaczem wypełniony wodą) i sprząta ze mną z zaangażowaniem.

Plan dnia mamy – czas dla dziecka zabawa i nauka

Po tych aktywnościach porządkowych, które staram się wykonywać w miarę szybko mam czas dla córki, aż do spaceru. W zależności od jej nastroju bawimy się w to, na co córka ma ochotę, czytamy książki lub uczymy się. To zawsze o tej porze dnia najczęściej uczę córkę nowych rzeczy, rozwiązujemy zadania lub wykonujemy prace plastyczne.

Drugie śniadanie i czas dla mamy czyli poranna toaleta

Przed spacerem zawsze zjadamy wspólnie drugie śniadanie i szykujemy się do wyjścia z domu. W ciągu dnia zjadam tyle samo posiłków, co córka czyli od 4 do 5. Regularność spożywania posiłków, jest bardzo ważna, jeśli chcemy utrzymać naszą sylwetkę w formie. O mojej diecie pisałam więcej w tym wpisie.

Po drugim śniadaniu razem z córką myjemy zęby, następnie ja myję i kremuje twarz oraz nakładam lekki makijaż (tusz do rzęs i korektor). Kiedy córka była młodsza, zawsze podczas naszej porannej toalety puszczałam muzykę, żeby posiedziała ze mną przez te 5 minut w łazience.

Spacer

Spacer w zależności od pory roku trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Latem córka na spacer wychodzi dwa razy. Zależy mi, żeby córka dużo czasu spędzała na dworze. Sama też nie odpuszczam codziennych spacerów, ponieważ ruch na świeżym powietrzu jest potrzebny również nam dorosłym.

Po spacerze, kiedy córka była młodsza, przynosiłam jej zabawki do salonu, a ja w tym czasie dokańczałam przygotowywanie obiadu. Teraz kiedy córka jest starsza, po spacerze ogląda bajkę. Ja w tym czasie kończę obiad i na 10 minut siadam do komputera, żeby sprawdzić pocztę.

Od obiadu do końca pracy mojego męża spędzam z córką cały czas. Czytamy, bawimy się, gramy w gry, rysujemy czy kolorujemy.

Czas dla mamy

Plan dnia mamy – czas tylko dla mamy

Kiedy mama pracuje?

Kiedy mąż kończy pracę, ja siadam do swoje pracy. Najlepiej jest latem, ponieważ wtedy córka wychodzi z mężem na drugi spacer i łatwiej jest mi się skupić.

Kiedy mama ćwiczy?

Kiedy przychodzi pora snu, wspólne sprzątamy. Następnie córka ogląda swoją ostatnią bajkę na dobranoc, a ja w tym czasie przygotowuje dla córki kolacje i ćwiczę (wspominałam już, że ćwiczenia nie zajmują mi więcej niż 10 minut). O tym jakie ćwiczenia wykonuje możesz przeczytać tutaj.

Kiedy mama dba o siebie?

Podczas gdy córka jest zajęta zabawą w kąpieli, ja wykonuje wieczorny demakijaż, od czasu do czasu peeling i nakładam krem. Zdarzało mi się również w tym czasie, obcinać paznokcie czy ścierać tarką pięty, a nawet ogarniać łazienkę.

Plan dnia mamy – czas na sen

Staram się kłaść córkę spać nie później niż o 20:00. Dzięki temu, kiedy uśnie mam jeszcze czas, żeby dokończyć pracę, wykąpać się i obejrzeć z mężem film.

Sama kładę się spać około godziny 22.30. Córka do teraz budzi się w nocy, a mi zależy na tym, żeby mój sen trwał przynajmniej 8 godzin. Dzięki temu następnego dnia jestem wyspana i mam więcej chęci do działania.

2 thoughts on “Plan dnia mamy -jak się organizować będąc mamą?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *