Kawy nie piłam bardzo długo. Nie piłam jej jako nastolatka, studentka, ani osoba pracująca. Na początku, kiedy byłam młodsza i nie znałam zdrowotnych właściwości kawy, a większość ludzi piła głównie kawę rozpuszczalną, traktowałam kawę jako środek na pobudzenie, który nie dość, że niezdrowy to jeszcze uzależnia. Z czasem, kiedy dowiedziałam, jakie właściwości zdrowotne ma kawa, powoli zaczęłam się do niej przekonywać. Upłynęło jednak trochę czasu, za nim zaczęłam ją pić. Dopiero kiedy moje ciśnienie krwi zaczęło, cały czas utrzymywać się na zbyt niskim poziomie postanowiłam sięgnąć po kawę i dzięki niej czuje się lepiej. Czy kawa w ciąży jest dozwolona i czy można ją pić jeśli decydujemy się na karmienie piersią? Jakie właściwości zdrowotne ma kawa? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Kawa- właściwości zdrowotne
1. Kawa spowalnia procesy starzenia się organizmu
Badania pokazują, że kobieta, którą urodziła dziecko, starzeje się o średnio 3 lata. W związku z tym kubek odmładzającej kawy sprawdzi się idealnie dla zmęczonej mamy. Kawa zawiera wiele antyoksydantów, które chronią nasze ciało przed starzeniem się. Kawa ma ich więcej niż borówka amerykańska, która jest uważana za jedno z bardziej odmładzających owoców, w związku z tym naprawdę warto ją pić.
2. Kawa poprawia koncentracje i redukuje uczucie zmęczenia
Substancje, które znajdują w kawie, działają pobudzająco na nasz organizm, dzięki czemu po spożyciu kawy zmniejsza się senność i zmęczenie oraz poprawia nam się humor. Mamom, które mają na głowie pracę, dom i opiekę nad dzieckiem, filiżanka dobrej kawy zdecydowanie ułatwi codzienne funkcjonowanie.
3. Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób tj. demencja, choroba Alzheimera i Parkinsona.
4. Kawa poprawia krążenie krwi
Sama zdecydowałam się na regularne picie kawy, właśnie po to, aby poprawić swoje krążenie. Moje ciśnienie, od kiedy pamiętam, było w normie lub lekko za niskie. Kiedy zostałam mamą, moje ciśnienie przez cały czas utrzymywało się na niskim poziomie, przez co ciągle było mi zimno i byłam zmęczona, od czasu do czasu odczuwałam również niewielkie zawroty głowy. Na początku nie łączyłam tego z niskim ciśnieniem, ponieważ byłam przekonana, że to wynik przemęczenia spowodowany małą ilością snu. Okazało się jednak, że niskie ciśnienie było przyczyną mojego złego samopoczucia. Po wypiciu filiżanki kawy moje ciśnienie podnosi się, a ja czuje się o wiele lepiej.
Kawa oprócz tego, że świetnie sprawdzi się dla osób z obniżonym ciśnieniem tętniczym, poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu nasze komórki są lepiej dotlenione, co wpływa na poprawę kondycji naszego organizmu.
5. Kawa zmniejsza ryzyko depresji
Kawa poprawia nastrój! Badana dowodzą, że po wypiciu kawy poziom serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie, wzrasta. Niedobór tych substancji jest czynnikiem wywołującym depresje. Dlatego wypicie dziennie jednej lub dwóch filiżanek dobrej kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.
6. Kawa spala tłuszcz
Kofeina zawarta w kawie, poprawia przemianę materii. Dlatego filiżanka sprawdzi się idealnie dla kobiet, które mają problemy ze zbyt wysoką wagą.
Jak widzicie filiżanka dobrej świeżo mielonej kawy, jest idealna dla kobiety i mamy. Dzięki kawie dłużej pozostaniemy młode i szczupłe, łatwiej będzie nam poradzić sobie z dużą ilością obowiązków, nie wpadając przy tym w depresyjny nastrój. Kawa zmniejszy również ryzyko wystąpienia u nas chorób neurodegeneracyjnych oraz korzystnie wpłynie na nasze krążenie.
Czy mimo tych wszystkich pozytywnych skutków kawa w ciąży jest dozwolona i czy można ją pić jeśli decydujemy się na karmienie piersią?
Kawa w ciąży – czy można ją pić?
Zawarta w kawie kofeina przenika przez łożysko. W związku z tym w dużej ilości może być szkodliwa dla dziecka, którego narządy nie się jeszcze do końca wykształcone.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie kawy i innych produktów zawierających kofeinę z diety kobiety w ciąży.
Ile kawy można pić w ciąży?
Jeśli nie jesteśmy w stanie, całkowicie wyeliminować kawy z diety, maksymalna ilość, którą możemy wypić to 2 filiżanki dziennie.
Nie ma jednoznacznego stanowiska co do tego, czy kawa przyczynia się do powstawania wad wrodzonych płodu, wielu badaczy twierdzi jednak, że tak jest.
Kawa dla mamy karmiącej
Jeśli decydujemy się na picie kawy w ciąży, dobrym rozwiązaniem jest kupienie kawy z mniejszą ilością kofeiny i przygotowywanie jej dla siebie samodzielnie w domu, aby móc kontrolować ilość wypitej kofeiny.
Aby przygotować dobrą kawę, której nie powstydziłaby się dobra włoska kawiarnia, nie musimy kupować drogiego ekspresu, wystarczy nam młynek do kawy oraz prosta kawiarka. Za ich pomocą możemy przygotować naprawdę pyszną kawę.
Kawa a karmienie piersią?
Spożycie kawy w dużej ilości przez kobietę karmiącą piersią powoduje stany rozdrażnienia i zaburzenia snu u dziecka. Dawka kofeiny zarówno u kobiet w ciąży, jak i kobiet karmiących piersią nie powinna przekraczać 300 mg dziennie (2 filiżanki kawy). Kofeina zawarta w kawie przenika do mleka matki. Najwyższe stężenie w mleku osiąga 30 minut od jej spożycia.
Dlatego, jeśli decydujemy się na picie kawy podczas karmienia piersią, najlepiej wypijać kawę od razu po nakarmieniu dziecka. Wtedy nasz organizm ma czas, aby między karmieniami pozbyć się nadmiaru kofeiny.
Lubię kawkę ale niestety mój organizm złe toleruje kofeinę. Mam kołatanie serca i trzęsą mi się dłonie.
Na studiach jednak piłam jej hektolitry, zwłaszcza podczas sesji. Nic mi nie dolegało. Czlowiek był młody i niezniszczalny 😊 Co do starzenia to słyszałam ze kawa rozpuszczalna przyspiesza proces starzenia się.
Jeśli już decydujemy się na kawę to powinna być to dobra kawa ziarnista, mielona bezpośrednio przed przygotowaniem. Taka kawa ma najwięcej właściwości zdrowotnych 🙂