Zdrowa dieta dziecka na urlopie – jak o nią zadbać?

Jeśli śle­dzi­cie moje wpisy, to na pewno wie­cie, że jestem matką, która dużą wagę przy­wią­zuje do tego, co ląduje na tale­rzu mojej córki. Sama od dawna odży­wiam się zdrowo, więc zro­zu­miałe było dla mnie, że moja córka również nie będzie spo­ży­wała pro­duk­tów, które są nie­zdrowe i bez­wartościowe. Kom­po­no­wa­nie posił­ków dla córki, nie sprawia mi żadnej trudności, kiedy jestem w domu. Jed­nak zdrowa dieta dziecka na urlo­pie to już nie taka pro­sta sprawa.

Zdrowa dieta dziecka na urlopie

W domu sama wybie­ram skład­niki, z któ­rych przy­go­to­wuje posiłki, dzięki temu mam pew­ność, że podaje córce tylko to, co naj­lep­sze. Schody zaczynają się pod­czas urlo­pów, kiedy muszę zapew­nić córce 5 zdro­wych posił­ków, z któ­rych przy­naj­mniej dwa ser­wo­wane są przez hotel, w któ­rym aktu­al­nie się zatrzy­mu­jemy.

Od kiedy mamy w domu małe dziecko zawsze, kiedy wybie­ramy się na urlop, decy­du­jemy się na hotel. Z pro­stego powodu, wybie­ra­jąc apar­ta­ment, nie mogła­bym zapew­nić córce tylu atrak­cji, ile może zapew­nić jej pobyt w hotelu dosto­so­wa­nym do dzieci.

Jeśli podczas urlopu wybieracie apartament, nie powinniście mieć większej trudności. W takiej sytuacji przyrządzacie dla dziecka jedzenie tak jak w domu.

Obiady na mieście

Jeśli decydujecie się na jedzenie obiadów na mieście, warto wcześniej przejrzeć kartę restauracji, do której się wybieracie, żeby upewnić się, że są w niej dostępne potrawy nadające się dla waszych dzieci.

Zdecydowanie odradzam korzystania z menu dla dzieci. Niestety zazwyczaj są to dania mniej wartościowe, niż dania dla dorosłych tj. frytki, hamburgery czy makaron z sosem pomidorowym. Dużo lepiej zdecydować się na danie z karty dla dorosłych, które zawiera dużo warzyw i pieczone mięso.

Zdrowa dieta na urlopie – pobyt w hotelu:

Jeśli hotel w którym spędzacie urlop, oferuje bufet szwedzki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie coś, co nadaje się do jedzenia dla waszego dziecka.

Bufet śniadaniowy

Nie polecam podawanie dziecku:

 • wędlin i sera niewiadomego pochodzenia
 • jajecznicy z podgrzewaczy
 • sałatek i past do chleba

Co podawać dziecku do jedzenia?

 • jajko na miękko
 • jajko na twardo bez majonezu
 • warzywa
 • owoce
 • jajecznicę, jeśli jest możliwość usmażenia jej na bieżąco
 • pieczywo
 • jogurt naturalny z owocami

Jeśli bufet śniadaniowy nie oferuje nic z wymienionych wyżej propozycji, warto poprosić kuchnię o ugotowanie jajka na miękko dla dziecka, zazwyczaj nie ma z tym większego problemu.

Śniadania w formie bufetu szwedzkiego w hotelu są zazwyczaj codziennie takie same, więc już po pierwszym śniadaniu zorientujecie się, czy jest tam coś, co nadaję się do jedzenia dla waszego dziecka.

Pierwszego dnia zabierz swoje śniadanie

Pierwszego dnia warto zejść na śniadanie ze swoim posiłkiem dla dziecka, żeby mieć pewność, że bez względu na to, co zaserwuje kuchnia, bez zbędnego stresu będziecie mieli, co podać dziecku do jedzenia. Ja w tej sytuacji przyrządzam zazwyczaj dla córki płatki owsiane z tego przepisu, które dzień wcześniej zalewam napojem roślinnym i wstawiam do lodówki. Rano podgrzewam płatki w ulubionym podgrzewaczu, który zawsze zabieram ze sobą i gotowe.

Stół szwedzki – obiadokolacja

Bufet obiadowy daje nam zdecydowanie więcej możliwości, niż bufet śniadaniowy. Niestety wypada zazwyczaj w porze kolacji, a nie obiadu.

Co podawać:

 • kaszę
 • warzywa
 • mięsa i ryby ( indyka, kurczaka, cielęcinę, dorsza , łososia)

Czego nie podawać:

 • gotowych surówek z majonezem
 • mięsa wieprzowego
 • tłustych mięs
 •  frytek, pizzy, hamburgerów
 • sosów niewiadomego pochodzenia

A co z obiadem?

Dziecko powinno zjadać w ciągu dnia 3 stałe posiłki oraz 2 małe przekąski. O ile z przekąskami nie mamy problemu, warto zastanowić się nad 3 posiłkiem, który wypadnie zazwyczaj w godzinach obiadowych. Obiadokolacja serwowana jest zazwyczaj około godziny 18, więc bardziej sprawdzi się jako kolacja niż obiad.

Zapoznaj się z menu w restauracjach hotelowych

Podczas urlopu zazwyczaj wcześniej zapoznaje się z kartą dań we wszystkich restauracjach hotelowych i staram się wybierać dania, które są odpowiednie dla córki.

Jeśli zdarzy się, że odpowiada mi tylko jedno danie z karty, staram się modyfikować dodatki. Tak było podczas ostatniego urlopu, kiedy zamawiałam dla córki duszonego królika. Codziennie prosiłam kucharza, żeby zamiast fasolki, podał np. buraczki, które były w zestawie z innym daniem. Zamiast puree poprosiłam o ziemniaki z wody i danie dla dziecka gotowe.

Staram się nie podawać córce mięsa częściej niż 3 razy w tygodniu, więc kiedy stwierdziłam, że mięsa jej już wystarczy, poprosiłam w kuchni o przygotowanie dla córki talerza gotowanych warzyw, które przygotowali dla mnie bez problemu, mimo że, nie było ich w karcie. Dodatkowo dokupiłam dla córki zupę pomidorową i obiad gotowy.

Przekąski

Gotowe i smaczne przekąski, które podaje córce na podwieczorek nie tylko na urlopie, wymieniłam, w tym artykule. Na drugie śniadanie serwuje córce to co zazwyczaj zjada na drugie śniadanie w domu czyli jogurt bananowy lub mus z awokado i bananem z dodatkiem świeżych owoców. W związku z tym zawsze zabieram ze sobą blender.

Zdrowa dieta dziecka na urlopie – podsumowanie:

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko jadło zdrowo nie tylko w domu, ale i na urlopie, wcześniej zaplanuj jego posiłki.

 • sprawdź karty menu restauracji hotelowych
 • po przyjeździe do hotelu dopytaj w restauracjach hotelowych, czy jest możliwość przygotowania dla dziecka gotowanych warzyw.
 • zabierz ze sobą zdrowe przekąski i owoce
 • Przygotuj danie awaryjne. Przyda się na wypadek, kiedy nic z bufetu nie nadaje się do jedzenia dla dziecka (u mnie są to płatki owsiane przygotowywane w podgrzewaczu do mleka).
 • zabierz ze sobą sprzęty niezbędne do przygotowania posiłku dla dziecka. U mnie jest to niezastąpiony blender ręczny i ulubiony podgrzewacz, który sprawdza się świetnie do przyrządzania płatków.

2 thoughts on “Zdrowa dieta dziecka na urlopie – jak o nią zadbać?”

 1. Zawsze zabieram zdrowe przekąski jak owoce czy robię sama kanapki 🙂 nawet jak wychodzimy gdzieś na spacer 🙂 jak ten spacerek jest dłuższy to również zappatrzam go w zdrowa żywność jak tez jajko na miękko 🙂 czasami kupujemy jakiś sok

 2. Właśnie jestśmy przed urlopem, ale bez wyrzywienia, śniadanie będziemy ogarniać sami, kolację też, objad w restauracjach, bardzo prZydatne rady dla rodziców, bo sama nie byłam świadoma wielu rzeczy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *