Ząbkowanie – poznaj nasze sposoby

Córce zaczęły doskwierać zęby już w wieku 4 miesięcy. Mimo to na pierwszego ząbka czekaliśmy dosyć długo. Pojawił się dopiero pod koniec 7 miesiąca. Czasami mam wrażenie, że ząbki doskwierają mojej córce praktycznie cały czas. Pomijając małe przerwy, które nie trwają dłużej niż dwa tygodnie.

ząbkowanie

Córka ma teraz 14 miesięcy i 8 ząbków, czyli nawet nie połowę wszystkich zębów mlecznych. Niestety przed nami  jeszcze długa droga. Aby ulżyć trochę córce i nie oszukujmy się trochę nam rodzicom. Ząbkujące dziecko to mała maruda, którą ciągle trzeba zabawiać, przytulać i nosić na rękach. Stosowaliśmy wiele różnych rozwiązań, które miały pomóc na ząbkowanie.

Objawy ząbkowania u mojej córki

Objawy ząbkowania u córki są klasyczne i nie trudno zorientować się co dolega mojej córce główne z nich to:

 • płaczliwość i marudzenie
 • wkładanie wszystkiego do buzi
 • próby gryzienia rzeczy, które nie nadają się do gryzienia np. moja noga, poduszka czy kosz na zabawki
 • mniejszy apetyt
 •  częstsze wybudzanie w nocy
 •  krótsze drzemki
 • wkładanie rączek do buzi
 • krostki na brodzie
 • ślinienie się

Objawy ząbkowania mniej spotykane, które również towarzyszą ząbkowaniu u mojej córki to:

 • wyjmowanie jedzenia o konsystencji płynu z buzi podczas karmienia np. jogurtu
 • nie chęć do picia
 • wypluwanie i bawienie się smoczkiem podczas usypiania
 • robienie ustami prrr

Metody, które stosowaliśmy na ząbkowanie u córki:

Dentinox N

Maść znana chyba wszystkim rodzicom dzieci cierpiących na ząbkowanie. Jest to jedyna maść, która chodź na chwilkę pomaga mojej córce. Warto ją przed użyciem schować do lodówki. Zimna maść przynosi córce jeszcze większą ulgę. Maści należy używać z głową ponieważ zawiera lidokainę, która stosowana w dużych ilościach może zaszkodzić dziecku. Maści używam głównie przed snem i drzemkami w ciągu dnia.

Surowa marchewka

Surowa marchewka z lodówki to nasz obecny hit. Zaczęłam podawać ją córce dopiero po skończeniu roku. Nie podawałam jej wcześniej ponieważ obawiałam się o zakrztuszenie. Córka z przyjemnością gryzie marchewkę. Woli ją zdecydowanie bardziej, niż wszelkiego rodzaju gryzaki, których mamy w naszym składziku naprawdę dużo.

Silikonowa szczoteczka do mycia zębów

Silikonową szczoteczkę kupiłam jeszcze za nim córka się urodziła. Nie sprawdziła się u nas do mycia zębów. Za to nadaje się idealnie do masowania opuchniętych przez ząbkowanie dziąsełek córki. Warto, żeby przed każdym użyciem przelać szczoteczkę wrzątkiem, następnie schłodzić w lodówce.

Namoczona w rumianku pieluszka tetrowa

Rumianek działa antybakteryjnie, dlatego bardzo często moczyłam pieluszkę tetrową w rumianku, następnie schładzałam ją w lodówce i podawałam do gryzienia córce. Ta technika sprawdzała się bardzo dobrze, tylko do do mniej więcej 7 miesiąca. Później córka nie była już zainteresowana gryzieniem materiału.

Gryzaki

Gryzaki podobnie jak pielucha namoczona w rumianku sprawdzały się u nas tylko do 7 miesiąca. Używaliśmy gryzaków wypełnionych płynem, schłodzonych w lodówce oraz specjalnie wyprofilowanych gryzaków dla ząbkujących dzieci. Córka najbardziej lubiła specjalny gryzak ze szczoteczką i gryzak o kształcie marchewki, który dostała w prezencie. Jako gryzak sprawdzały się u nas również drewniane łyżki.

Camilia

Moim zdaniem kropelki homeopatyczne Camilia zupełnie nie pomagają na problem ząbkowania. Nie jestem zwolenniczką homeopatii, ponieważ substancje zwarte w lekach homeopatycznych są tak małe, że nie są wstanie w istotny sposób wpłynąć na nasz organizm. Jestem psychologiem i zdaje sobie sprawę jak ważna jest psychika i wiara w działanie danego preparatu dlatego jestem wstanie uwierzyć, że na niektórych leki homeopatyczne działają.

Lek przeciwbólowy

Do tej pory tylko raz podałam córce lek na bazie ibuprofenu. Podanie leku przeciwbólowego traktuje jako ostateczność. Oczywiście podanie leku gwarantuje spokojną noc zarówno mamy jak i dziecka, ale wolę tego nie nadużywać.

Anaftin Baby żel na ząbkowanie

Maść Anaftin Baby kupiłam ponieważ ma bezpieczny skład i chciałam używać jej częściej w ciągu dnia zamiast maści Dentinox N. Niestety jej działanie jest zdecydowanie za słabe. Nie zauważyłam, żeby chodź trochę pomagała córce.

Dentosept A Mini

Postanowiłam z aktualizować wpis i do listy naszych preparatów na ząbkowanie, które stosowałyśmy dopisać Dentosept A Mini. Ten preparat bardzo dobrze się u nas sprawdza. Córka bardzo go lubi i widzę, że odczuwa po nim ulgę. Jest to fajna alternatywa dla znanej wszystkim maści Dentinox N ponieważ w przeciwieństwie do maści składa się tylko z naturalnych składników.

Jak jeszcze pomagam córce podczas ząbkowania?

 1. Podaje córce do jedzenia ulubione potrawy o konsystencji, która jej pasuje. Są to zazwyczaj wszelkiego rodzaju placki. Teraz kiedy jest starsza również zimne owoce. Arbuz jest zdecydowanym faworytem.
 2. Nie wmuszam w córkę jedzenia i picia. Jeśli nie ma ochoty jeść, albo pić akceptuje to.
 3. Poświęcam córce dużo uwagi. Dużo się bawimy i przebywamy po za domem, tak żeby córka nie miała czasu myśleć o ząbkach.
 4. Masuje dziąsła palcem poprzez uciskanie. Powoli przejeżdżam palcem po dziąsłach delikatnie je uciskając.

1 thought on “Ząbkowanie – poznaj nasze sposoby”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *