Zabawki edukacyjne o ciele człowieka dla dzieci

U dzieci w zależności od okresu ich życia można zauważyć tzw. fazy wrażliwe, czyli okresy szczególnego zainteresowania dziecka daną czynnością lub tematem. Jeśli uda nam się daną fazę wychwycić, warto przygotować dla dziecka zabawki edukacyjne, które pozwolą przyswoić jak najlepiej temat obecnych zainteresowań. W tym szczególnym okresie dziecko jest w stanie opanować temat z największą łatwością, dlatego warto wykorzystać ten czas do maksimum. Mniej więcej, kiedy córka skończyła dwa lata, zauważyłam, że zaczęła przejawiać zainteresowanie ciałem człowieka. Poszłam za ciosem i przygotowałam zabawki edukacyjne o ciele człowieka, które pozwolą poznać córce temat jak najlepiej.

Zabawki edukacyjne o ciele człowieka dla dzieci

Ciało człowieka to bardzo szeroki temat, dlatego podzieliłam go na pod tematy, które pozwoliły mi uporządkować zaznajamianie córki z nowym tematem.

1. Zabawki edukacyjne o ciele człowieka – części ciała i wybrane narządy

Kiedy córka skończyła 2 lat i zaczęła przejawiać zainteresowanie ciałem człowieka, postanowiłam zapoznać ją z częściami ciała, których do tej pory nie znała. Do tych bardziej oczywistych, które dziecko poznaje mniej więcej po ukończeniu roku jak: głowa, oczy, nogi, ręce itd., dodałam części ciała tj. kostka, kolano, udo, łokieć, łydka, rodzaje palców, przedramię, ramię, powieka, broda itd.

Zapoznałam córkę również z niektórymi narządami tj. mózg, serce, mięśnie, płuca, żołądek i jelita krótko, najprościej jak się da, wyjaśniając do czego służą.

Puzzle Moje ciało

Puzzle sprawdziły się u nas najlepiej do przyswojenia wiedzy o ciele człowieka. Wykorzystałam fakt, że córka bardzo lubi układać puzzle i zaproponowałam jej te o ciele człowieka. W zestawie znajdują się 6 dużych układanek w kształcie człowieka. Znajdziemy w nim układankę chłopca i dziewczynki, dzięki czemu możemy porównać różnice między płciowe. Pozostałe układanki przedstawią budowę różnych układów ludzkiego ciała tj. układ krwionośny, układ pokarmowy, układ kostny czy układ mięśniowy. Do zestawu dołączony jest również duży plakat z ciekawymi informacjami na temat narządów ludzkiego ciała, które przydały mi się znakomicie podczas opowiadania córce, za co odpowiedzialny jest dany narząd.

Duże puzzle o ciele człowieka znajdziecie tutaj.

Książki i prawdziwy stetoskop:

  • 100 pierwszych słówek – moje ciało – książkę znajdziesz tu.
  • Moje ciało od stóp do głów – książkę znajdziesz tu.
  • Używając prawdziwego stetoskopu, mogłam pokazać, albo bardziej dać usłyszeć córce jak bije serce. Usłyszenie bicia serca pozwala dziecku zrozumieć, że coś w środku nas się znajduje, co często jest bardzo trudne do wyobrażenia dla małych dzieci.

2. Zabawki edukacyjne o ciele człowieka dla dzieci – Stomatologia

Zapoznając córkę z tematem stomatologii, skupiłam się głównie na wiedzy dotyczącej pielęgnacji jamy ustnej. W przystępny sposób starałam się wytłumaczyć córce, dlaczego trzeba dbać o zęby. Opowiadałam historię o robaczkach próchnicowych, które zjadają zęby, jeśli nie dbamy o zęby odpowiednio.

Zestaw małego dentysty

Zestaw małego dentysty wykorzystałam do pokazania córce, jak prawidłowo należy myć zęby szczoteczką. Posłużył nam również do oglądania i badania zębów. Mały stomatolog to świetna zabawka do oswojenia dziecka z pierwszą wizytą u dentysty. Dziecko wspólnie z mamą może krok po korku odtworzyć wydarzenia z gabinetu dentystycznego. Dzięki odtworzeniu scenki z gabinetu dziecko czuje się bezpieczniej i wie czego, może się spodziewać.

Zestaw małego dentysty z którego korzystałam możecie kupić tu.

Książki:

  • Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie (bolący ząb Packa po zjedzeniu dużej ilości słodyczy)
  • Rok w przedszkolu (strona z dziećmi przebranymi za zęby, próchnicę, szczoteczkę do zębów i pastę)
  • Książka o zdrowiu strona o wizycie u dentysty. Książkę znajdziecie tu.

3. Zabawki edukacyjne o ciele człowieka dla dzieci – zdrowy styl życia

Do przekazywania wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia nic nie sprawdza się lepiej niż dobry przykład dawany dziecku przez rodziców. Jeśli my nie będziemy dbać o nasze zdrowie, na nic zdadzą się nawet najlepsze zabawki edukacyjne o ciele człowieka. Jeśli jednak dajemy dobry przykład, możemy wspomóc się świetnymi zabawkami, które pozwolą jeszcze lepiej temat zdrowia dziecku przyswoić.

Magnetyczna układanka uczę się zegara

Dzięki układance, razem z córką planujemy nasz dzień, uwzględniając w nim wszystkie ważne dla zdrowia aktywności, których nie może zabraknąć w planie dnia zdrowego i radosnego dziecka.

Układankę magnetyczną z której korzystałam możecie kupić tu.

4. Zabawki edukacyjne o ciele człowieka dla dzieci – lekarz

Zaznajamiając dziecko z wiedzą o ciele człowieka nie należy zapominać o opowiedzeniu dziecku o pracy lekarza i wizytach u lekarza. Warto również wspomnieć o tym, dlaczego należy odwiedzać lekarza, nawet jeśli nie jesteśmy chorzy.

Zestaw małego lekarza

Zestaw małego lekarza to pozycja, numer jeden, która musi znaleźć się w Waszym domu, jeśli planujecie zaznajomić dziecko z pracą lekarza. Zestawów lekarza na rynku jest wiele. Wybierając tego typu zabawki, decyduje się zawsze na zabawki drewniane, które są porządnie wykonane i posłużą nam na dłużej.

Zestaw małego dentysty z którego korzystałam możecie kupić tu.

W sklepie z którego pochodzi mój zestaw małego lekarza, znajdziecie również wiele innych zestawów, jeśli chcesz je zobaczyć, zajrzyj tutaj.

Naklejki wielorazowe zawody

Strony naklejek poświęcone pracy lekarzy oraz pogotowia.

Naklejki wielorazowe z których korzystałam do nauki o zawodzie lekarza możecie znaleźć tu.

Większość zabawek, z których korzystałam do nauki o ciele człowieka, pochodzi ze sklepu zielonezabawki.pl, w którym możecie dostać wiele pięknie wykonanych drewnianych i edukacyjnych zabawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *