Rysowanie z półtorarocznym dzieckiem – jak zacząć?

Szukając różnych aktywności dla mojej prawie półtorarocznej córeczki postanowiłam, że spróbujemy rysowania i zobaczymy co z tego wyjdzie. Oczywiście zdawałam sobie sprawę, że 16 miesięczne dziecko, nie zacznie nagle tworzyć genialnych rysunków, a jedyne co będzie umiało to bazgranie po kartce, jeśli oczywiście uda mu się utrzymać kredkę w odpowiedniej pozycji. Mimo to postanowiłam spróbować ponieważ rysowanie z półtorarocznym dzieckiem oprócz rozwoju kreatywności, idealnie wspiera koncentrację i uwagę oraz małą motorykę.

Rysowanie z półtorarocznym dzieckiem

Coś co dla osoby dorosłej wydaje się zwykłym bazgraniem po kartce dla półtorarocznego dziecka jest świetnym ćwiczeniem motoryki małej. Dziecko musi nauczyć się odpowiednio trzymać kredkę lub pisak, żeby coś narysować. Dodatkowo, poprzez rysowanie z osobą dorosłą dziecko od tak może uczyć się kształtów, nowych słów i kolorów.

Aby rozpocząć przygodę z rysowaniem warto się najpierw odpowiednio do tego przygotować.

Rysowanie z półtorarocznym dzieckiem – odpowiednie stanowisko do rysowania

Nasze początki z rysowaniem rozpoczęliśmy na podłodze. Kupiłam córce duży blok A3 i grube flamastry ponieważ wydały mi się najbardziej odpowiednie do nauki rysowania. Malowanie na podłodze było dla córki za trudne dlatego zdecydowałam się na zakup krzesełka i stoliczka przy którym będzie mogła rysować. Kupiłam również podkładkę, której używamy do malowania, żeby stolik wyglądał schludnie również podczas innych zabaw.

Rysowanie z półtorarocznym dzieckiem – odpowiednie akcesoria

Grube pisaki sprawdziły się u nas bardzo dobrze. Łatwo je utrzymać w rączce, nie trzeba użyć dużej siły, aby coś nimi narysować. Są również tanie więc można je w razie potrzeby wymienić.

Blok jaki używamy to blok techniczny A3. Kartki z bloku technicznego są wygodniejsze do malowania dla tak małych dzieci ponieważ nie można ich tak łatwo zgnieść. Korzystamy z bloku A3 a nie standardowego A4 ponieważ dziecko dzięki temu ma większą przestrzeń do malowania.

Kolejnym trafionym zakupem były drewniane stempelki. Mimo, że stempelki, które kupiliśmy według producenta przeznaczone są dla dzieci od 4 roku życia córka bardzo je polubiła i świetnie sobie z nimi radzi. Od razu załapała o co w tym chodzi i z dnia na dzień stemplowanie idzie jej coraz lepiej. Stempelki są świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które nie potrafią jeszcze rysować. Dzięki ciekawym kształtom, dziecko może stworzyć na obrazku kompozycje, którą później może pokolorować. Oczywiście półtoraroczne dziecko jest jeszcze na to za małe, ale z przyjemnością, będzie robić na kartce stemple w kształcie zwierzątek. Jeśli uda mu się odbić stempel wyraźnie na kartce będzie z siebie bardzo zadowolone. Córka tak polubiła rysowanie i stemplowanie, że przynajmniej 3 razy dziennie bierze mnie za rękę i prowadzi do szafy w której przechowujemy nasze przybory do malowania.

Po udanych próbach rysowania postanowiłam kupić córce dodatkowe gadżety.

Rysowanie z półtorarocznym dzieckiem – dodatkowe akcesoria

Jednym z nich była kolorowanka wodna. Na razie jednak córkę bardziej interesuje gryzienie pędzelka do malowania niż samo malowanie. Zwykłe kredki i mazaki są jak na razie dla córki zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Kolorowankę wodną kupiłam z myślą o podróży samochodem, aby w razie sytuacji awaryjnej i nie chęci córki do kontynuowania dalszej podróży chodź na chwilę zabawić ją kolorowankę. Mam nadzieje, że o ile kolorowanka nie sprawdziła się u nas w domu, podczas podróży kiedy dostęp do atrakcji córka będzie miała dość ograniczona okaże się strzałem w dziesiątkę.

Oprócz kolorowanki wodnej kupiłam córce kredki, specjalną kulę do rysowania, jeszcze więcej stempelków. My mamy te i te z wróżkami oraz kredki w kształcie stożka, które lepiej trzymają się w ręce małego dziecka.

Większość z tych zakupów przypadała do gustu córce. Jedyne czego nie polecam do kredki w kształcie stożków. Mimo, że fajnie trzymają się ręki, półtoraroczne dziecko chętniej używa ich jako gryzaka wkładając do ust niż do rysownia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *