Plan dnia 5 miesięcznego dziecka

W 5 miesiącu wprowadziłam wiele zmian do naszego planu dnia, które w istotny sposób poprawiły jakość naszego życia. Po pierwsze jedno karmienie piersią zostało zastąpione stałym posiłkiem, obiadkiem. Codziennie na obiad córka zjada warzywa w różnej kombinacji. Zostały również wprowadzone 3 stałe drzemki, które trwają powyżej godziny.

plan dnia 5 miesięcznego dziecka

Do ukończenia 5 miesiąca córka miała 4 lub 5 drzemek w ciągu dnia, które trwały nie dłużej niż 35 minut. Zmieniliśmy również sposób usypiania (o czym poczytasz TU), do tej pory córka była usypiana, poprzez bujanie na piłce gimnastycznej, następnie śpiącą odkładaliśmy do łóżeczka. Teraz usypianie odbywa się w jej łóżeczku, chodź dalej z naszą pomocą. Bardzo możliwe, że to właśnie zmiana sposobu usypiania spowodowała, że drzemki się wydłużyły.

Wprowadzając stały rozkład dnia, pamiętaj, że każde dziecko jest inne i musisz dostosować plan do jego potrzeb. Istnieję jednak pewne normy, których powinnaś się trzymać, aby twój harmonogram był odpowiednio dostosowany do wieku dziecka.

Poniżej zamieszczam nasz plan 5 miesięcznego dziecka. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał nasz harmonogram dnia w innym miesiącu życia dziecka, zachęcam do zapoznania się z artykułami, zamieszczonymi poniżej.

Rekomendowana ilość snu i czasu czuwania dla dziecka w wieku 5 miesięcy:

 • Czas czuwania: 1,5 – 3h
 • Całkowity czas snu: 14 -14,5h
 • Długość drzemek: 3 – 3,5h
 • Sen nocny: 11h

Plan dnia 5 miesięcznego dziecka wygląda tak:

 • 7:00 pobudka
 • 7:00 – 7:45 zabawa w łóżeczku przebieranie i zmiana pieluszki
 • 7:45 karmienie (pierś)
 • do 8:55 aktywność w leżaczku i na macie
 • 8:55 – 9:15 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
 • 9:15 – 10.45 drzemka
 • 10:50 karmienie (pierś)
 • 11:20 spacer (około 40 minut, córka dłużej nie chciała jeździć w wózku)
 • 12:00 – 12.55 aktywność w leżaczku
 • 12:55 – 13:15 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
 • 13.15 – 14:15 drzemka
 • 14:20 karmienie (obiad)
 • 14:30 – 16:15 aktywność w leżaczku i na macie
 • 16:15 – 16:30 wyciszanie na łóżku, puszczanie kołysanek i usypianie
 • 16:30 – 17:30 drzemka
 • 17:40 karmienie (pierś)
 • 17:40 – 19.30 aktywność w leżaczku i na macie
 • 19:30 kąpiel
 • 19:50 ostatnie karmienie (pierś)
 • 20:00 sen nocny

Plan dnia przesuwa się w zależności od godziny pobudki oraz długości drzemek. Dzień rozpoczynamy zazwyczaj między 6:00 a 7:30, a kończymy między 19:00 a 20:30.

Plan dnia 5 miesięcznego dziecka – podsumowanie

Karmienie:

 1. Staram się karmić piersią regularnie co 3 godziny, tak aby posiłków w ciągu dnia było 5.
 2. Bardzo często dziecko domaga się również karmienia piersią przed drzemkami, przez co mamy czasem 8, 7, 6, a nie 5 karmień w ciągu dnia.
 3. Dalej głównym sposobem żywienia córki jest karmienie piersią.
 4. W tym miesiącu rozpoczęłyśmy rozszerzanie diety, możesz przeczytać o tym TU.
 5. Rozpoczęłyśmy rozszerzanie diety, wprowadziłam jeden stały posiłek, obiad.
 6. Na tym etapie rozszerzania diety posiłkuje się głównie słoiczkami z produktów ekologicznych.
 7. W nocy karmię córkę piersią 2 albo 3 razy.

Sen:

 1. W 5 miesiącu rozpoczęliśmy funkcjonowanie w schemacie 3 drzemek.
 2. Drzemki trwają dłużej niż 35 minut, zazwyczaj około godziny zdarzają się również drzemki trwające około dwóch godzin.
 3. Zmiana sposobu usypiania. Dziecko usypiane jest w swoim łóżeczku poprzez delikatne bujanie.
 4. Na tym etapie nie wybudzam dziecka z drzemek.
 5. Staram się być w domu zawsze w porze drzemek.

Aktywność:

 1. Spacer odbywa się codziennie w spacerówce w pozycji półleżącej. Od 4 miesiąca korzystamy ze spacerówki, ponieważ córka płacze po odłożeniu do gondoli.
 2. Większość czasu aktywności córka spędza w swoim ulubionym leżaczku.

Źródło:


4 thoughts on “Plan dnia 5 miesięcznego dziecka”

 1. Mój syn skończył właśnie 5 miesięcy i staramy się przejść z trybu 3-godzinnego na 3 drzemki w ciągu dnia. Karmię wyłącznie piersią i mój syn również często domaga się jedzenia przed drzewkami. Problem w tym, że zdarza mu się usnąć podczas takiego karmienia i wybudzony potem (czy to sam czy podczas odkładania do łóżeczka) nie chce spać dalej – mimo, że drzemka trwała tylko 15 min. Czy zdarzały się Wam podobne sytuacje?

  1. W 5 miesiącu już nie bo córka spała 3 razy i drzemki się automatycznie wydłużyły, ale do końca 4 miesiąca. Drzemka często trwała tylko 35 minut lub czasem nawet 10 czy 15 minut. Często kiedy córka obudziła się po tych 10 minutach próbowałam ją na nowo uśpić niestety bez skutku. Również zdarzało mi się karmić córkę przed drzemkami, bo nie ukrywam, że to był najłatwiejszy sposób, żeby ją uśpić. Córce wydłużyły się drzemki po zmianie sposobu usypiania, kiedy zaczęłam usypiać córkę w łóżeczku zaczęła dłużej spać. Dziecko, jeśli usypia na rękach kiedy się wybudzi czuje się zagubione i nie wie dlaczego znajduje się w innym miejscu. Może spróbuj zmienić sposób usypiania i nie podawaj piersi? Wiem łatwo się mówi sama nadal podaje córce 100 ml mleka mm przed snem mimo, że ma 15 miesięcy, ale to naprawdę u nas pomogło. Zobacz jak usypiałam córeczkę kiedy miała 5 miesięcy https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-5-12-miesiecy/ możesz też zacząć od sposobu, który praktykowałam wcześniej https://mamprzepis.pl/usypianie-dziecka-miesiac-po-miesiacu-0-6-miesiecy/

 2. Dziękuję za rady. Wcześniej karmiłam syna mniej więcej co trzy godziny i teraz nie jestem pewna jak to rozwiązać przy dłuższym czasie aktywni. Mały jest aktywny ok. 2-2,5 h. Karmię od razu po jego wybudzeniu, po 2,5 h syn jest zmęczony i nie wiem, czy powinnam go najpierw nakarmić i ryzykować czy zaśnie przy piersi czy próbować położyć na drzemkę. Musimy wypracować sobie jakis schemat 🙂 a jak wyglądają u Was karmienia w nocy? Córka bez problemu daje się odłożyć spowrotem do łóżeczka?

  1. Przepraszam, że tak późno odpisuje. Mam nadzieje, że moja odpowiedź będzie nadal pomocna.
   W nocy córka daję się bez problemu odłożyć zazwyczaj 🙂 odkładam ją zawsze na brzuszek ponieważ w takiej pozycji śpi je się najlepiej.
   Jeśli chodzi o karmienia i wydłużenia czasów aktywności też miałam z tym problem. Bałam się, że jeśli córki nie nakarmię obudzi się z głodu.
   Tak jak opisałam w planie dnia tych posiłków było zazwyczaj 5 i zdarzało się, że córka wytrzymywała między śniadaniem a drugim śniadaniem nawet 4,5 godziny bez jedzenia. Taką przerwę miała długo czyli w okresie kiedy miałyśmy już dwie drzemki. Zdarzało mi się sporadycznie podać pierś, ale nie nazwałabym tego karmieniem, córka po prostu chwilę possała i usypiała. Po drzemce budziła się i tak głodna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *