Kask rowerowy dla dzieci – jaki powinien być?

Jakiś czas temu pisałam o wyborze oraz kryteriach, jakimi się kierowałam podczas wyboru rowerku biegowego dla mojej dwuletniej córki. Po tym, jak udało mi się wybrać idealny rowerek biegowy, przyszła pora na kask rowerowy dla dzieci. Dbam o bezpieczeństwo mojej córki i nie wyobrażam sobie, żeby go nie nosiła. Tym bardziej że już zdążyłam się zorientować, że córka ma zapędy do szybkiej jazdy, co pokazała, korzystając z ulubionego jeździka. Zależy mi również, aby od małego wyrobić w córce nawyk jeżdżenia w kasku. Tak aby w przyszłości było dla niej naturalne, że idąc na rower, bierze ze sobą kask.

Kask rowerowy dla dzieci – jaki powinien być?

Kask rowerowy dla dzieci – jaki powinien być?

Dobrze dopasowany

Pierwszym najważniejszym kryterium, którym kierowałam się podczas wyboru kasku dla mojej córki, było dobre dopasowanie kasku do głowy. Bardzo ważne, żeby kask, na który się zdecydujemy, nie był na dziecko za duży. Jeżeli kask nie będzie, odpowiednio przylegał do głowy dziecka, nawet jeśli wybierzemy kask z najwyższej półki, nie uchroni głowy dziecka w razie wypadku. Raczej nie zdarza się, żeby kask dla dwuletniego dziecka był za mały. Większość kasków ma regulacje szerokości i można go poszerzyć.

Za nim dobierzemy kask, warto dokładnie zmierzyć centymetrem obwód główki dziecka. Miałam w planach zakupienie kasku z firmy Janod z której mamy rowerek biegowy. Kask bardzo mi się podobał, był dobrze wykonany i pasował do rowerku córki. Okazało się jednak, że jest dla dzieci o obwodzie głowy od 47 cm. Córka miała obwód 46 cm, więc postanowiłam poszukać czegoś innego. Mogłoby wydawać się, że 1 cm to nie problem i głowa córki szybko urośnie. Chciałam jednak z kasku zacząć korzystać od razu i wolałam nie ryzykować, że w trakcie upadku kask nie ochroni głowy mojej córki.

Lekki

Kask dla dwuletniego dziecka powinien być lekki i ważyć mniej więcej 200 gram. Zbyt ciężki kask będzie obciążał głowę i szyję naszego dziecka, co nie wpłynie dobrze na jego kręgosłup. Ciężki kask może również zniechęcić nasze dziecko do jego zakładania, ponieważ będzie mu w nim po prostu niewygodnie.

Z odpowiednią wentylacją

Z kasku nasze dzieci korzystają zarówno latem, jak i zimą. Przy wysokich temperaturach używając kasku ze słabą wentylacją, głowa naszego dziecka będzie się pocić. Dlatego warto zadbać o to, aby miały odpowiednią wentylację. W kasku, na który się zdecydowałam, znajduję się aż 11 otworów wentylujących oraz oddychające wypełnienie, które chroni główkę dziecka przed przegrzaniem.

Wygodny dla dziecka

Niestety w związku z tym, że kaski oglądałam tylko w sklepie Internetowym, nie mogłam sprawdzić, czy kask, na który się zdecyduje, jest wygodny dla mojej córki. Na szczęście okazało się, że tak i z przyjemnością nosi go na głowie. Nawet kiedy postanowi większość spaceru, zamiast na rowerku przespacerować na nogach, nie zdejmuje kasku i dumnie w nim kroczy. Wiele razy kask uratował już głowę mojej córki, kiedy próbowała wejść tam, gdzie nie powinna, więc jeśli nie chce go zdejmować, bardzo mi to pasuje.

Ładny

Podobnie jak w przypadku rowerku biegowego, wybierając kask dla dziecka, kierowałam się jego wyglądem. Kiedy udało mi się wybrać kask dobrze dopasowany do główki mojej córki, bezpieczny, lekki i z odpowiednią wentylacją, wybrałam kask, który najbardziej mi się podobał. Nie miałam zbyt dużego wyboru, ale na szczęście kask, który spełniał wszystkie kryteria bezpieczeństwa, od razu bardzo mi się spodobał. Zdecydowała się na kask dobrze mi znanej firmy Scoot and Ride, z której mamy hulajnogę i jeździk 2w1 i jesteśmy z niej obie bardzo zadowolone.

Odpowiednio zapinany

Oprócz wszystkich tych powyższych zalet kask Scoot and Ride przykuł moją uwagę sposobem zapinania. Kask wyposażony jest w bezpieczne magnetyczne zapięcie pod szyją, dzięki któremu nie ma ryzyka przyszczypnięcia skóry dziecka.

Pamiętaj o odpowiednie założenie kasku


Jeśli zaopatrzmy się już w porządny kask, musimy jeszcze pamiętać o odpowiednim zakładaniu kasku na głowę dziecka. Czoło dziecka w kasku powinno być dokładnie zakryte. Pamiętaj, nawet najlepszy kask nie uchroni głowy naszego dziecka, jeśli odpowiednio go nie założymy. Dlatego bardzo ważne, aby zwracać na to szczególną uwagę i zakładać kask według instrukcji producenta, którą na pewno otrzymacie razem z nowym kaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *