Jak radzić sobie z przewlekłym stresem matki?

Wyidealizowany obraz macierzyństwa zalewa nas ze wszystkich stron. Przez to same bardzo często próbujemy tworzyć obraz idealnego macierzyństwa i nie przyznajemy się do naszych słabości.  Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Macierzyństwo oprócz wielkiej radości i miłości  to bardzo często również wiele wyrzeczeń, chroniczne przemęczenie oraz ciągły lęk i obawa o nasze dziecko. Te wszystkie czynniki często przyczyniają się do przewlekłego stresu, z którym nie potrafimy sobie poradzić.  Wiele mam po cichu zadaje sobie pytanie jak radzić sobie z przewlekłym stresem młodej matki.

przewlekłym stres matki

Stres jest naturalnym elementem naszego życia. Według naukowców jest to subiektywny stan doświadczany w sytuacji, gdy zadania, przed którymi stajemy przewyższają zasoby, którymi dysponujemy. Macierzyństwo jest właśnie takim zadaniem w naszym życiu. Jeśli odczuwany stres jest krótkotrwały i o umiarkowanym natężeniu, działa na nas mobilizująco i ułatwia zmierzenie się z wyzwaniem. Jeśli jednak przez dłuższy okres czasu czujemy się przytłoczeni nadmiarem obowiązków lub nie potrafimy sobie poradzić z rozwiązaniem jakiegoś problemu mamy do czynienia z przewlekłym stresem. Chroniczny stres odbije się na naszym zdrowiu, negatywnie wpłynie na nasze relacje z ukochanym dzieckiem i pozostałymi członkami rodziny oraz przyśpieszy starzenie naszego ciała czego żadna z nas na pewno nie chcę 😊

Zmaganie się z przewlekłym stresem matki wpływa na nasz organizm negatywnie na wiele różnych sposobów:

Fizycznie może powodować dolegliwości:

 • bóle głowy
 • problemy ze snem i z koncentracją
 • bóle mięśni i stawów
 • osteoporozę
 • osłabienie systemu odpornościowego co wiąże się z częstym łapaniem infekcji.
 • kłopoty ze skórą tj. suchość, zaczerwieniania, plamy pigmentacyjne
 • szybsze pojawienia się zmarszczek
 • trądzik różowaty
 • wypadanie włosów
 • szybsze siwieniem włosów
 • łamliwość paznokci

Emocjonalnie, chroniczny stres może przyczynić się do:

 • depresji
 • zaburzeń odżywiania
 •  przyjęcia niezdrowego tryb życia tj.objadanie się, palenie tytoniu i nadmiernego picia alkoholu, który jeszcze bardziej pogłębia starzenie się naszego organizmu
 • podejmowania ryzykownych i agresywnych zachowań
 • pogorszenia kontaktów społecznych

Jak radzić sobie z przewlekłym stresem młodej matki?

Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą nam ten stres ograniczyć. Wdrożenie odpowiednich mechanizmów radzenia sobie ze stresem korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i uchroni nas przed szybkim starzeniem się organizmu.

Uśmiechaj się

Na pewno nie raz słyszałaś powiedzenie, że śmiech to zdrowie, dlatego staraj się uśmiechać jak najczęściej, obejrzyj śmieszną komedię, umów się na ploteczki z koleżanką, szukaj w ciągu dnia sytuacji, które budzą w Tobie radość i dają Ci odrobinę radości. Staraj się doceniać chwilę spędzone z dzieckiem, które tak szybko dorasta i za nim się obejrzymy nie będzie już nas potrzebować.

  Bądź aktywna

Aktywność fizyczna to świetny sposób na pozbycie się stresu. Wiem, wolny czas mamy jest ograniczony, ale warto znaleźć chwilę, którą możemy poświęcić na aktywność fizyczną. Młode mamy mogą dużo spacerować z wózkiem, mogą zapisać się na basen z dzieckiem, oraz wykonywać 10 minutowe programy treningowe razem z dzieckiem lub kiedy dziecko smacznie śpi. Zastanów się, który sport sprawia Ci najwięcej przyjemności, i zacznij go uprawiać. Regularna aktywność oprócz redukcji stresu jest gwarancją świetnej formy, której brak nie rzadko powoduje stres.

Jedz Magnez

Magnez o pierwiastek wpływający na prawidłową pracę układu nerwowego, jego niedobór może prowadzić do silniejszego odczuwania stresu, dlatego warto dbać o to żeby dostarczać organizmowi jego odpowiednią ilość. Najwięcej magnezu znajdziesz w orzechach, nasionach, szpinaku i rybach.

 Czas z bliskimi

Wsparcie, jakie otrzymujemy od najbliższych jest nieocenione. Jeśli masz problem opowiedz o nim bliskim. Spojrzenie na problem z innej perspektywy może ułatwić znalezienie odpowiedniego rozwiązania, może się również okazać, że problem nie jest wcale tak duży jak Ci się wydaje, a nawet, jeśli jest to samo przebywanie z bliskimi i świadomość, że nie jesteśmy sami powoduje, że odczuwany stres jest mniejszy.

 Poświęć sobie czas

W ciągu dnia znajdź czas na swoje przyjemności weź gorącą kąpiel, poczytaj książkę, lub obejrzyj ulubiony serial. Wszystkie te aktywności pozwolą Ci się zrelaksować i chociaż na chwilę zapomnieć o problemach i odpocząć.

A ty masz jakiś sposób na radzenie sobie z przewlekłym stresem matki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *