Jak przejść z mleka następnego na mleko junior?

Po ukończeniu roku dzieciom nie powinno podawać się mleka następnego czyli tzw. 2, a więc jakie mleko modyfikowane powinno pić roczne dziecko? Jakie mleko modyfikowane będzie dla niego najlepsze? Tak naprawdę roczne dziecko nie musi już w ogóle pić mleka modyfikowanego, a jeśli już to tylko mleko junior specjalnie dostosowane do potrzeb rocznych dzieci. Porcje białka może dostawać poprzez zwykłe produkty nabiałowe, tj. jogurty, sery czy kefiry.

Za nim córka skończyła rok planowałam, że po ukończeniu roku nie będziemy już podawać mleka modyfikowanego. Moje plany to jedno, a upodobania córki to niestety drugie. Moja córka uwielbia pić mleko i nie ma zamiaru z niego zrezygnować. Nie chce niepotrzebnie jej stresować. Dlatego mleko mam zamiar odstawiać powoli. Na początek ograniczając ilość jego podawania i zamieniając mleka następne na mleko typu junior.

Zacznijmy od śniadanie

Na początek postanowiłam zacząć od śniadań ponieważ eliminacja rannego karmienia butelką wydała mi się dużo łatwiejsza. Córka do ukończenia 11 miesiąca na śniadanie wypijała butelkę mleka często wtulona w mamę.

Początek…

Pierwszego dnia na śniadanie zaproponowałam córce posiłek stały. Podałam je ulubione płatki owsiane oraz 3 miarki mleka modyfikowanego czyli połowę porcji mleka, którą spożywała dotychczas. Mleko podałam w kubku ze słomką, a nie tak jak do tej pory w butelce.

Córka trochę protestowała, najpierw wypiła całe mleko, następnie zjadła trochę śniadania od niechcenia. Z dnia na dzień było coraz lepiej i po paru dniach córka zaakceptowała, że zjada śniadanie z nami w swoim krzesełku, a mleko pije tylko w kubku ze słomką.

Mleko junior – zamiana

Czwartego dnia zamiast mleka następnego podałam córce mleko typu junior, które nie jest już takie słodkie jak poprzednie mleko. Przez pierwsze dwa dni córka wypiła parę łyków i odmawiała picia. Zjadała za to całe śniadanie. Znowu z dnia na dzień było coraz lepiej i córka teraz bez problemu wypija na śniadanie mleku typu junior i zjada stały posiłek na śniadanie.

Kolacja

Córka na kolacje po kąpieli wypija butelkę mleka następnego (200ml). Niestety traktuje ją jako element rytuału usypiania dlatego dużo trudniej będzie ją wyeliminować niż karmienie ranne.

Istnieją dwie metody zamiany mleka następnego na mleko junior ja zdecydowałam się na technikę miarka za miarkę, która wydała mi się dużo bardziej odpowiednia dla córki.

Polega ona na stopniowym zamienianiu kolejnych miarek mleka następnego miarką mleka typu junior.

Przez pierwsze 2 dni podawałam córce mieszankę mleka następnego i mleka typu junior w proporcji 4:2. Córka bez problemu to zaakceptowała i nie zauważyła różnicy.

W kolejnym kroku postanowiłam podać córce mleka w proporcji 2:4 i dodatkowo wcześniej małą kanapeczkę. Mleko tylu junior jest mniej kaloryczne niż mleko następne. Samo mleko to za mało, żeby dziecko spokojnie mogło przespać całą noc bez karmienia.

Kiedy córka zjadała już kolację zaczęłam podawać mniejszą porcję mleka 5 miarek w proporcji 1:4. Zmniejszyłam ilość porcji do 5 ponieważ na opakowaniu producenta znalazłam informację, że z tylu miarek typu junior powinna składać się 1 porcja mleka.

W kolejnym kroku wyeliminowałam całkowicie podawanie mleka następnego i zastąpiłam je mlekiem junior.

Od teraz córka wypija zazwyczaj na śniadanie 3 lub 4 miarki mleka junior oraz 5 miarek mleka junior przed snem.

Poniżej zamieszczam tabelę, która przedstawia jak krok po kroku zamieniałam mleko następne na mleko typu junior.

Dzień Mleko następne „2”  Mleko typu junior
1 dzień 4 miarki 2 miarki
2 dzień 4 miarki 2 miarki
3 dzień 2 miarki 4 miarki
4 dzień 2 miarki 4 miarki
5 dzień 1 miarka 4 miarki
6 dzień 1 miarka 4 miarki
7 dzień 0 miarek 5 miarek

Podsumowanie:

Wiem, że spożywanie mleka przed snem nie jest zdrowe dla mojego dziecka, ponieważ może prowadzić do rozwoju próchnicy. W związku z tym w kolejnych krokach będę starała się całkowicie wyeliminować podawanie mleka przed spaniem. Nie chcę stresować córki ponieważ picie mleka to jeden z rytuałów, który towarzyszy usypianiu dlatego będę starała się robić to małymi kroczkami.

Nie mniej jednak jestem zadowolona z tego co udało mi się osiągnąć, córka nie pije już mleka następnego i wypija o około 120 ml mleka mniej niż dotychczas co uważam za mały sukces. Zauważyłam, również, że często na śniadanie nie ma ochoty na picie mleka i nie wypija porcji, którą dla niej przygotuje.

Źródło:

https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/7/3354-zmiana-mleka-na-nastepne—poznaj-zasady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *