Jadłospis dla rocznego dziecka – nasz przykład

Jadłospis dla rocznego dziecka składał się już z 5 stałych posiłków. Całkowicie zrezygnowałam z podawania córce mleka następnego które nie jest dostosowane do dzieci powyżej roku. Od tego czasu córka pije mleko modyfikowane typu junior, ale nie w dużych ilościach. Córka wypija około 100 ml mleka przed snem i około 100 ml w nocy. Powoli staram się całkowicie wyeliminować mleko modyfikowane z diety mojej córki ponieważ podawanie mleka modyfikowanego u dzieci powyżej roku nie jest konieczne.

jadłospis dla rocznego dziecka

Do picia w trakcie posiłków i między posiłkami córka dostaje tylko wodę podaną w kubku ze słomką lub otwartym kubeczku. Pije wodę przegotowaną, źródlaną i od czasu do czasu mineralną ponieważ tak najbardziej jej smakuje. Nie podaje córce do picia soków owocowych. Od czasu do czasu córka wypija sok z buraka, który uwielbia podany jako część podwieczorku z otwartego kubeczka.

Jadłospis dla rocznego dziecka

Jadłospis dla rocznego dziecka – śniadanie:

Na śniadanie córka zjadała zazwyczaj:

Córka po skończeniu roku przestała domagać się mleka na śniadanie, więc przestałam je jej podawać. Dbam o to, aby dieta córki była różnorodna. Nie brakuje w niej również białka pochodzenia zwierzęcego. Dlatego nie mam konieczności podawania mleka modyfikowanego na śniadanie, które córka wypija i tak przed snem i w nocy.

Jadłospis dla rocznego dziecka – drugie śniadanie:

Na drugie śniadanie serwuje córce 150 gram owoców (staram się podawać tylko te ekologiczne) lub jogurt i owoce. Jogurt przygotowuje sama z 2 łyżek jogurtu naturalnego, 50 gram banana i cynamonu. Nie dodaje na chwilę obecną innych owoców do jogurtu ponieważ córka uwielbia jeść je rączkami, a nie zmiksowane w jogurcie.

Jadłospis dla rocznego dziecka – obiad:

Kiedy córka miała rok na obiad zjadała już praktycznie to samo co my. Córka tak świetnie radziła sobie z gryzieniem, że przestałam kroić dla niej drobno makaron czy obierać ziemniaczki ze skórki. Jedyne co nadal robiłam to nadal serwowałam pierś z kurczaka lub indyka w formie pulpetów.

Na obiad córka najczęściej zjadała:

Jadłospis dla rocznego dziecka – podwieczorek:

W jadłospisie rocznego dziecka podwieczorek stał się małą przekąską, która pozwalała mojej córce wytrwać bez wilczego głodu do kolacji. W związku z tym, że obiad córka zjadała około godziny 14.00 a kolację około 18.30, córce wystarczał mały deserek podany około 2 godziny po obiedzie. Nie chcąc przekarmiać córki, która i tak ma dość spory apetyt, staram się pilnować, żeby podwieczorek był mały i niezbyt kaloryczny.

Na podwieczorek córka najczęściej w tym okresie zjadała:

Jadłospis dla rocznego dziecka – kolacja:

W 12 miesiącu zaczęłam podawać córce stałą kolację. Zaczęłam również powoli ograniczać ilość mleka modyfikowanego wypijanego przed snem.  Zależało mi, aby córka zaczęła traktować mleko jako napój, a nie pożywienie. Był to procesy długotrwały praktycznie niezauważalny dla córki. Stopniowo udało mi się ograniczyć mleko o połowę i pod koniec 12 miesiąca córka wypijała przed snem z butelki 100ml mleka modyfikowanego typu junior zamiast 200 ml.

Na kolacje córka w tym okresie dostawała zazwyczaj

Karmienia nocne:

Kiedy córka skończyła rok podobnie jak w 11 miesiącu budziła się praktycznie codziennie na karmienie. Najczęściej budziła się około godziny 3 nad ranem. Nie było jednak reguły. Potrafiła obudzić się również około 23 i bez butelki nie chciała usnąć. Całe szczęście, że bez względu na to o której dostała mleko domagała się go tylko raz w ciągu nocy. W związku z tym, że roczne dziecko nie musi już jeść w nocy i sama zauważyłam, że nie chodzi tu jedzenie, ale o chęć picia czegoś słodkiego. Córka nie za bardzo przepada za wodą. Postanowiłam stopniowo zmniejszać ilość podawanego mleka w nocy. Do tej pory w nocy podawałam córce 4 miarki mleka modyfikowanego typu junior. Od 12 miesiąca stopniowo zmniejszałam ilość miarek tak, że pod koniec 12 miesiąca córka w nocy dostawała tylko dwie miarki mleka modyfikowanego. Troszkę ją oszukiwałam i dodawałam więcej wody tak żeby córka miała wrażenie, że napoju jest więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *