Idealna zabawka dla dziecka – jak wybrać?

Listopad i początek grudnia to okres w którym zaczynam rozglądać się za prezentami świątecznymi. Nie lubię kupować prezentów na ostatnią chwilę dlatego uważam, że jest to czas idealny na tego typu zakupy. Można też często wiele artykułów kupić w promocyjnych cenach. W tym roku oprócz prezentów dla moich rodziców dziadków i męża, mam do obdarowania jeszcze jedną bardzo wyjątkową osobę, moją półtoraroczną córeczkę. Zastanawiam się podobnie jak pewnie większość z Was jaka powinna być idealna zabawka dla dziecka.

Idealna zabawka dla dziecka

Córka oprócz prezentu od nas dostanie zapewne dużo prezentów od dziadków. W związku z tym zawczasu wolę mieć przygotowaną listę propozycji, które mogę podrzucić rodzicom kiedy będą pytać co kupić dziecku pod choinkę. Wybór prezentu dla małego dziecka nie jest łatwy. Półtoraroczne dziecko szybko nudzi się nowymi zabawkami. Ciężko również wybrać taką zabawkę, która będzie dla dziecka atrakcyjna w momencie otrzymania. Można niestety kupić dziecku zabawkę, która będzie dla niego zbyt wymagająca lub znudzi mu się zbyt szybko ponieważ nie będzie stanowić dla niego żadnego wyzwania.

Idealna zabawka dla dziecka – jak wybrać?

Kupując prezent dla dziecka warto kierować się pewnymi kryteriami, które ułatwią nam wybór idealnej zabawki dla naszego dziecka.

Po pierwsze warto prezent dostosować do obecnych zainteresowań dziecka. Jeśli dziecku uwielbia oglądać książeczki i nic innego go w chwili obecnej nie interesuje, tak miała moja córka kiedy miała 13 miesięcy, warto kupić dziecku nowe książeczki lub np. puzzle z elementami z jego ulubionej książki.

Po drugie nie należy kierować się tylko i wyłącznie wiekiem przeznaczenia, który jest ustalany według producenta zabawki. Moja córka mimo, że miała tylko 15 miesięcy uwielbiała zabierać tacie młotek lub śrubokręt podczas skręcania mebli. Dlatego postanowiłam jej kupić drewniany zestaw małego mechanika, który jest przeznaczony dla dzieci od lat 3. Córka była bardzo zadowolona. Co prawda nie radzi sobie jeszcze z wkręcaniem śrubek, ale świetnie wbija gwoździe i potrafi zając się zabawką na dłużej. Za pomocą tej zabawki może również pomagać tacie.

Po trzecie obserwujmy dokładnie dziecko i bierzmy pod uwagę jego indywidualny poziom rozwoju, a nie poziom rozwoju statystycznego dziecka w wieku 1,5 roku. Każde dziecko jest inne. Jedno rozwija się szybciej drugie wolniej. Jedno rozwija szybciej umiejętności motoryczne tj. chodzenie czy manipulowanie małymi przedmiotami, inne szybciej rozwija się lingwistycznie lub emocjonalnie. W związku z tym dla każdego dziecka inna zabawka będzie idealna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *