Gotowanie dla niemowlaka – patelnia i blender ręczny

Rozpoczynając gotowanie dla niemowlaka oprócz wyboru odpowiednich naczyń, kubków czy sztućców, warto zwrócić uwagę na akcesoria kuchenne, których będziemy używać do przygotowywania pierwszych posiłków dla dziecka. Na rynku dostępne jest wiele urządzeń gotujących. Uważam, jednak że jeśli chcemy przygotowywać posiłki dla dziecka potrzebujemy tylko dwóch rzeczy. Porządnej uniwersalnej patelni oraz blendera ręcznego o wysokiej mocy z częścią do rozdrabniania. Oba te akcesoria mają tę przewagę nad urządzeniami do gotowania dla dzieci, że jeśli odpowiednio w nie zainwestujemy, posłużą nam na lata i z ich pomocą będziemy mogli przygotować wiele pysznych dań nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Gotowanie dla niemowlaka - patelnia i blender ręczny

Gotowanie dla niemowlaka – Jaką patelnie wybrać?

Patelnia, której będziemy używać do przygotowywania posiłków dla dziecka, powinna:

  • pozwalać na beztłuszczowe smażenie
  • być bezpieczna dla zdrowia
  • nie wpływać na smak potraw.

Wszystkie te potrzeby spełnia patelnia z ceramiczną powłoką, która idealnie nadaję się do przygotowywania potraw dla niemowląt i małych dzieci.

1. Beztłuszczowe smażenie dla niemowlaka

Najważniejszy argument, który całkowicie przekonał mnie, że patelnia ceramiczna jest idealna do przygotowywania posiłków dla niemowląt, jest możliwość smażenia przy użyciu małej ilości tłuszczu, a nawet całkowicie beztłuszczowo. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli przygotowujemy np. placki dla niemowląt na samym początku rozszerzania diety.

Zdarza się, że mamy, które korzystają z moich przepisów, zadają mi pytanie, czy placki, które proponuje na blogu, nadają się dla niemowląt. Przygotowywanie placków na patelni często kojarzy im się z niezdrowym smażeniem na dużej ilości tłuszczu, które nie jest zalecane nawet dla dorosłych, a co dopiero dla niemowląt. Wszystko jednak zależy od patelni, z której korzystamy w domu. Jeśli nasza patelnia jest słabej jakości i nie nadaje się do smażenia z małą ilością tłuszczu rzeczywiście dania na niej przygotowane, mogą nie nadawać się dla dzieci.

Jeśli jednak wybierzemy patelnię z odpowiednią powłoką przygotowywanie tzw. potraw smażonych, nie będzie miało nic wspólnego z niezdrową ociekającą tłuszczem dietą. Większość dań przygotujemy całkowicie beztłuszczowo lub na patelni posmarowanej małą ilością tłuszczu.

Kiedy smażymy na małej ilości tłuszczu, warto zaopatrzyć się w pędzelek kuchenny. Dzięki niemu uda nam się rozsmarować równomiernie całą ilość tłuszczu na patelni.

Warto również pamiętać o korzystaniu z tłuszczu, który najlepiej nadaję się do smażenia. Sama najczęściej korzystam z masła klarowanego, które ma wysoki punkt dymienia.

2. Patelnia bezpieczna dla zdrowia

Każda nawet najlepsza patelnia może się kiedyś porysować czy uszkodzić, nawet jeśli jej powłoka będzie naprawdę trwała. Niezaprzeczalnie powłoka ceramiczna jest odporniejsza niż powłoka teflonowa. Dodatkowo powłoka ceramiczna jest przyjazna dla środowiska i nie zawiera żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, dzięki czemu jest bardzo bezpieczna dla niemowląt.

Powłoka ceramiczna jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla niemowlaka i małego dziecka, ponieważ:

  • jest bardziej odporna na zarysowania
  • nie zawiera substancji toksycznych, szkodliwych dla zdrowia, które mogą znaleźć się w patelniach teflonowych
  • może być rozgrzewana do wyższych temperatur

3. Patelnia niewpływająca na smak potraw

Dodatkowo powłoka ceramiczna nie wpływa na smak przygotowywanych potraw. To bardzo ważne, ponieważ dania dla niemowląt są często nieprzyprawione i bardzo delikatne. Nawet najmniejszy posmak z patelni, może w znaczący sposób wpłynąć na walory smakowej serwowanej przez nas potrawy.

Jedyną wadą patelni ceramicznej jest jej wysoka cena. Żeby jednak zbytnio nie nadszarpnąć naszego domowego budżetu, możemy na początek kupić tylko jedną uniwersalną patelnię ceramiczną, na której będziemy przygotowywać większość dań. Warto również zaopatrzyć się od razu w pokrywkę do patelni, dzięki czemu za pomocą patelni będziemy mogli przygotować dania duszone.

W domu garnki wykorzystuje tylko do gotowania warzyw na parze, kasz, ryżu czy makaronów. Wszystkie inne potrawy zarówno mięsne, jak i warzywne przygotowuje na uniwersalnej patelni. Pamiętaj! Lepiej zainwestować w jedną lub dwie porządne patelnie, które posłużą nam na dłużej, niż w patelnie tanie, które będą niebezpieczne dla zdrowia i szybko się zużyją.

Gotowanie dla niemowlaka – Jak blender ręczny wybrać?

Gotowanie dla niemowlaka - patelnia i blender ręczny

Oprócz patelni ceramicznej przyda nam się również porządny blender ręczny. Dzięki niemu uda nam się przygotować dla dziecka zupy kremy, jogurty owocowe, czy musy warzywne.

Porządny blender ręczny powinien mieć moc powyżej 500 W i stalowe elementy. Mogłoby się wydawać, że dania, które przygotowujemy dla dzieci, są zazwyczaj miękkie i z ich zmieleniem poradzi sobie każdy nawet najgorszy blender ręczny. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Mus z awokado i banana często przygotowuje dla córki, kiedy jesteśmy poza domem. W związku z tym miałam przyjemność korzystania z wielu różnych nie zawsze dobry blenderów ręcznych. Porządny blender przygotowuje jednolity, kremowy mus w nie dłużej niż parę sekund. Słaby blender potrzebuje o wiele więcej czasu i mus, który nim przygotujemy, często nie jest jednolity i ma grudy.

Kupując blender ręczny, warto wybrać taki, który posiada część do rozdrabniania.

Rozdrabniacz przyda nam się:

  • do zmielenia małej porcji mięsa, kiedy chcemy przygotować pulpety tylko dla dziecka
  • do zmielenia orzechów, które możemy wykorzystać do przygotowania kulek bakaliowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *